Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '06

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
825
 

Kolada ilginç rekabet

Geçen hafta ajans haberlerini okurken bir şey dikkatimi çekti. Haber, rakip markalar Coca-Cola ve Pepsi arasında yaşanan rekabetin ilginç bir boyuta taşındığının sinyalini veriyordu....

Coca Cola’nın üretim sırlarını çalıp rakibi Pepsi’ye satmaya çalışan 3 kişi yakalanmıştı. Olay, Pepsi’nin "Dirk" imzalı bir mektup aldıktan sonra rakibi Coca-Cola’yı bilgilendirmesiyle ortaya çıkmıştı..

Mektupta, "Coca-Cola’da yüksek bir pozisyonda çalıştığını belirten şahıs, Pepsi’ye çok gizlive ayrıntılı bir bilgi verebileceğini" söylüyordu. Bunun üzerine Pepsi, rakibini uyarmış, haksız rekabete geçit vermemişti.

Dikkatimi çeken konu ise, Pepsi sözcüsü Mark Dollins’in, belki de tüm rakip şirketlere örnek olacak açıklamasıydı: "Her sorumlu grubun yapacağını yaptık. Rekabet çetin olabilir, ancak her zaman adil ve meşru olmalı."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haketmediği bir kazançtan lezzet alamayan bir insan gibi şirketlerde kalleşçesine elde edilen bir değerden birşey kazanamaz. Pepsi eğer tersini yapsaydı kesinlikle büyük zararlar görecekti. Aslında bu hareketiyle kendi çalışanlarına da büyük bir gözdağı vermiş oldu. Yapılan hareket hangi nedenle olursa olsun çok güzel. Pepsi'ye tebrikler...

Bilal Bedük 
 29.11.2006 0:31
 

Pepsi sözcüsünün açıklaması bütün şirketlere örnek olmalı...

Ayfer Yıldız 
 19.07.2006 17:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 14033
Kayıt tarihi
: 22.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. Eğitimine Uluslararası İlişkiler alanında yaptığ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster