Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '22

 
Kategori
Kişisel Gelişim
 

Kıskançlık ve Özgüven İlişkisi

Kıskanmak Özgüven eksikliğinden mi gelir?


Özgüven eksikliği kıskançlığı getirir evet ancak her kıskançlık özgüven eksikliğinden gelmez.

Her duygu gibi kıskançlıkta var olması gereken duygularımızdan biri ve baktığımız yere göre birçok olumlu geri bildirimi içinde barındırması ile birlikte mesaj içerir. Çoğu zaman çerçeveyi belirlemek için kullanırız kıskançlığı "bu ilişki ve sen benim için özelsin, sen ve ben biz olalım, benim için önemlisin senin için önemli olmalıyım" anlamını da içinde barındırır.
İlişkilerde sorun haline gelmesi, alanların ihlali ile birlikte karşıdaki kişi kendisine olan ilgiyi kaybetmeye başladığını düşündüğü anda bir nöbet ile bu duygu baş edilemez hale gelebiliyor.
Çiftler arasında birlikte yapamadıkları şeyleri bir başkası ile yapıldığını gördüğümüz anda bunu bir tehdit olarak algılıyoruz. Asıl sorun 3.kişi veya olaylarla ilgili değil çiftlerin ilişkilerindeki hassas dengeyi görmemeleri ile alakalı. Bizi üzen yoran ve tepki vermemize sebep olan şey budur.
İlişkide sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmek için  önce duyguyu kabul edip ,onu yok saymadan o duygunun sorumluluğunu alabilmek en önemli noktalardan biri. İlişki gözden çıkarılmadı ise ve duygunun sorumluluğu kişiye ait olsa da dengesi her iki tarafın özenine ve özverisine bağlı.

Bu duyguda sorulacak en önemli soru ,’’evet bu duygu bana ait , peki biz bu ilişkide ne yapacağız ?’’

Kıskançlıkta normal hali ile bir duygu .Konuşulur ,iyileştirilir ,yarası sarılır ve yola devam edilir .Eğer iyi bir ilişki ise bu durum mutlaka çözülür.

Birde altı boş olmayan konularda ortaya çıkan kıskançlıklar vardır.Adım adım görürsünüz orada var olan tehlikeyi. Çift olma halini, bozan sebeplere dayalı sonucu kıskançlık olan durumlar gibi. Bunun adı kıskançlık değil durum tespiti yapmaktır. İlişkinin zedelendiğini hissettiğimiz andaki ön görü sahibi olmamızdan  geçer. Bu tür koşullarda şüpheye karşılık gelen ,hissedilen rahatsızlığını anlattığımız halde durumun devam etmesi kıskançlığın yada özgüven eksikliğinin tamamen dışında bir durum. Burada bizim almamız gereken mesaj duygu durumumuzda gizli .Sahiplenme ,ilgiyi sevgiyi kaybetme tehdidi altında oluşur. Sen kendi kıskanma sorumluluğunu alırken karşı tarafın duyarsızlığı ,kişiyi ilişkide yapayalnız bırakır.

Ve burası şiddettir.

Her duygu gibi kıskançlıkta normal bir duygudur sarılarak çözülebilir….

Sevgi İle 

 
Toplam blog
: 8
: 61
Kayıt tarihi
: 09.09.21
 
 

Graduates Listing IANLP for Turkey   Yazar, Kişisel Gelişim Uzmanı ,Aile ve Sosyal Ya..