Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '21

 
Kategori
Faizler
 

KİRA VE FAİZ

ÖNSÖZ

Kira; taşınır taşınmaz değerlerin ve emeğin, belli bir ücret karşılığında belli bir süre için, kullanım hakkının bir başkasına verilmesidir. Evinizi, otomobilinizi, emeğinizi, paranızı; eviniz, otomobiliniz, emeğiniz, paranız sizin olmak kaydıyla kiralayabilirsiniz. Eviniz ve otomobiliniz için size kira; emeğiniz için ücret-maaş-, bankadaki paranız için size faiz ödenir

Sözgelişi 500.000 TL'nız olsa fazladan bir ev alsanız; oturmaz boş mu bırakırsınız, yoksa kiraya mı verirsiniz? Oturmaz, kiralamaz çürümeye bırakırsanız  üç yönlü zarar oluşur: Mal olarak bina, sahibi olarak siz ve kiralayamayan kiracı. Ev piyasa fiyatıyla kiraya verilirse; getirisiyle bakılır onarılır, ev sahibi olarak siz  ve kiracınız yarar sağlarsınız.

Ev almasanız, 500.000 TL'nı bankaya yatırsanız, paranızı kiralayan banka, kira bedeli olarak  size faiz ödeyecektir. Böylece hem siz, hem banka, hem de bankadan kredi alan kazançlı çıkacaktsınız.  Banka faiz oranını piyasa koşulları belirler. Bankacı el altından yüksek faizle ödünç para veren tefeci değildir. 

FAİZ  KARŞITLIĞI

Faiz tefeciliktir inancında olan kimseler; evlerini hayırlarına kira almadan yoksula tahsis etmelidirler. Bankalar aynı zamanda para muhafızlarıdır. Faiz almadan paranızı bankada muhafaza ettirebilirsiniz. Faizli faizsiz bankalar, para ticaretine  size ödemedikleri faizi ekleyerek devam ederler.

 

 
Toplam blog
: 121
: 31
Kayıt tarihi
: 26.10.20
 
 

01 Şubat 1933 Tirebolu -Giresun- doğumluyum. İstanbul Üniversitesinde Halkla İlişkiler dalında li..