Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '12

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
258
 

Köpekler kadar duyarlı olamadılar

Köpekler kadar duyarlı olamadılar
 

Aşağıdaki haberleri internette okuyunca çevreyi kirleten, kendini bilmez, bazı kişilerin köpekler kadar dahi, duyarlı olmadıklarını düşündüm. Hayvan diyip geçmeyelim, bazı eğitimli duyarlı köpekler, kimi insan diye geçinen zavallılardan daha akıllı ve vicdanlı. Sabah erken saatlerde Fethiye’de Çalış Plajına gidiyorum, Belediye çalışanları ellerinde poşetler, süpürgeler, plajı baştanbaşa temizliyorlar. Neler yok ki..Yiyecek artıkları, içki şişeleri, pet şişler, poşetler, kuru yemiş kabukları vs. Görevliler her tarafı pırıl, pırıl temizliyorlar. Aradan yarım saat geçmeden yine aynı manzara sergileniyor. İnka köpek gibi, Çalış Plajında denizde ağızlarında poşetlerle yüzen köpekleri gördüm. Onlar da denizdeki çöpleri topluyorlardı. Aşağıdaki yazıda Çeşme’de denizdeki çöpleri toplayan duyarlı köpeğin davranışları insanlara örnek olsun. Çevre bilinci sözde insanlardan çok, köpeklerde gelişmiş. Sevgiler.

NAHİDE ÇELEBİ


Çeşme'de, denizdeki çöpleri toplayarak görenleri hayrete düşüren çevreci köpek İnka, pet şişe, teneke kutu gibi çöpleri denizden çıkarıp sahibine getiriyor. Çeşme sahilinde ada turlarına çıkan Saint Mary isimli yatın sahibinin köpeği olan İnka, yat adalara yanaştığı zaman suya atlıyor ve denizde gördüğü çöpleri karaya çıkarıyor. İnka'nın bu davranışından oldukça memnun olan sahibi Kurmay Erbaş, "İnka henüz iki yaşında ancak daha iki haftalıkken bizimleydi. Eğitimiyle bizzat ilgilendim. İnka çok zeki bir köpek. Çevreci özelliğinin yanı sıra daha birçok özelliği var. Adalarda müşterilerimiz denize girdiğinde İnka'yı yatta tutmak zorunda kalıyoruz. Çünkü onların boğulduğunu sanıyor ve karaya çıkarmaya çalışıyor" dedi. Müşterilerin İnka'dan çok memnun olduğunu ve onları çok eğlendirdiğini belirten Erbaş, şöyle konuştu: "İnka, müşterilerimizin de ilgi odağı haline geldi. Denizi temizlemesi ve müşterilerimizle birlikte denizde eğlenmesi çok ilgi çekiyor."

Ayrıca Denizli’de Japon bir kadın tarafından eğitilen “golden retriever” cinsi Kanto isimli köpek, topladığı pet şişelerle Sakatlar Derneği tarafından engellilere tekerlekli sandalye almak

İçin başlatılan “Mavi Kapak Toplama” projesine destek veriyor. Önceleri için dişi kaşındığı için pet şişe toplayan Kanto’nun şimdi tek uğraşı yolda bulduğu “mavi kapaklı pet şişeleri” toplayarak eve getirmek, Kanto sayesinde aile 2 yıl içinde 2 çuval mavi kapak topladı.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gel de şu hayvanları sevme yani!...Umarım örnek olurlar insanoğluna,umarım doğa düşmanlarına ulaşır mesajınız...

fatma iyibilgin 
 20.08.2012 0:05
Cevap :
Değerli arkadaşım, doğa düşmanları değişmez, değişemezler.Ulaşır inşallah. Yorumunuza teşekkürler.İyi bayramlar.NAHİDE ÇELEBİ  20.08.2012 20:47
 

Çok güzel bir yazıydı, mesajın yerine gitmesi dileğimle...Sevgiler

Sündüs Akkaya 
 18.08.2012 18:28
Cevap :
Teşekkür ederim canım, hoş geldin. Hayırlı bayramlar dilerim.Öptüm.NAHİDE  18.08.2012 19:24
 

Hayata dair bu güzel ve anlamlı yazılarınızla çok yaşayın.Bayramın size ve ailenize huzur ve sağlık getirmesi dileklerimle saygılarımı sunarım.

Mesut Selek 
 18.08.2012 17:30
Cevap :
Hocam teşekkür ederim sağlıklı mutlu yaşayın, sizlerin bu güzel yorumlarınız güç veriyor bana.Hayırlı bayramlar.Slam ve aygılar.NAHİDE ÇELEBİ  18.08.2012 19:26
 

Hayvanlar eğitildiklerinde insanları gerilerde bırakıyorlar.Yaqzınızı, içim burkularak okudum, köpekler gözümde daha bir değer kazanıp yüceldiler. Sevgiler.

İpek Çevik 
 18.08.2012 17:12
Cevap :
DUYARLILIĞINIZ MUTLU ETTİ BENİ.BAYRAMINIZI KUTLAR SAĞLIK VE MUTLULUKLAR DİLERİM.NAHİDE ÇELEBİ  18.08.2012 19:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1976
Toplam yorum
: 12106
Toplam mesaj
: 163
Ort. okunma sayısı
: 1033
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster