Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '14

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
738
 

Kimliği olmayana ilaç yok

Kimliği olmayana ilaç yok
 

ilaç yok


 Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ilaç alımında yaşanan suistimalleri önlemek üzere yeni bir uygulama başlatıyor.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile yapılan protokol gereği artık hasta ve hasta yakınları yanlarında nüfus cüzdanı, ehliyet ya da basın kartı gibi nüfus bilgilerinin yer aldığı kimlikler olmadan ilaç alamayacak.

Bugüne kadar T.C. kimlik numarası, reçetenin üzerine yazılıyordu ama eczaneden ilaç alınırken nüfus cüzdanı gösterilmiyordu.

E-reçeteye geçildiğinden beri artık bu da sorgulanmıyor.

Şimdi yeni uygulamayla eczacı isterse veriliş tarihini, isterse aile cüzdan numarasını dahi sorabilecek.

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, SKG ile TEB arasında Eylül ayında yapılan ek protokol değişikliğine göre ilaç alımlarında T.C. kimlik numarasının yanı sıra cilt no/aile sıra no gibi ek doğrulama bilgileri de istenecek.

TEB Genel Sekreteri Harun Kızılay, uygulamanın bugün itibariyle başladığını ancak vatandaşın haberi olmaması nedeniyle bir dizi karışıklık yaşandığını söyledi. Bunun üzerine SGK ile görüştüklerini anlatan Kızılay, vatandaşın bilgilendirilmesi için kısa süreli bir geçiş süreci tanındığını açıkladı.

Genel Sekreter Kızılay, bu uygulamayla ilacın hasta veya hasta yakını kimseler dışında alınmasının engellenmesi ve birtakım usulsüzlüklerin önlenmesinin amaçlandığını vurguladı.

"Kimlik doğrulama için ek bilgilerin istenmesi, hastalarımızı ve eczacılarımızı etik dışı uygulamalardan korumak ve kamu yararı sağlamak amacını taşımaktadır" dedi.

KİMLİĞİ OLMAYANA İLAÇ YOK

Kızılay, "Hasta ve hasta yakınlarını uyarıyoruz. Artık sadece T.C kimlik numarasını söyleyerek eczaneden ilaç alınamayacak. İlacı alacak kişinin yanında mutlaka nüfus cüzdanındaki bilgileri içeren bir kimlik bulunması gerekiyor. Bu Nüfus Cüzdanı olabileceği gibi, ehliyet ya da sarı basın kartı da olabilir.

Bu tür kimliği olmayan kendisi ya da yakını için ilaç alamayacak" dedi.

HER SEFERİNDE BAŞKA SORU

Kızılay, başkası adına ilaç alımlarının önüne geçmek için bu uygulamanın başladığını belirtirken, "Eczacı her seferinde farklı soru sorabilir. Kiminde aile ve cilt no'yu sorarken, kiminde nüfusa bağlı olduğu yeri, kiminde cüzdanın veriliş tarihini, kayıt numarasını sorabilir. Tıpkı kredi kartı ve bankacılık işlemlerindeki kimlik doğrulama gibi sorular her seferinde değişebilir.

O nedenle ilaç alacak kişinin yanında mutlaka kimliğinin olması gerekiyor. Kimliğinizle komşunuz, arkadaşınız, anneniz ya da kardeşinizin ilacını alabilirsiniz. Ama MEDULA sistemine ilacı alan kişi olarak sizin bilgilerinizin girilmesi gerekecek" diye konuştu.

 

 

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Uygulamanın bazı konularda sıkıntı yaratacağı görüşündeyim. Örneğin benim köyde tek başına yaşayan dedem kendisi birbaşına eczaneye gidemiyor. Hal böyle olunca farklı kişilere aldırtmak zorunda kalıyor ilacını. Artık 88 yaşındaki adamcağız tekerlik sandalyeden kalkıp eczaneye kimlik göstermeye gider. (Yaşlılara eve doktor uygulaması ilçede uygulanmıyor.)

Tolga Yılmaz 
 25.03.2014 3:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 205
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2291
Kayıt tarihi
: 15.02.14
 
 

Adım Mert, 31 yaşındayım evli ve 1 çocuk babasıyım, hayattan öğrendiklerimi burada paylaşacağım. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster