Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '13

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
808
 

Kızlık soyadını kullanan bayanlarınn bilinçaltı.

Kızlık soyadını kullanan bayanlarınn bilinçaltı.
 

Son zamanlarda, bayanlar kızlık soy isimlerini de kullanmaya başladılar. Genelde kendini sosyal ve medeni görenler sıraya girdiler. En azından sosyal paylaşım sitelerinde kızlık soy isimlerini de kullanıyorlar. Son yasalar buna izin verdi.

Bunu, eski arkadaşlarını bulmak babından nette kullanıyorlarsa diyeceğim yok, makuldür. Eğer nüfus cüzdanlarında da bunu yapıyorlarsa büyük yanlış yaptıklarının farkında değiller.

Evlendiği insanı gerçekten seven, ona saygı duyan, onunla bir hayatı paylaşmaya kendini adayan ve koçasına gerçekten varan bir bayan bunu yapmaz. Bunu yapan için gösterir ki hepsi yalan. Bilinçaltında böyle bir varış, böyle bir sevgi yok demektir. Bu aynı zamanda eşine de sevgisine de saygısızlıktır.

Gerçekten seven biri kendini eşine adapte etmiş demektir. Onu kabullenmiş demektir. Onunla bütünleşmiş demektir. Ama ruhen o bütünleşmeyi kabullenmeyen biri böyle bir ikilemi ortaya koyar. Hala kendini eşine ram etmemiştir. Kocaların buna sessiz kalması ise sorun çıkarmamaktır. Aslında genel olarak erkeğin hoşlanmadığı/hoşlanmayacağı bir durumdur.  Aklı kesmeyenler başka.

Kocaların şu soruyu sorma hakkı doğar: sen benim olmayı kabul ettin mi etmedin mi? Cevap: ettim. Soru: e bu ne? Sen hala babanın evindesin? Hala benim aileme tam olarak girmeyi kabul etmemişsin? Hala kararsızsın...

Böyle bir durumda eşler arsında hala bir bütünlük gerçekleşmemiştir. Sosyologlar, psikologlar ve toplum bilimcileri bir gün bunu ciddi ciddi tartışacaklardır. Ve hatta bir bakmışsınız bu, eşler arasında ciddi soruna bile sebep olabilecektir; “sen benim nüfusuma bile girmeyi hala kabullenememişsin. “ diyecekler.

Hele de yaşamına İslami ölçülerle yönverenlerin bunu yapması islamdan bihaber olduklarını göstergesidir. İslamdan işine gelenleri almaları demektir. İslamda kadın-erkek hukunu iyi okumalarını öneririrm!

Eşinizle bir bütün olun. Bu bütünlük ne kadar iyi sağlanırsa o aile o kadar sağlam olur.  

 

 

 

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Fikirci, Tam tersine ben çok iyi anladım sizi. Ama siz benim ne demek istediğimi anlamamışsınız gördüğüm kadarıyla. Eşler arasındaki eşitlik ilkesinden yola çıkarak okursanız ilk yorumumu sanırım anlamanıza yardımcı olabilir.

GÜLAY GÜRKAN 
 02.09.2013 3:08
 

senelerce kocasının soyadını kullansa sonra ayrıldığında kendi soyadına dönse mesela ıvana sert.. sert onun soyadı değil devam ettttrbilmasi için izin alması gerekir ya vermezse eşi ..kimse ayrılmak için evlenmez ama meslek sahibi olnlar dşnmek zrnda

savas barka 
 01.09.2013 8:11
 

Özür dilerim; ama modern çağın biraz gerisinde kalmış düşünceleriniz! Eşim iş ve sosyal yaşamında iki soyadını da birlikte kullanıyor. Evlendi diye daha önceki yaşamının kalıntılarını silmesi gerekmiyor. Biz erkek-egemen bir yaşam değil, insan-egemen bir yaşam sürüyoruz. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 01.09.2013 6:42
Cevap :
Değerli bloktaşım, düşüncenize cevabımız yazımızda mevcuttur aslında. Olabilir. Saygı duyarız. O da sizin kabulünüz. Saygılar.   01.09.2013 10:11
 

sanirim kadinin "birey" olma ozelligini atlamissiniz!

Newyorker 
 31.08.2013 22:50
Cevap :
onu birey olmaya çağırmışım.   01.09.2013 2:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 358
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 1015
Kayıt tarihi
: 03.09.08
 
 

  Ne elimde garantim var ikinci bir soluğu almaya Ne aklım erer dünyayı yıkıp ta yeniden ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster