Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '08

 
Kategori
Kahve
Okunma Sayısı
1828
 

Kokulu yazı

Kokulu yazı
 

mmm...


Mmmm…Kahveee..


Bir şey bu kadar mı güzel kokar, bu kadar mı sarıp sarmalayabilir insanı? Bir koku bu kadar mı davetkâr olur? Fark eder etmez bu kadar mı ister insan hemen bir fincan içivermeyi…


İnsanın ruhunu okşayan başka kokular da vardır elbet.


Mesela yağmurdan sonra gelen toprağın kokusu… Tertemiz bir kokudur ama hüzün çağrıştırır insana. Belki genelde sonbahar yağmurları sonrası bu kokuyu duyduğumuzdan hüzün geliyordur aklımıza. İlkbahar yağmurları sonrası da bir koku hissedilir ama o zaman insanın ruh hali doğanın yeniden uyanışı sebebiyle hüzne meyyal olmadığından hüzün kokuyor demeyiz.


Deniz kokusu da güzeldir, duyduğunuz anda bir ferahlık kaplar içinizi, duymasanız bile martı sesleri yankılanır kulağınızda. Sevdiğiniz deniz kıyısı anılarınız gelir geçer aklınızdan, kavuşmalar, sohbetler, vedalar ve başkaları…


Anne kokusu vardır, bebek kokusu, sevilenin kokusu… Bu kokuların benzeri de yoktur, neye benzediklerinin tarifi de hissettirdikleri duyguların tarifi de zordur.


Kızarmış ekmek kokusu da güzeldir. Uzayan keyifli pazar kahvaltılarını anımsatır olmuştur son yıllarda ama daha da öncesi çocukluğun en hatırlanası kokusudur o. Genellikle sobaların üzerinde kızartılanının hem kokusu hem tadı başkadır.


Bütün bu güzel kokular bir yana kahve kokusunun üzerinde bir koku yoktur bana göre. Duyulduğu anda sanki daha çok içimize çekmemizi kolaylaştıracakmış gibi gözlerimizi de kapatıp ciğerlerimize dolduruveririz bu kokuyu. Yüzümüzde kocaman bir tebessümle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne olursa olsun, ne geçerse geçsin, ne biterse bitsin.. Kısık ateşte pişirilmiş bir fincen kahvenin kokusu hiç bir şeye benzemez :)

vie belle 
 20.01.2009 16:26
Cevap :
Haklısınız hele bir de paylaşılıyorsa sevgi duyulanlarla..  20.01.2009 16:59
 

Anlatımınız davetkârdı, bir çok kişininde canı çekmiştir ben gibi. Son yazımda bahsi geçen tuzlu kahve sonrasında iyi geldi gerçekten:-) Elinize sağlık, Saygılar selamlar..

Arif ÖĞÜTÇÜ 
 27.12.2008 22:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 62
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 871
Kayıt tarihi
: 21.12.08
 
 

Farkında olmaya çalışıyorum; yürüdüğüm yolun, içime çektiğim havanın, gördüğümün, duyduğumun, hisset..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster