Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '09

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
833
 

Kimler Bir Satışçıyla Çalışmak İstemez.

Kimler Bir Satışçıyla Çalışmak İstemez.
 

Kimler bir satışçıyla çalışmak istemez? Bu sorunun cevabı oldukça basit aslında. Operasyon kanadı olarak adlandırılan daha çok masa başı görevlerde bulunan birimler satışçılarla çalışmayı çok severek karşılamazlar. Bunu daha net anlayabilmek için satışçı ve operasyoncuyu iyi bilmek, iyi tanımak lazım. İki görev için de tanımlama yapmak gerekirse satışçıyı bir kalıba sığdırmak pek mümkün değil. Çünkü kalıpların içinde olan bir satışçı gerçek bir satışçı değildir. Satışçının temel özelliği bir kalıpta olmaması ve heran kendini geliştirerek yeni yeni vizyonlar kazanmasında gizlidir. Diğer yandan operasyoncu daha bir çizgilerle sınırlı yapılan işlerin belli olduğu, teorik kurallarla sınırlandırıldığı bir görev zinciridir.

İş özellikleri dışında sosyal özellikleri de karşılaştırabiliriz. Örneğin satışçı zamanının çoğunu sahada geçirir. Bir çok insan, bir çok olayla bire bir sıcak temas halindedir. İşinin gereği çok fazla sosyal olması gerekmekte ve süreki kendine artı özellikler ekleyerek vizyonunu geliştirmelidir. Operasyoncu ise çalışma süresinin büyük çoğunluğunu ofisinde masasının başında geçirmekte, saha görevi yok denecek kadar az olduğundan ve genellikle müşteri ile temasta olmadığından sosyalleşmesi kendi imkanları ile sınırlanmaktadır.

Tanımlarımıza dayanarak operasyoncuların neden satışçılarla çalışmak istemediklerini artık daha net görebiliriz.

· Satışçıların bulunduğu ofis ortamları her zaman hareketli ve gürültülü olur. Operasyoncuların bulunduğu ofis ortamları ise olabildiğine sessiz ve durağandır.

· Satışçılar işleri gereği konuşma ihtiyacı duyarlar ki bu sosyalleşmenin temelidir. Operasyoncular ise ofis ortamlarında mecbur kalmadıkça konuşmaktan çekinirler.

· Satışçılar masa başında oturmayı pek sevmezler, sahaya çıkmadıkları zamanlarda bile sürekli masada oturamazlar ve ofis içerisinde hareket halindedirler. Operasyoncular işleri gerektirmedikçe ve çalışma araları (çay, yemek, sigara v.b.) olmadığı sürece yerlerinden kalkmadan işlerine odaklanırlar.

· Satışçılar çok fazla düzene önem vermezler. Operasyoncular ise masaları başta olmak üzere sürekli düzen halindedirler. Buna örnek masalarında bulunan sürahi veya su şişeleri, biblolar, özenle seçilmiş çay/kahve kupaları, kalemlikler, çeşitli renklerden kalemler, post-it’ler ve koltuklarında sırt destekleyici minderler gibi objeleri vazgeçilmezlerindendir.

· Satışçılar rahat ve endişesiz kişilerdir. Bir çok endişeden uzak olmaları çalışmalarını rahat yürütmelerini sağlar. Operasyoncular endişeli kişilerdir. İş kaybı, performans, terfi gibi endişeleri her zaman vardır ve kendilerine ciddi sorun yaşatırlar.

· Satışçıların geneli daha sportif ve sağlıklı kişilerdir. Operasyoncular ise sürekli kapalı ofislerde kalmaktan, masa başı çalışmaktan dolayı çeşitli sağlık sorunları ile boğuşurlar. Genel olarak bel ve boyun fıtığı, mause hastalığı gibi.

· Satışçılar sonuca hızlı ve kısa yoldan ulaşmayı tercih eder ve severler. Operasyoncular daha tedbirli ve ne kadar varsayım varsa göz önünde bulundurarak hareket ederler.

· Satışçılar çok agresif kişler değildir ve yaşanan çeşitli olayları çabuk atlatabilirler. Operasyoncular daha naif ve duygusal kişilerdir bu ruh hali yaşanan olumsuz agresifleşmelerini sağlayabilir.

· Satışçı her zaman kendini önemli hisseder ve bu şekilde davranır. Operasyoncu kendini önemsiz hisseder ve daha çekimser hareketler sergiler.

· Satışçılar işveren tarafından daha çok desteklenir ve ödüllendirir. Operasyoncular tekdüze iş yaptıklarından ödüllendirme sistemine çoğu zaman dahil değillerdir.

· Satışçı işini çoğu zaman tanımlayamaz ve belirli çizgiler içerisinde tutamaz. Operasyoncu sayfalarca tanımlayabilir.

· Satışçılar iş konusunda her zaman sıfırdan başlarlar. Belirlenen periyodlarda hedeflere koşarlar. Operasyoncuların işinde bir son yoktur. İş tanımı gereğince başlanan iş hep devam eder.

Bu tanımlara daha bir çok tanım eklenebilir. Fakat bu kadar tanım bile sonuca ulaşmamızı sağlayacaktır. Tanımlardan da görüldüğü üzere satışçı ve operasyoncu birbirine zıt kutuplarda ve zıt işleyişlerde kişilerdir. Bir satışçıyla çalışmak zevkli olduğu kadar işinizin gereklerine göre çekilmez de olabilir. Bu kadar ayrı kutuplara sahip iki birimin çalışması imkansız gibi görünse de birbirleri olmadan işlerin yürümesi imkansızdır. Satış olmadan operasyon, operasyon olmadan da satış olmaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 99
Toplam yorum
: 89
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 2361
Kayıt tarihi
: 25.03.07
 
 

1977 yılında İstanbul'da doğdu, zamanının getirdiği bir çok avantajı değerlendirdi. Sokakta oynad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster