Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '08

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
492
 

Justitia Çıplak..

Justitia Çıplak..
 

Justitia 'İnsanız' dışımızdaki gerçekliği aynen var olduğu gibi algılayamıyoruz..
İnsanız her birimizin zihni olası sonsuz zihinden sadece biri ve dışımızdaki gerçekliği kesin bir güvenilirlik içinde algılama şansımız yok.
Kendi öznelliğimize mahkumuz ve bunun nicelikle de ilgisi yok.

Justitia herhangi bir konuda hepimiz aynı kanaate sahip olsak bile, söz konusu kanaatin 'doğru' olduğunu iddia edemeyiz.

Yanlışlarda hemfikir olmanın doğrularda hemfikir olmaktan bir farkı var mı Justitia!

Öyleyse Justitia herkesin hemfikir olduğu durumlarda bile olası aykırı fikirlere alan açmak, onların tartışılmasını teşvik etmek gerekmez mi?. Bugün hem fikir olmamız, yarın da olacağımızı garanti eder mi?

Ve bizden sonra coçuklarımızın neyi doğru bulacaklarını nasıl bilebiliriz.
Azınlık fikirlerinin - bize çok aykırı gelseler bile - korunması ve tartışmaya davet edilmesi gerekmez mi.?
Bu azınlık görüşlerin ve tabii ki kimliklerin hak ve özgürlükleri üzerinde duyarlılık demek değil midir?
Bu herbirimizi katılmaya konuşmaya teşvik eden ve iknaya dayalı karar süreçleri gerektirmez mi..?

Sen justitia hala herkesin sandığa giderek oy vermekle yetindiği, tartışmanın bir zorunluluk olarak görülmediği ve çok oy alanın tercihlerinin kendiliğinden 'doğru' sayıldığı rejimleri 'demokrasi'mi sanıyorsun?

Sen modernist misin Justitia? Sen de hala doğru olan fikirler, daha doğru olan tutumlar, daha doğru olan yaşam biçimleri mi var ? Üstelik de bu daha doğru olan tutumları savunmak uğruna baskı uygulamak, özgürlükleri kısıtlamak, insan haklarını ihlal etmek mubah mı senin için?

Sen hala insanlığın bilimsel olduğuna inanılan bir 'gelişme' çizgisine sahip olduğu inancını mı taşıyorsun? Ve hala ileri olan sen ve geri olanlar senle eşit değil ki..Onları baskı altına alabilirsin.. Sen tahakküm güzelisinn, arında gel Justutia.

Senin düzeninde, modern düzenlerde demokrasi, her konuda farklı görüşlerin kamusal alanda kendine yer bulduğu ve insanların eşit oy hakkına sahip olarak bunlar arasındaki seçimlerini iktidara yansıttıkları bir rejim... Söz konusu ilkenin kötüye kullanılmaması için ise seçimlerin belirli sürelerde yenilenmesi ve iktidarın seçimle gelip gitmesi gibi kurallar bulunuyor.

Seçimle gelenin iktidar süresi içinde yoldan çıkmasına karşı da yasama, yürütme ve yargı arasındaki kuvvetler ayrılığı anlayışına güveniliyor. Senin modern demokrasinde hukukun önemli özel bir yeri var.

Senin her türlü siyasi ideolojinin uzağında, nötr bir hakemlik konumunu uygulaman gerekmiyor mu Justitia. Aksi durumda bir ideolojinin uzantısı haline gelir ve denetim dışı bir 'yürütme' organı gibi kılıç sallarsın.
Kılıçın gösterdiği yönden farklı bir çoğunluk kazansa dahi bir anlamı olmaz, çünkü çoğunluk iktidar olamaz... İki dudağın arasındadır her şey.. ben bu dudakları istemiyorum artık.. Sen ne azınlığı koruyorsun ne çoğunluğa saygın var Justitia.. senin gözlerin neden bağlı değil..

Ben demokrat Justitiayı özlüyorum ..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu okadar karışık bir kavram ki, en temel ve anlaşılır olan güç ve iktidar kavgası. Bunun yanında. Desem ki; sen 16 saat çalışıyorsun, durmaksızın, karşında da bir kişi var sabahtan akşama keyif çatıyor ve diyor ki; bu dünyayı eşit paylaşalım. Ne dersiniz?

Ayrıntıda gezinmek 
 23.03.2008 22:39
Cevap :
merhaba, paylaşmak için onunda ortaya birşey emek koyması gerekir sadece keyif aç kalmasına yol açar, açlığında ise yemeğini verebiliriz. kavram çok net.. iktidarın paylaşılarak aşılmasını öneriyor, farklılıkların biradalığını dostluğunu öneriyor, bilmediğini biliyor somut insanı esas alıyor, kendinden başlayarak herşeyi sorguluyor, toplumsal bir ahlak öneriyor insanın kendi dışındaki fiziksel ve toplumsal gerçeği ancak çarpıtarak algılayabileceği ve bu çarpıtmanın yönünün ve miktarının ise hiç bir zaman bilinmeyeceği felsefi temeline dayanıyor: demokratlık..saygılarımla..  23.03.2008 23:43
 

halkın halk için halk tarafından yönetilmesi diye başlar tanım...sonrası...halk kelimesi düşer önce,halk için sonra ve peşine de halk tarafından ibaresi kaybolur. Yani ne halktır yönetilen,ne yapılanlar halk içindir,ne de bunları yapan halktandır. Temsili demokrasinin günümüzdeki hali böyle işte. Otokontrolün daim kılınması için yarı doğrudan demokrasi diyorum ben...Justitia ne der aceba..........

hakan erdem 
 20.03.2008 10:49
Cevap :
iyi diyosun bu konuda bi blog borçlusun o zaman. Justitia göklerden bi gelse buralara şövalyelerine eşitlik içinde davranın insanlara kimseye torpil geçmeyin haksız davalar açmayın yolsuzluga hırsızlığa göz açtırmayın azınlığın haklarını koruyun toplumun vicdanı olun olanı çocuklarınızdan emanet aldığınızı unutmayın derdi en azından en kabaca.. iş başa düşüyo vicdan sahiplerine vicdanı olanlar kötüye dur diyecek demeli. yarı doğrudan demokrat...yarısı marısı muhafazakarı yok tam demokrat zihniyetin yeşermesiyle tam demokrasi..:))) anadolu dünyanın kalbi ise tam demokrasi ile aydınlatacak.. katkın için teşekkür ederim sevgi ve saygılarımla..  20.03.2008 11:01
 

işine geldiğinde işleyen ,gelmediğinde işlevselliğini kaybeden bir güzel galiba.. Türkiyede demokrat adaletin olacağına ihtimal bile vermiyorum artık.. ve hangi zaman oldu?sevgiler.

sema öztürk 
 20.03.2008 8:48
Cevap :
olacak olması gerekir, talep ettiğimiz kalite bizim kalitemizizn göstergesi değil midir? olacak dünyanın kalbi anadolu da demokrasi ve özgürlükler yeşerecek..sevgi ve saygılarımla..  20.03.2008 9:08
 

Justitia kim haklı? Herkes demiş... yalnış demek için bir doğrunun olması gerekir... taraf olmak tarafsız olmamayı gerektirir... oldukça karışık bir durum:) ama bu karışıklığa inat yazmaya söylemeye devam... sevgiler

Hazal Özden 
 19.03.2008 23:47
Cevap :
heyyy merhaba sayın bilir kişi şükran herkese eşit mesafede durmayı mutlak amaç edinen bir güzellik olmalı.. justitıa gözü kapalı olmalı hile yapmamalı ki hakikat ortaya çıksın.. sağol katkın için sevgilerimle..  20.03.2008 10:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 444
Toplam yorum
: 1131
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1277
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

MB zengin kültürel bir eksen; düşüncelerimizin buluştuğu, tartıştığımız, birbirimizi etkilediğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster