Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '22

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Kadınlarda Saç Kaybı

Kadınlarda saç kaybı nedenleri  arasında genetik, stres, kronik hastalıklar, COVİD  gibi  akut  enfeksiyonlar, ilaçlar, yanlış saç şekillendirme ürünleri, saçları sık yıkama ve yanlış tarama teknikleri sayılabilir. Günlük hayatta kadınların  sıklıkla  uyguladığı saç düzleştirici, fon gibi saça zarar veren işlemlerden uzak durmalı ve saç telleri yıpratılmamalı.

Kadınlarda görülen genetik tip dökülmelerde her ne kadar Amerika ilaç ve besin dairesi (FDA) tarafından sadece minoxidil (%2), etkili olarak kabul edilse de antiandrojen ilaçlar, doğum kontrol hapları ve dihidrotestesteron (DHT) blokeri tabletleri bu sıkıntıyı aşmak için kullanılmakta. Kadında minoxil kullanımı sonucunda saç dökülmesi yaklaşık %60 durabiliyor ve %5 kadarında saçlarda daha iyi hale gelebiliyor. Az görülen yan etkileri arasında kaşıntı, vücutta kıllanma (%8 oranında görülebilir), uygulama bölgesinde kızarıklık ve kepek oluşumu sayılabilir.

Spironolakton, bir diüretik yani vücuttaki fazla suyu böbreklerden dışarı atan bir hipertansiyon ilacı ve saç dökülmelerinde antiandrojenik etkisi  nedeniyle kullanılmakta. Etki mekanizması: Kadındaki fazla olan erkeklik hormonlarına karşı (özellikle  polikistik over  sendromunda)  saç köklerindeki androjen reseptörlere binerek saçlardaki incelmeyi önler, durdurur.
Spironolakton antiandrojenik etkileri nedeniyle erkek fetüste genital anomali yapabilir ve bu yüzden HAMİLE KADINLARDA KESİNLİKLE KULLANILMAMALI.

Menapoz sonrası kadınlarda yüksek dozlarda dihidrotestesteron (DHT) blokeri kullanıldığında saç kalınlığı ve yoğunluğunda artış rapor edilmiştir. Yine de kadınlarda kullanımı sırasında, özellikle ailede meme kanseri hikayesi olanlarda dikkat etmek ve yıllık mamografilerle takip gerekli. Bu ilaç kullanımı sırasında kan bağışı yapılmamalı ve HAMİLELİK ŞÜPHESİNDE HEMEN TERK EDİLMELİDİR.

Son  yıllarda  saç  dökğlmesini  engellmek  için kadınarda  kullanılmaya  başlayan  diğer  bir  antiandrojen  ilaç da  bicalutamide.Ayrıca  topikal  kullanımlı  antiandrojen ve  oral  yolla  kullanılan  minoxidil  formları da  piyasada  bulunmakta.

Saçlı deride oluşan yağlanma ve kepeklenme, genetik tipte saç dökülmelerini alevlendirir ve saç kaybı için iyi bir zemin hazırlar. %2’lik ketokonazol içeren şampuanlarla seboreik dermatit tedavisi yapıldığında, saçlardaki incelmede azalma tespit edilmiş. Saç çıkarıcı ve iyileştirici etkisindeki mekanizma tam bilinmiyor ama saç dökülmelerinde medikal tedaviye eklenebilecek bir destek ürün olarak kullanılabilir.

Ayrıca kadınlarda gerek genetik  gerekse  diğer  sebeplere  bağlı  saç kayıplarında ve  özellikle  telogen  efflivium tipi  saç kaybında  trombositten zengin plazma  tedavisi (PRP) ve  kök hücre  tedavileri  iyi  sonuç  verebilmekte.
Kadınlarda saç dökülmesi tedavisi uzun ince bir yol ve mutlaka doktorunuz tarafından yakın takip  gerektiren bir  medikal problem.

 
Toplam blog
: 58
: 211
Kayıt tarihi
: 22.11.15
 
 

1994 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 7.'likle mezun oldum. 2002 yılında Akdeniz Ü..