Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '10

 
Kategori
Güncel
 

Kim ne kadar Türk? ("Osmanlı Devleti Türk müydü?" veya "Abdülhamit'in torunu ne kadar biz?"

Kim ne kadar Türk? ("Osmanlı Devleti Türk müydü?" veya "Abdülhamit'in torunu ne kadar biz?"
 

Alemitu ve Elvan


Netameli bir konu. Yazmak da istemiyordum aslında. Ama birkaç gündür özellikle iki blog yazarının (biri Emin Çölaşan'ı kaynak göstererek diğeri de -hiç üşenmeden ya da ukalalık yaparak kimse bilmiyormuş gibi- padişah annelerinin listesini yazılarına dahil edince bu yazıyı yazmak şart oldu benim için.

Bir defa şu tespitte yarar var: Cumhuriyetin ilk yıllarında, "Ulus-devlet" oluşturulması aşamasında Ziya Gölkap'in etkilerini inkar etmek mümkün değil. Dilden tutun milliyetçilik tanımına kadar "Türkçülüğün Esasları"ndan derin izler bulmak mümkün Cumhuriyet'in temellerinde. Hatta Atatürk'te vecizeleşen "Ne mutlu Türk'üm diyene!" ifadesini Ziya Gökalp'in eserlerinin satır aralarında mevcuttur.

Sonrası malumdur. "Kimdir Türk sorusu?" "Kendini Türk hisseden, Türk gibi yaşayan, Türk için çalışan herkes Türk'tür." şeklinde formüle edilmiştir. Irka ve kana dayanmayan basit ama bir o kadar da gerçekçi bir tanımlama.

Gerçektir, çünkü bin yıllar içinde biyolojik olarak da birbirine geçmiş, mekan ve kültür değiştirmiş toplulukları (millet) "kan bağı"yla tanımlamak ve bir arada tutmak sosyolojiye de biyolojiye de ters düşer.

Hem "kafa kağıdı"nın karşısında bize ait kavramlar olmasına rağmen o kavramlara hiç de aşina olmayan, onlara değer vermeyen binlerce insan yok mu bu ülkede?

Daha açık yazayım bunca açıklamadan sonra:

1) Emin Çölaşan patentli "Abdülhamit'in torunu ne kadar biz?" (Ne kadar Türk, diyecek de kıvırıyor.) veya "Kenize Murad Türk mü?" cümlelerinin hiçbir tutarlılığı yoktur.

(Dipnot-1: Emin'in Haber Türk'te yayımlanan Kenize Murad söyleşisini dinlemesini ve "Saraydan Sürgüne" eserini okumasını isterdim. )

2) "Osmanlı Devleti Türk müydü?" sorusu abesle iştigaldir. Osmanlı padişahlarının bilmem kaç tanesinin annesinin "kan" olarak Türk olmaması pratikte ne ifade eder? Bu durum Osmanlı'nın Türk-İslam adına yaptıklarını tekzip eder mi?

"Kim ne kadar Türk?"te düğümlenen "Osmanlı Devleti Türk müydü?" veya "Abdülhamit'in torunu ne kadar biz?" saçma sapan sorularına dün tokat gibi cevap geldi aslında.

Haber şöyle: "İspanya'nın Barcelona kentinde devam eden 20. Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 5 bin metre yarışında Alemitu Bekele Avrupa Şampiyonu oldu. 10 bin metrede Avrupa Şampiyonu olan bir diğer atletimiz Elvan Abeylegesse, 5 bin metre yarışını Alemitu Bekele'nin ardından ikinci sırada bitirdi." (Milliyet, 01 Ağustos 2010)

Ne kadar gurur duyduk Alemitu ve Elvan'la, değil mi? Yarış sonunda bayrağımızı pistte dalgalandırırken gözlerimiz yaşardı, değil mi? Kimsenin aklına; Alemitu ve Elvan ne kadar biz veya Alemitu ve Elvan Türk mü, soruları geldi mi?

Son söz: Tarih övgü ve sövgü alanından çıkarılmadıkça bu saflamanın önüne geçilemez.

 
Toplam blog
: 300
: 1022
Kayıt tarihi
: 13.06.10
 
 

Tarih, edebiyat, şiir, dil ..