Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Nisan '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
6692
 

Koro, Bir Yatılı Okul Filmi

Koro, Bir Yatılı Okul Filmi
 

Arama motorunda “Koro” yaz, ara. Sinema sitelerinde tanıtıcı yazılar var. Hayır, bana DVD’si lazım. Alışveriş sitelerinden ses seda yok. İnsanlara kızmaya başlıyorum: “Abuk sabuk filmlere giderler. O filmleri iyi yaparlar. 2-3 ay sonra DVD ve VCD’si çıkar.” Oysa Koro sinemalarda gösterileli neredeyse 3 yıl oluyor, hala ses seda yok. Kendi kendime, “Eyvah, bu filmin de Cennet Sineması gibi DVD’si çıkmayacak.” diyorum. Tekrar insanlara kızıyorum: “Siz ne zaman iyi bir filmin kıymetini bilirsiniz zaten! Hep korku hep macera filmi. İnsanın güzelliğini yansıtan filmleri sıkıcı bulursunuz.”

Bir tane VCD ve DVD filmlerini piyasaya süren site keşfettim. Eylül ayıydı. Yeni gelecek filmler arasında Koro da vardı. Aylar geçti, onlarca film piyasaya çıktı ama içlerinde Koro yoktu. Hep yeni geleceklerin içindeydi. Umudumu kesmiştim. Devamlı alışveriş yaptığım bir sitenin film bölümünde yeni çıkan filmlere baktım. Sayfanın üstünde vasat çocuk filmleri ve erotik filmler vardı. Sayfanın altına indiğimde Koro yazıyordu. İnanamadım, bir daha baktım. Evet, gelmişti. Koro nihayet gelmişti. Hemen sipariş verdim.

Sanatseverler, müzikseverler, hümanistler, eğitimciler bu filmi sakın kaçırmayın. İnsan olmanın güzelliklerini tekrar yaşayın.

Beni en çok etkileyen filmler Akdeniz filmleridir. Cennet Sineması, Hayat Güzeldir, Koro ve Ayı filmleri İtalyan ve Fransız sinemasına örnektir. Bir Egeli olarak kendimi o filmlerin içinde bulurum. Baba 1 filminde en sevdiğim sahne Michael’ın lokantada polis şefi ve rakip mafya babasını vurduktan sonra İtalya’ya kaçmasıdır. Güzel bir Akdeniz köyü, sıcak bir yaz günü, kurumuş otlar, zeytin ağaçları, beyaz badanalı evler ve saf bir aşk. Her seyredişimde “Hadi Michael al şu tabancayı klozetten, vur şunları bir an önce git İtalya’ya!” derim.

Akdeniz nasıl bir deniz ise buraya komşu olan milletlerin huyu suyu birbirine benzemiş. Her şeyin en coşkulusu buralarda yaşanır. Kanlarımız sıcaktır, anında parlar, anında coşarız.

Ben bir film sever olarak filmleri üçe ayırırım. Birinci gruptaki filmler DVD’si alınacaklar, ikinci gruptakiler VCD’si alınacaklar ve son grup ise bir kere seyredilecek filmler olmak üzere. Bu film ise birinci gruba girmekle kalmıyor, rafın en başlarında bir yer hak ediyor.

Koro filmi yazılmakla anlatılmaz. Seyredilerek yaşanılır. Hepinize tavsiye ediyorum. Özellikle, “Ben film sevmem.” diyenlere…

Bu güzel filmi yurdumuza sokmayı başaran Kanal D Video Home ekibine sanata olan katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Eğer yetkililerden birisi bu yazıyı okursa, onlardan “Cennet Sineması” filmini de getirmelerini bekliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

izliycemde bulamıyorum bi türlü.peki, bundan sonra abi demek yok.özür.

Sinefilozof 
 20.02.2008 15:49
Cevap :
Divx var mı? Varsa gerisini ben hallederim.  20.02.2008 16:32
 

sen burda bu filmi tavsiye etmeseydin ben belkide tenezzül edip izlemiyecektim.İyi ki yazmışsında bende izlemişim.Cidden güzel bir filmdi.

Sinefilozof 
 20.02.2008 12:50
Cevap :
Bana abi deme kendimi çok yaşlı hissediyorum. Filmdeki sarı çocuk adını çıkaramadım. Jandarmalar okuldan götürürken geriye dönüp bi bakış atıp sırıtması vardı ya çok hoş sahneydi. Bunu beğendiysen Cennet Sineması'na bayılırsın. Saygılarımı sunuyorum.  20.02.2008 13:24
 

Filmi aldım ve dün izledim. Dediğiniz kadar var. özellikle müzik harika zaten bir sürü de ödül almış müzik dalında. Candan Erçetin'in remixlerini koyduğu bir albüm vardı. Orada 10. şarkıya kafayı takmıştım. sürekli baştan alıp onu dinliyordum. şans eseri filmin müziği çıktı o. Filmde müzik çalmaya başlayınca afalladım bir an. Dedim bunu nerde dinledim ben. Klasik müziklerden biri mi acaba diye düşündüm sonradan aklıma geldi Candan Erçetin'in türkçeleştirdiği şarkı bu diye. Tekrar teşekkür ederim böyle bir filmi önerdiğiniz için...

pınar chan 
 23.04.2007 11:59
Cevap :
Ben de Candan'ın kasetini alacağım. Zaten filmin DVD'sinin arkasında onun bir sözü var. Umarım Candan Erçetin, beste kısmına kendi ismini yazmamıştır. Saygılarımla.  24.04.2007 15:00
 

Filmi izlemedim ama bugün yarın kesin DVD'sini alacağım. gerçekten çok merak ettim. Arşivimde olması gereken filmlerden biri gibi duruyor.

pınar chan 
 22.04.2007 11:28
Cevap :
Gerçekten çok güzel. Şarkıları ise harika, özellikle senin alanında çok müthiş bir piyano parçası var. Uyurken hep o şarkı çınlayacak ve çalmak için can atacaksın. Saygılarımla.  22.04.2007 17:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 850
Toplam mesaj
: 159
Ort. okunma sayısı
: 2918
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

1975 Aydın doğumluğum, bir Ege sevdalısıyım. Dostluğa, arkadaşlığa önem veririm...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster