Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AVUKAT DİLBER ÇİFTÇİ

http://blog.milliyet.com.tr/dilberciftci

01 Kasım '19

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
123
 

Kadının Bekleme Süresi

İddet süresi, boşanma davası sonrası kadının yeniden evlenebilmek için beklemesi gereken süredir. Bu süre kanunda 300 gün olarak belirlenmiştir. İddet süresinin amacı; boşanmadan sonraki 300 gün içinde doğan çocuğun soybağını belirlemektir.
 
MK md. 132: “Evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün geçmedikçe evlenemez. Doğurmakla süre biter. Kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri hâllerinde mahkeme bu süreyi kaldırır.”
 
İddet Süresi Nasıl Sona Erer?
Kadının boşanma sonrası bekleme süresi yani iddet süresi içerisinde; kadın doğum yapmış ise, süre kendiliğinden sona erer. İddet süresi içerisinde doğan çocuğun babası eski kocadır. Çünkü babalık karinesine göre; evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün içinde doğan çocuğun babası eski kocadır. Eğer çocuk boşanılan eski eşten değil ise, kadın ya da baba olduğunu iddia eden üçüncü kişi soybağının reddi davası açmalıdır.
 
Kadının gebe olmadığının anlaşılması halinde iddet süresi sona erer. İddet müddetinin kaldırılması için doktor raporu alınmalıdır. Kadın iddet müddetinin kaldırılması davası açtığı takdirde, mahkeme kadının gebe olmadığının tespiti için doktora sevk edecektir. Kadın gebe değilse mahkeme iddet süresinin kaldırılmasına karar verir.
 
Kadın; eski eşi ile tekrar evlenmek istiyor ise, iddet süresini beklemesine gerek yoktur. Yine mahkemeye başvuracak; mahkeme ise, kadının eski eşi ile tekrar evlenebilmesi için iddet süresinin kaldırılmasına karar verecektir.
 
İddet Süresinin Kaldırılması Davası
İddet süresinin kaldırılması davası; Aile Mahkemesi’ne verilecek olan, iddet süresinin kaldırılması dilekçesi ya da diğer adıyla bekleme süresinin kaldırılması dilekçesi ile açılır. Kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının mahkemece tespiti halinde, iddet süresinin kaldırılmasına karar verilir. Yine kadının eski eşi ile yeniden evlenmek istemesi halinde de bekleme süresinin kaldırılmasına karar verilir.
 
İddet süresi boşanmanın kesinleşmesi tarihinden itibaren 300 gündür. Dikkat edilirse süre, boşanma tarihinden itibaren değil, boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren başlar.
 
İddet süresinin kaldırılması davasında görevli mahkeme Aile Mahkemesi, yetkili mahkeme ise kadının ikametinin bulunduğu yer mahkemesidir.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 276
Kayıt tarihi
: 08.09.18
 
 

Av. Dilber Koyuncu, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde lisans eğitimini başarıyla tamamlamı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster