Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '21

 
Kategori
Kültürler
 

KORE YENİ YILA GİRİYOR.

     Kore de bugünden itibaren 3 günlük tatil başladı. Ay takvimine göre Kore yeni yılı ve bu yılın adı 2021 Metal Öküz yılı. Yer- gök kombinasyonunun daha uyumlu bir ilişkiyi temsil ettiği bir yıl. Bundan yola çıkarak 2021’in daha huzurlu bir yıl olacağını düşünebilirmişiz. Umarım bu yıl, geçtiğimiz yılı görmediğe döneriz. Yaşadığımız zorlukları ve acılarını unutturacak bir yıl olsun. İyi bayramlar Güney Kore.

Tıpkı bizde olduğu gibi hediyeleşiyorlarmış. Bu hediye kutularının genellikle içlerinde gingseng, yiyecekler, kozmetik setleri vb. olurmuş. Şirketler de çalışanlarına hediye verirlermiş.  Orada yaşayan bir arkadaşımın bana anlattığına göre başkent Seul’de müthiş trafik kalabalığı oluyormuş, bu yıl Corona yüzünden nasıl olur bilemem ama tedbirli olsalar iyi olur.

Korece öğrenmeye başlamadan önce bu kadarda farkında değildim Kore’nin dünya üzerinde ve kendi ülkemde bu kadar popüler olduğunun. Rahmetli babamın sen dil öğrenemezsin sözüne inat bu dünyadan göçüp gitmeden bir dil öğreneceğim. Bu dil öğrenmesi en kolay, öğrenmesi en zevkli, en eğlenceli dil olacak derken kendimi Korece öğreniyor buldum ve yıllar geçmiş. Öyle kaptırmışım ki Koreliler şimdi bizim komşu ilin insanları gibi geliyor bana.

     Ruhlarında kendilerine sakladıkları güçlü kültürel yapılarıyla barındırdıkları güzellikleri dünyaya sundular. Güney Kore ‘de ‘’çabuk çabuk kültürü’’ diye bir şey var. Her şey çabuk çabuk. Bu rüzgâr onları hızla iteliyor olsa gerek. Eğitimde, sanatta, teknolojide hemen hemen aklınıza gelen her şeyde çabuk çabuklar. Hız bazen kaybettirir derler, onunda planını yapmış görünüyorlar. Çalışkan ve hayat derslerinden önemli kazanımlar elde ettikleri çok açık. Bu çabuk çabuk kültürü onları ister istemez sosyal aktivitelerden uzaklaştırdığı gibi üzüldükleri bir husus var ki o da genç nesil. Artık çalışma temposu yüzünden sokaklarda, parklarda oynayan çocukların yok denecek kadar az olması. Günün erken saatlerinde okula giden çocuklar okul sonrası çeşitli kurslara, etütlere katıldıkları gibi eve geldiklerinde gece geç saatlere kadar ders çalışıyorlarmış. Hatta sabahladıkları anlar o kadar çokmuş ki, burnundan kan gelmeyen öğrencinin yeterli düzeyde ders çalışmadığına bile inanır olmuş kimi ebeveynler. Orta yaşın çoğu bu durumdan şikâyetçi oldukları gibi üniversiteye girebilmelerinin böyle mümkün olabileceğini söylerken yapacak bir şeyleri olmadığından bahsediyorlar. Ülkede üniversite mezun oranı %90 ama işe girmek için iyinin iyisi olmak gerekliliğini savunuyorlar.

     İş ve özel yaşamlarında ki hiyerarşik yapı yaşam felsefesinin temellerini oluşturuyor. Yaşlı insana saygı onlarda ilk sırayı alıyor. Aile büyüklerine gösterilen hürmet günlük yaşamlarında çok geniş bir yer kaplıyor. Sofra düzeni, yemeğe saygı, selamlaşmadaki seremoni sosyal yaşamlarının en büyük parçası.  Bu felsefe, konuşma ve yazı dilinde de önemli ayrıntı. Askerliğini yapan bir Koreli erkeğin ilk yapması gereken resmi saygılı dil seviyesi ile konuşmak. Korece de bu şekilde konuşma ve yazma seviyeleri var. Tanışma esnasında ilk yaptıkları karşıdakine yaşını ve işini sormak ki ona göre uygun konuşma dilini kullanabilsinler. Korece de kadın ve erkeğin hitap şekilleri de farklı. Cümle bitirme eklerinin hiyerarşik yapısı yazı dilinde olduğu kadar konuşma dilinde de önemli. Bu sebepten Kore’ye gidecek olursanız bu planlarınızı yaparken konuşma tarzınıza dikkat etmenizi öneririm. Konuşmadan önce seviyenizi belirlemelisiniz. Bu, Kore kültürünün önemli bir detayı.

       Dünya üzerinde bilişim teknolojilerinin en büyük etken olduğu bu hızlı değişimi özel kılansa değişimde ki açık ara farklılıkların şaşırtıcı bir şekilde görünmesi. Keşifler çok hızlı yaşanıyor yaş, dil, din, ırk ayrımlarını da büyük hızla ortadan kaldırmaya başlıyor. Doğu-Batı sentezi eskiden otantik ilginç sahneleriyle birbirlerini cezbederken, bu farklı detayların heyecanlı maceralara dönüşmesi moda, sanat, kültür objelerine yansıyordu, fakat her birinin bir süresi ve çizgileri vardı. O çizgiler değişimdeki hıza ayak uydurarak eskisi kadar sert değil artık.

      Geçmişte bereketli Asya topraklarına dünya kurtarıcı olarak bakarken sömürülmesi gereken cevherler olarak algılıyordu. Gerek komşuları, gerek okyanus ötesi ülkeler tarafından acımasız tacizlere uğrayan ülkelerden birisi de Kore. Ham madde derseniz bu konuda o kadar zengin olduğunu düşünmüyorum. Ama ham madde olarak insanı seçerseniz Kore insanının açık ara farklı bir yapısı var. Yerküre haritasında işaret parmağınızın ucu kadar bir toprak parçasında yaşayan bu insanlar dünyanın dikkatini ne ile çekiyor benim de ilgimi uyandırdı. Güney Kore yüz ölçümü 100.364kilometrekare ki, bunun %70’i zaten dağlık arazi. Ülkenin 51.42 milyonluk nüfusunun hemen hemen hepsi geriye kalan bu  %30’luk alanda yaşıyor. Greeenwich ortalama saatinden 9 saat ileride yaşayan bu çekik gözlü güzel insanlar sadece güzellikleriyle mi dikkat çekiyor sizce?

Tüketici elektroniğinde küresel lider olarak kabul edilen G. Kore de telekomünikasyon, bilgisayar, gemi yapımı, 41.34 Mbps internet hızı ile dünyada ilk sırada yer alıyor. Robot teknolojileri gelişiminde de üst seviyelerde yer alan ülkede robot öğretmenler dil, dans, jimnastik dersleri veriyor. Avatar filmindeki robotlara benzeyen Method-2 robotlarını geliştirmişler. İngilizce eğitimine şaşılacak derecede önem veren G. Kore de İngilizce bilmeyen yok gibi. İngilizce öğretmenlerine büyük saygı gösteriliyor. Robot İngilizce öğretmenleriyle tanışmak isteyenler Kore’yi bir kez ziyaret etmeli. Nasıl ki Doktorluk ve hukuk alanındaki meslekler dünya çapında prestijli ise Güney Kore de de İngilizce öğretmenleri benzer prestije sahip. Yüksek maaş ve imkânlar.

Bugün, G-20 ve OECD üyesi olan ekonomik kalkınma gösteren dört Asya Kaplanından biri. Mikroçip üretiminde baş sırayı alan en bilindik şirketler bu ülkede. Bataryalar, işlemciler, ekranlar, flash diskler, çoğu iPone üretiminde kullanılan parçalar Samsung’dan karşılanıyormuş. Sabit diskler, lityum-iyon piller, yarı iletkenler, çipler gibi elektronik bileşenler üretiliyor. Germanyum bentonit ve mineraller açısından zengin Boryeong çamuru  (sağlık kuruluşları tarafından onaylanmış) bu ülkede. Kozmetik olarak insanlar tarafından tercih edilirken bu çamurun festivali yapılıyormuş. Diğer bir gerçek, erkeklerin kozmetiğe, bayanların plastik cerrahiye olan düşkünlükleri.

G. Kore’yi merak edenlere tavsiyem, Ankara’da tek bir merkezi olan Kore Kültür Merkezi’ni sosyal paylaşım sitelerinden ve internetteki resmi sayfasından takip edebilirsiniz. Bu yıl 10. Yılını kutlayacak olan Kore Kültür Merkezi, Kore Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim fuarları, makale ve kompozisyon yarışmaları, öğrenci alım ilanları, dil sınavları düzenliyor. Çeşitli dans ve müzik gösterileri, Kore Yemeği yapma yarışmaları ve kurslar merkezin etkinlikleri içinde. K-pop, K-drama gösterileri, Korece konuşma yarışmaları da var.

BTS ( Bangstan Boys) K-POP Grubunun Kore Kültür Merkezinin İnstegram sayfasından izleyebileceğiniz bir açıklaması var ki, bütün G. Kore ve  BTS grubun hayranlarının izlemelerini tavsiye ederim. 19. Eylül.2020’de G.Kore 1. Gençlik Günü açılış konuşması yapan bu yedi genç adamın sözlerini gençlere tavsiye niteliğinde. Işıltılı yaşamlarının gerçeğini onların ağzından dinleyin.

“Kimi zaman risk alarak, kimi zaman deliler gibi arkamıza bile bakmadan çalıştık.” Büyüklerinin güç veren sözlerinin önemini, çabanın da bir yere kadar etken olduğunu, yanı sıra yeteneğin başarıdaki önemine değiniyorlar. Yeteneğinizi keşfedin ardından gelen güven, öz güven sevgi ile harmanlanınca başarı hayal olmaktan çıkıyor. Sırtınıza sevgiyle aldığınız bu yük, zorlu bir beden ve zihin terbiyesiyle de önünüzdeki ışık saçan bu yolda yürümenizi sağlıyor. Sözlerinde ki mütevazılığı hissetmemek mümkün değil. Kimi zaman akışına bırakın dedikleri bu zorlu çabalarında görünen o ki onlar hala yolun sonunu bilmeden yürüyorlar ama birlik ve beraberlik, yetenek, sevgi duyguları onları bu yolda yürüten erdemleri. Lütfen onların bu dolu sözlerini önemseyin.-----------------------------------------------

 

 
Toplam blog
: 23
: 124
Kayıt tarihi
: 09.02.16
 
 

Zonguldak da doğdum,  Bartın'lıyım,Evli, iki erkek çocuk annesiyim. Büyük oğlum Türkçe öğretmeni, k..