Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ekim '13

 
Kategori
Gezi - Tatil
 

Kanada’da festivaller ve resmi tatiller

Kanada’da festivaller ve resmi tatiller
 

Buskerlar gösteri sonunda bahşiş topluyor


Eşimle birlikte eğitim - araştırma amacıyla bulunduğumuz Kanada’da Eylül ayı itibarı ile 3.ayımıza girmiş bulunuyoruz.

Kanada’nın eyaletlerinden biri olan Nova Scotia’nın başkenti Halifax’tayız. Halifax, Atlas Okyanus’u kıyısında yer alıyor ve 400.000 civarında nüfusa sahip.  

Halifax, daha önceleri ayrı kasaba-kent konumunda olan ve daha kırsal ve dağınık bir yerleşim yapısına sahip olan diğer küçük yerleşim birimleriyle birleştirilmiş yaklaşık 20 yıl önce. Böyle olunca da oldukça geniş bir yüz ölçüme (5.500 km2) sahip bir konumda şu an. Bazen güneşli, bazen sisli, oldukça değişken bir havası var. Hava sıcaklığı 20-25 C0’lerde seyrediyor. Ama nem oranı oldukça yüksek olduğundan daha sıcak hissediliyor. Kışınsa oldukça soğukmuş anlatılanlara göre (-15 C0 civarı). 

Üniversite öğrenimi ya da İngilizce öğrenmek için gelen dünyanın her yerinden insan var burada. Uzak Doğu ülkeleri ve Arap ülkelerinden gelenler çoğunlukta. Türkler de var ama sayıları daha az.

Burada yaz ayları festivallerle dolu dolu geçiyor. Hemen her ay çeşitli vesilelerle kutlamalar yapılıyor. 1 Temmuz günü “Kanada Günü” olarak kutlanıyor. Ülke genelinde yapılan kutlamalara Halifax’ta da çeşitli kutlamalarla eşlik ediliyor. Ağustos ayının ilk pazartesi ise Nova Scotia Eyaleti’nin doğum günü olarak kutlanıyor. 1 Eylül de işçi bayramı olarak kutlanıyor. Sözünü ettiğim bu günler aynı zamanda resmi tatil. Zaman zaman çalışmaktan çok tatil yapıyor Türkler diye kendimizi eleştirsek de burada da durum pek farklı değil anlayacağınız.

Bu kutlamalarda halk başrolde. Böyle olunca da halkın rahatı için tüm detaylar düşünülüyor.  Halkın sıkıntı yaşamaması için portatif tuvaletler konuluyor eğlence alanlarının yakınına. Tuvaletlerin dışında portatif el yıkama üniteleri de düşünülmüş. Yanında sıvı sabun ve elini yıkadıktan sonra kurulaman için kağıt havlu da unutulmamış.

Bu festivallerden birinde “Busker” adını verdikleri sokak sanatçıları başrolde idi. Kanada’nın “Yetenek Sizsiniz” yarışmalarında boy göstermiş olan amatör sanatçılar; belirlenen alanlarda kendi sırası geldiğinde gösterisini yapıyor. Her sanatçı için ayrı bir alan var. Hazırlanmış olan broşürlerde hangi stantta hangi sanatçının saat kaçta gösteri yapacağı belirtilmiş. Böylece istediğiniz kişiyi ya da grubu izlemek için o standa gitmeniz yeterli. Var olan sandalyelere oturuyor ve gösteriyi izliyorsunuz. Gösterinin sonunda sanatçılar bahşiş keselerini seyircilerin arasında dolaştırıyor. Siz de beğendiğiniz ölçüde sanatçıya bahşiş veriyorsunuz. Bu gösteriler de kimisi akrobasi yapıyor, kimisi tek başına ya da grup olarak müzik yapıyor, kimisi ise illüzyon gösterisi yapıyor. Çeşitli kılıklara girmiş olarak “heykel” taklidi yapanlar ise hemen her köşede kendisine yer buluyor. Belli bir bahşiş karşılığında isteyenler fotoğraf çektirebiliyorlar.

Bizdeki “resmi tatillerde” yapılan “resmi” kutlamaları düşünürsek; burada halkın başrolde olduğu, halkın rahatı ve eğlenmesi için her şeyin resmi otorite tarafından hazırlanıp sunulduğu ve resmi günlerin “halk günlerine” dönüştüğü eğlence modeli bizdeki yerel yöneticilere yol gösterici olmalı.

 

 
Toplam blog
: 87
: 566
Kayıt tarihi
: 02.12.09
 
 

Çevre Bilimi Uzmanı – Peyzaj Mimarıyım. Yüksek lisansımı çevre sorunları ve biyokütle enerjisi üz..