Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '12

 
Kategori
Kültür - Sanat
 

Kar ve Festivaller

Bu kış tüm Türkiye, yoğun bir kar yağışına maruz kaldı. Daha ılıman havaya alışık olanlar için zor geçiyor ama bir de bunun yazı var. Doğa o kadar suya doldu ki, baharda çiçek açmayan, büyümeyen, çatlamayan, filiz vermeyen hiçbir şey kalmayacak.

Bunu nasıl yorumluyorum, eğer bizler de zihnimizi bereketli sular ile yoğun bir şekilde doldurursak yani kaliteli fikirler ve bilgilerle donatırsak, doğanın zorunlu süreci olan bir zaman sonra, kişi kendisinin yeşerdiğini ve olgunlaştığını hatta ürünler vermeye başladığını görecektir. Kar bir dinlenme sürecidir, yeniden yaşama geri dönebilmek için. Zihinsel ve psikolojik olarak bizlerin de çalışabilmek, üretebilmek için dinlenmeye ihtiyacımız vardır, ama bu dinlenme gerçekte bir beslenme dönemidir.

Ankara’da yoğun kar yağışı altında yaza özgü çok ilginç konuları çalışıyorum. Bir taraftan karın hayatımıza getirdiği fikirleri sorguluyorum bir yanda da çalıştığım konunun ülkemizde ne kadar da beslenmeye ihtiyacı olduğunu görüyorum.

Çalıştığım konu: Festivaller. Avrupa genelindeki binlerce festivalden birkaç on tanesi bir şekilde elime geçti, değerlendirme yapmam istendi. Eski kıtanın küçücük ülkelerindeki minik şehirler bir de baktım ki, inanılmaz büyük ve etkin festivaller gerçekleştiriyorlar. Bizler çoğunlukla turistik amaçlarla bunların isimlerini duyuyoruz ama öyle bile olsa kendi kültürlerini, başka kültürlerle buluşturmak, insanları kaynaştırmak, dönemimizi daha iyi fikirlere gebe bırakmak için çok iyi birer zemin de hazırlamışlar.

Beni en çok etkileyen, zeka işareti olan büyük organizasyonlar olmaları. Hani bizim Trabzon 2011 Gençlik Olimpiyatları, Erzurum Kış Olimpiyatları gibi ama bunların arkasında devlet desteği vardı. Oradaki fark ise, şehrin aktörlerinin bir araya gelerek bu festivalleri organize etmiş olmalarıydı. Karşıma yine “Ortak Çalışma Kültürü” çıktı ve hayıflandım. Bizim ülkemizde herkes her şeyi çok iyi bildiği ve tembellik daha ağır bastığı için gerçekleşemeyen bir sürü yaratıcı fikir ve enerji varken…

Jazz Festivali, Ortaçağ Operaları Festivali, Edebiyat Festivali, Koro, Dans, Mizah, Folklor, Kısa Tiyatro, Gitar ve daha niceleri. Hepsinin bir ana teması var, küresel boyutta bir fikrin sorgulanması için festival yöntemi kullanılıyor, hepsinde olabildiğince farklı kültürler, farklı milliyetler ve diller var, hepsinde, sanatın farklı alanları var, hatta tamamen yaratıcılık içeren konularda dahil, hepsinde sadece uzmanlar arasında değil, uzmanlardan halka doğru bir etkileşim imkanı var.

Büyük organizasyonlar zeka göstergesidir, çünkü her bir parçanın varlığının tespiti, düzenlenmesi ve bütünün içerisindeki ritmi öngörülerek, çalıştırılmalıdır. Bana uzaya fırlatılan mekiklerdeki işbirliğini hatırlattı.

Umarım yakın gelecekte bizim ülkemizde de sivil vatandaşların organize ettiği büyük organizasyonlar olmasını diliyorum.

 
Toplam blog
: 68
: 2603
Kayıt tarihi
: 27.05.11
 
 

Çoklu paydaş ortamında çalışma yeteneği, özellikle inovasyon ve kümelenmeyi teşvik etmek için kamu k..