Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '11

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
 

Kömürcüden Gazeteci Gazeteciden Doktor Olmaz

Kömürcüden Gazeteci Gazeteciden Doktor Olmaz
 

Türkiye’de meslek yasası olmayan ender mesleklerden biri gazetecilik.

Türkiye’de 56 İletişim Fakültesi’nin her yıl verdiği binlerce mezunun ancak %10’u kendi alanında çalışabiliyor.

Kasap, bakkal, manav, sağlık memuru, o’cu, bu’cu, şu’cu aklınıza ne gelirse gazetecilik yapıyor bu ülkede.

Önüne gelen yerel gazete açıyor. Vergi avantajından, reklam gelirinden, gazeteciliğin etkisinden yararlanmaya çalışıyor. Bir bilgisayar, iki eleman sarı basın kartı almak için gazete kuruyorlar; bilgisizce, vizyonsuz ve beceriksizce.

Kömür ticareti yapanın yerel gazetesi var, temizlik şirketi sahibinin bir de gazetesi var yan uğraş olsun, hobi olsun diye.

Nasıl ki ben bir iletişimci olarak eczane açamıyorsam, ameliyata giremiyorsam, kömürcünün de gazete açamaması lazım gerek. İşin uzmanlarına bıraksalar da yapılacak işler düzgün yapılsa.

Ziraat Mühendislerini ilkokul öğretmeni yapanlar, limoncuları gazeteci yapmasınlar.

Önüne gelen kişisel iletişim uzmanıyım diye dolaşamasın. İletişim mezunları olarak o işi de biz biliriz. Boşa mı okuyoruz yıllarca. Kadın bankacı, bilmem ne koçuyum, şunun eğitmeniyim diye caka basıyor. Sen kimsin nedir formasyonun, becerin?

Ben, şu’yum diyebilmek için biraz düşünürüm, kimse düşünmeden her şeyi yaparım diyor bu ülkede.

***

Geçtiğimiz günlerde Ege Üniversitesi Haber Ajansı’nın (Ege Ajans) 25. Yılda 25 Etkinlik kapsamında düzenlediği Türkiye’de Haber Ajansları Paneli’ne katıldım.

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Hilmi Bengi, İhlas Haber Ajansı Genel Müdürü Fevzi Kahraman ve Cihan Haber Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Hakan İnce, Ege Ajans Haber Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı’nın moderatörlüğünde konuştular.

Konu Türkiye’de haber ajansları ve gazetecilik mesleği, izleyenlerin büyük bir kısmı da iletişimciler olunca sorular gazetecilik mesleği ve güncel istihdam şartları üzerine yoğunlaştı.

Özellikle yerel medyada iletişimcilerin çalıştırılmaması ile ilgili sorduğum soruya ajans temsilcileri kendilerince makul yanıtlar verdiler.

Paneli izleyen Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel piyasada varlığını sürdüren yerel gazetelerin hemen hemen birçoğunun aile üzerine kadrolu gösterilen ve tüccar zihniyeti ile çalıştığını gerçekçi olarak ifade etti.

Ajanslardan gelen haberleri birebir kullanan ve bu yüzden eleman dahi çalıştırma zahmetine girmeyen bu ticari kuruluşların yeni çıkarılan yasa ile biraz olsun düzene girebileceğini söyleyen Sertel, gazeteci meslek yasası olmadan iletişimcilerin sektörde tutunması çok zor diyerek Türkiye’de gazetecilik dünyasını gözümüzün önüne getirdi.

Basın özgürlüğü ile sıkça telaffuz ettiğimiz medya sektöründe onca insan sendikasız ve güvencesiz olarak çalışıyor. Meslek yasası olmayan, her attığı adımda bir gün sonrasını düşünen gazeteciden ne hayır gelir demokrasiye?

A.Buğra TOKMAKOĞLU

Abtokmakoglu@gmail.com

 
Toplam blog
: 430
: 2186
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..