Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '13

 
Kategori
Gezi - Tatil
 

Hoşgeldin kış, hoşgeldin kayak tatili planları!

Hoşgeldin kış, hoşgeldin kayak tatili planları!
 

Evet, güneşin sıcaklığını üzerimizden çekmesiyle birlikte kış kapıdan baktı ve kayak sezonunun başlamak üzere olduğunu müjdeledi. Yaz mevsimi yüzmek demekse eğer, kış mevsimi de karla kaplı pistlerde slalom yapmak demektir. Tamam, aşırı soğuğu ve kat kat giyinmeyi kimse sevmez ama madem kış aylarını yoğun yaşıyoruz, o halde geçen bu zamanı da layıkıyla değerlendirelim. Her seviyeye göre daha iyi olan kayak merkezleri, beklentilere göre çok lüks veya doğal kayak kasabaları elbette var. Jabiroo Kuşu olarak; ikisinin ortasında, kayak öncesi ve sonrası da birçok aktivite imkanı sağlayan Avusturya’nın batısındaki Lech Kasabası'nın, doğallıyla bu kış tatilinize farklı bir anlam katacağını söyleyebilirim.

Zürih Havalaanına iki, Münih Havaalanına ise üç saat uzaklıktaki tam adıyla Lech Am Arlberg, Avusturya’nın Vorarlberg Bölgesi’nde bulunan ve yalnızca 1500 kişinin yaşadığı bir masal köyü. Küresel ısınmayla beraber gelen iklim değişikliklerine rağmen Aralık ayından Mayıs başına kadar kesintisiz kar yağışı alan Lech, yerel halkın azmi ve sağduyusuyla tüm doğallığını korumayı başarıyor. Dağ evleri ve belirli kata izin verilen tesisleriyle bir kayak merkezinden çok öte olan Lech’te kayak sporunu yapıp, arda kalan vakitlerinizi dolu dolu geçirebilirsiniz. Lech’in bu kadar popüler olmasında elbette dünyaca ünlü ‘kristal toz kar’la kaplı pistleri büyük önem taşıyor. Bir yılbaşı kartpostalını andıran kasaba,  6 km’lik Nordic disiplini parkuru, büyüleyici yürüyüş parkurları, atlı kızak gezintileri ve çok sayıda bulunan gastronomik restoranlarıyla bir başka güzel. 

Lech kasabasında birçok farklı pisti kullanma imkanına sahipsiniz. Zug, Zürs, St. Christoph ve Stubenbach köyleriyle komşu olan Lech’in hemen yukarısında ise araç girmeyen ve kayak pistlerine direkt çıkış imkanı sağlayan Oberlech bulunuyor. 94 adet teleferik ve lifti bulunan Ski Alberg-Lech'te pistlerin toplam uzunluğu 340 km. Daha yeni öğreniyorum diye üzülenleriniz varsa sakın üzülmesin çünkü Lech’te birçok kayak okulu ve profesyonel hocalar bulunuyor. 

Kayak bitti, akşam oluyor ne yapalım yani diye düşünmenize gerek yok. Lech, kayak dışı aktiviteleri ve birbirinden güzel restoranlarıyla küçük bir kasabadan beklenenin çok daha fazlasını sunuyor. İster yerel mutfak lezzetlerinden isterseniz gastronomi restoranlarına kadar birçok farklı seçenek sizleri bekliyor. Akşamlarınızı renklendiren kızak gezileri, buz pistleri ve otellerin oyun odaları bir harika. Yani anlayacağınız, güzel geçen bir yaz sezonundan sonra bembeyaz karların üzerinde geçecek harika bir kış sezonu bizleri bekliyor. 

Kayak Tutkunları İçin Bansko, tıklayın!

 
Toplam blog
: 67
: 2743
Kayıt tarihi
: 15.04.13
 
 

Jabiroo ismi bir tür Güney Amerika leyleğinden esinlenerek bulunmuştur. Jabiroo özel seyahat haya..