Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Temmuz '17

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1266
 

Kaju pazarı ve Afrika

Kaju pazarı ve Afrika
 

Kaju pazarı ve Afrika


Afrika’dan kaju ithalatı şu aralar en çok sorulan konu. Afrika’daki kaju pazarını biraz rakamlarla anlatmaya çalışacağım. Her yıl dünyanın 600.000 MT (Metrik Ton)’dan fazla yediği bu popüler fıstık 2015 Dünya sektörüne baktığımızda, çoğunlukla tropikal bölgelerde yetişir. Güney-Doğu Asya, Batı Afrika, Doğu Afrika ve Brezilya. Görüldüğü üzere ticari kaju üretimi 4 ana üretim alanında yoğunlaşmıştır.
 
2015 yılına baktığımızda, Batı Afrika ve Güney-Doğu Asya neredeyse aynı miktarlarda kabuklu kaju üreterek 1.500.000 MT(metrik ton)’ar üretim yaparak dünya üretiminin %90’ını çekmektedir. Doğu Afrika ve Brezilya kajuları eski ekim sahalarında olduğu için verim düşük ve ayrıca hastalıklarla karşı karşıya kaldıkları için de üretimde ciddi bir azalma olmaktadır.
 
2 milyon Afrikalı çiftçinin dünya kajusunun %45’ini üretmesi ve son 10 yılda geçmiş rakamlarını ikiye katlaması kajuyu Afrikanın yıldızı haline getirmektedir. Ne yazık ki üretilen kajunun %87’si Hindistan ve Vietnam’a ihraç edilmekte ve burada fiyatlar ikiye katlanmakta devamın da Avrupa ve Amerika pazarına girmektedir.
Kaju toplamak ve ayıklamak işçilik yoğun bir iştir. 1000MT Kaju için ortalama 380 kişi çalışır. Kaju elimize gelinceye kadar birçok basamaktan geçer. Toplanır, kurutulur, kabuğu kırılır, soyulur, derecelendirilir, kavrulur, paketlenir. Kabuklu kaju kırıldığında fıstık ortalama %66-%75 fire verir. Afrika’da bu prosesi yapabilecek tesislerin azlığı işi Asya üzerine yönlendirmektedir. Fiyatların belirlenmesinde en önemli faktör üründeki arz ve taleptir. Dolayısıyla yıllık üretim rakamları takibiyle fiyatlar sezonsal belirlenir.
Kajunun yıllık üretimini önceden tahmin etmek kolay değildir.
afrikadanismani.com
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 870
Kayıt tarihi
: 31.01.15
 
 

1999 da Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesini bitirdikten sonra Dış ticaret, Uluslararası Tica..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster