Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '19

 
Kategori
Edebiyat
 

Erdoğan'ın Kapısı Çalınmalı

Ne güzel, ne yerinde bir söz söylemiş Fazıl Say Erdoğan'ın konserine teşrif etmesinden sonra yapmış olduğu açıklamasında 'Yıkan da yaratan da biziz şu sevilesi dünyada' diye..

Dünya çok güzel dünya çok temiz, kirleten ve dünyayı yaşanmaz hale getiren de insandır. Tam tersi dünyayı daha yaşanır hale getiren de insandır.

Fazla söze gerek yok aslında Mevlana'nın insan ve sevgi üzerine söylemiş olduğu sözleri ile hareket etmiş olsaydık inanınız toplumda ne bir ötekileştirme ne de kutuplaşma bağlamında hava oluşurdu.

Erdoğan'ın Fazıl Say konserine icabet etmeden önce annesinin vefatı üzerine telefonla baş sağlığı dilemesi insani bir erdem olduğunu söylemek gerekir.

"Uzlaşı kapısının aralandığını hissettim" demiş Say ve şöyle devam etmiş; 'Hayatta hatalar yapılabilir Erdoğan da yapar Say da yapar Ahmet Mehmet de yapar. İnsanız hata yaparız, hatadan dönmek hatayı düzeltmek erdemdir, insani bir durumdur'..

Say'ın daveti üzerine Erdoğan'ın konseri izlemesi ve konser sonrasında ileri bir tarihte saray'da da konser vermesini istemesini de olumlu bulduğumu ifade ettikten sonra, bundan sonra Say gibi aydın özgürlükçü sanatçıların Say'a destek vermelerini ve toplumdaki anlamsız kutuplaşmaların son bulması adına Say'la birlikte aynı düzlem içinde hareket etmeleri gerektiğini düşünüyorum. 

Say'a düşen görev ise, Metin Akpınar ve Müjdat Gezen meselesini sahiplenerek uzlaşma noktasına getirmesidir..

Sanatçi ve sanat üzerinde bir güç tanımıyorum ben.

Erdoğan Say arasındaki sıcak temasların sıcak havaların gelişmesi demek elbette ki Say'ın özgürlükçü anlayışında ve ilkelerinde bir değişiklik olmayacaktır. Say'ın amacı sanatını daha ileriye taşımak sanatı daha zengin kitlelere taşımak olduğu bir gerçektir.

Say'ın sanat anlamında birikimlerini evrensel boyutlara taşımakla kendini zaten kanıtlamış bir sanatçı olarak zannediyorum ülke için güzel şeyler yapmayı düşünüyordur.

Güzel bir fırsat doğmuşken, aydın özgürlükçü sanatçıların bir platform oluşturarak Erdoğan'ın kapısını çalmalı ve Say'ın öncülüğünde sanat ve sanatçıların olması gereken yerini almaları için çalışma başlatmaları gerekir diye düşünüyorum egolarını bir kenara bırakarak tırnak içinde..

Sanatçi siyaset yapamaz beceremez, bırakın siyaseti siyasetseverler yapsın, sizler de sanatınızı daha ileriye taşımaya çalışınız..

Dediğim gibi, egolarınızı törpüleyiniz ve Say'ın öncülüğünde Erdoğan'ın kapısını çalınız 'tak tak tak' diye..

 

 
Toplam blog
: 2327
: 450
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..