Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '19

 
Kategori
Edebiyat
 

Kitabın Tınısı

             Renk ve ses titreşimler çıkaran, algılanan olaylardır. Rengi belirlemek için ışık da gerekir. Psikoloji de rengin tarifi beyinde uyanan bir duyudur. Sinestezya denilen duygu bozukluğu emek istemiyorum bir değişik ruh hali vardır. Çok nadir görülen Sineztezya olan kişilerde bazı kelimeler renkler halinde tasavvur eder kişinin ruhunda ve kişi öyle olayları biraz da bu renkler halinde algılar ve anlar. Görme duyusu ile algıladığımız renkler duygularımızda farklı anlamlar, farklı hisler kazanmamamızı sağlar. Kitap da bir titreşim, bir renktir ki içine milyonlarca rengi barındıran.

             Kitap da tıpkı müzik gibi algılanan  ve hissedilen bir şeydir.  Müzik, renk, resim kitap duyu organlarımıza, hislerimize etki eder tıpkı türlü türlü meyvenin sebzenin vücudumuzda farklı yerlere farklı şekilde etki etmesi gibi. Okuduğumuz kitabın biz de yansıması renk renk olur. Bazen de hislerimizde adını koyamadığımız duyumsamalarımıza sebep olur. Kim bilir belki de sineztezyanın farklı bir boyutudur bu henüz keşfedilmemiş. Renkler var ama bir de gökkuşağı var kitap gökkuşağıdır işte.

            Kitap sanki notaların harflere dönüşmüş hali gibi okudukça açan, mutlu eden, rahatlatan, heyecan veren, haz veren, merak veren ve başka da hisler veren  sessiz tınılardır. Sesler var bir de senfoni var kitap senfonidir işte.   Kitabın verdiği hisler ne kadar derinse yazar o kadar başarılıdır çünkü sadece harflerle duyumlar, algı vermek çok zordur. Ses olur, söz olur içimizde his olur bu sesiz tınılar.

          Bazen bir resmin bir anda anlattığını kitap sayfalarca anlatabilir bu da o hazzın sürmesi anlamına da gelir ki devamlılık bir anlıktan daha uzun süre mutlu eder. Nakıştır kitap ince ince işlenen, dokunan renk renk boyanan.  Küçük bir çerçeveye sığan tablonun bütünüdür.

           Kitap geçmiştir, şimdidir, gelecektir. Geçmişte yaşanan hikayelerle hüzne ya da gurura sebep olabilirken gelecek içinse umut ve heyecana sebep olabilir. Bir kişiyi sıcacık evinde otururken alır karlı dağlarda üşütür ya da denizlerde serinletir. Bilinmeyen, akla gelmeyeni öğretir ilham verir. Yoksul bir terziyle fakir muhiti, modacı ile zengin muhiti tanıtır. Bir restaurantı garsonun gözünden farklı patronun gözünden farklı gösterir. Bir düşün yazılı hali, bir gerçeğin izdüşümüdür. Kitap koca koca dünyalara açılan küçük küçük kapılar ya da merdivenlerdir.

          Yazı yazarın elçisidir. Kitap karışmaz satırlarında gezen kelimelere ve o kelimelerin yarattığı etkiye duyguya. Yazarın, hislerine, anlatmak istediklerine sessizce tercüman olur. Yazarların vebali büyüktür o yüzden kitlelere seslenmeye niyet edenler etik, düzgün ve insanları iyiliğe hizmet etmeye yönlendirmeliler. Güzel bir çığır açan, kitap yazan güzel anılır yıllarca, kötü bir çığır açan, kötülüğe davet eden kitap yazan kötü anılır istenmez hatta unutulur unutmak istenir.

           Kitap en eski ve eskimeyen iletişim, öğretme, eğlendirme, bilinçlendirme saklama aracıdır. Zamansızdır ve de zamanda yolculuk yaptırır. Bu kadar değerli bir hazineye nasıl sahip olunacağını çocuklarımıza anlatmak öğretmek lazım. Bunun da yolu kitap oku yavrum diyerek değil  birlikte kitap okuyarak. Önceleri biz onlara okumalıyız sonra aynı kitabı birlikte okumalıyız daha sonra birlikte ama farklı kitaplar okuyabiliriz. Zokayı yutan çocuklar bu kıymetli hazinden vazgeçmeyecektir.

            Yolu kitaptan geçen, kitapçıda kesişen insanlar güzel insanlardır. Kitabı sevdiren yazarlar güzel insanlardır. Ve kitaplar büyülü diyarlara açılan sıra dışı kapılardır.

 

 
Toplam blog
: 36
: 466
Kayıt tarihi
: 22.05.11
 
 

37 yaşındayım. Çankırı'da doğdum. Yurt dışında yaşadım. Evliyim ve 2 çocuğum var. A.Ü Turizm-Otel İş..