Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '12

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
404
 

Kur'an kıssalarında sinematik özellikler

Kur'an kıssalarında sinematik özellikler
 

“Allah tealanın gösterisi alışık olduğumuz sinema gösterisi gibi değildir. Hakikati anlatmada yönetmen kendisine göre davranır; fakat Allah celle objektif olarak hakikati tam manasıyla anlatır, izah eder…”

Güzel nedir, nasıl idrak edilir, nasıl tasavvur edilir, sanat nedir, nasıl icra edilir, sanatın İslamisi olur mu ya da İslam dini sanata nasıl bir bakış getirir?.. gibi yüzlerce yıldır tartışılan ve herkesin farklı yorumlar getirdiği bu gibi derin sorulara bir de Kuran ayetlerin gölgesinden bakabileceğiniz, tartışmaya açabileceğiniz bir kitap; Kuran Kıssalarında Sinematik Özellikler. Kuveytli düşünür Züheyr Mansur El MEZİDİ’ nin Müslüman Sanatçıda Tasavvur Oluşumu alt başlığıyla Mana Yayınları tarafından, Hülya AFACAN çevirisiyle okuyucuya sunuldu.

Üç bölümden oluşan bu çalışmada ilk bölümde Müslüman sanatçıda tasavvur oluşumu üzerinde durulurken, Kuran’da güzellik ve sanat, idrak, veri kabul mekanizması olarak duyular gibi konular tartışılıyor.  İkinci bölümde Kuran kıssalarında kamera hareketleri incelenirken, Kuran’da kadın, sahnelerin genel oluşumu ve senaryo hazırlamak başlıkları ele alınıyor. Son bölümde ise giriş bölümünde kısmen değinilen İslam’da güzellik kavramına yenide dönülüyor. Sanat ve toplum dünyasının yıllardır eskitemediği kadim tartışma olan Sanat halk için midir, yoksa sanat için midir? konusuna değindikten sonra güzelliğin mertebeleri ve azaları konuları tartışılarak son nokta konuyor.

Sanatçının sanatı anlamlandırması ve ortaya koyması; duyular aracılığı ile zihnimize iletilen bilgiler, idrak ve bunların sonucunda hakikatin zihnimizdeki tasavvuru ile ortaya çıkmaktadır. Görme duyunu kullan ve ‘oku’ yaratılışın eşsizliğini, yaratıcının mükemmelliğini oku. Bu ahengi bu çeşitliliği, bu yaratımı oku. Allah insana akıl vermiştir, kâinata koyduğu sırları keşfetmesi için, bu aklı tefekküre araştırmaya ve incelemeye teşvik etmiştir.  Öyleyse sanatçıya düşen akıl ve kalp yeteneğini bu yönde kullanarak hakikati sanatıyla insana göstermektir. Çünkü sanatçıya sıradan insanlara verilmeyen bir görme ve okuma becerisi bahşedilmiştir. Günlük hayatın küçük ritimleri sanatçıyı şiddetle sarsar.

Dinamik bir din olan İslam sanatçıya geniş bir alanda sınırsız yorum yapma imkânı sağlamaktadır. İslam dininin sanatçının hislerini donuklaştıran, önüne engeller koyan ve dolayısıyla kabiliyetine gem vuran bir din olduğu doğru değildir. Aksine sahip olduğu dinamizmle onu yorum yapmaya ve okumaya teşvik eder.

İslami sanatın özellikleri ve standartlarının ortaya konmasında Hakikat önemli bir kavramdır. Hakikat ancak hakikat ile bilinebilir. Yani hakikate gitmek için gidilecek yolun da kullanılacak sanatın da, formun da hakikat olması gerekmektedir. Allah’ın isimleri hakikati mezcetmesi açısından çok önemli bir noktadır. Esma ül Hüsna bizi her daim hakikate yönlendirmektedir.

Yukarıdakilerin ışığında metot şu şekilde ortaya çıkmaktadır. Akıl, gönül, beş duyu ve Esma ül Hüsna sanatçıyı hakikate ve güzele götürecektir.

Sinema sanatının teknik olarak Kuran Kıssalarına uygulandığı bölümde ise; kurgu, montaj, senaryo, kamera ve kamera hareketleri (pan, tilt),kamera açıları (yakın plan, bel plan, boy plan) sahneler arası geçiş (kesme, miks) gibi sinemayla teknik olarak ilgilenenlerin yakından bileceği kavramlar Hz. Musa, Hz. Nuh, Hz. Şuayb, Hz. Yusuf, Hz. Yusuf gibi peygamber kıssalarına uygulanıyor. Bir nevi Kuran kıssalarına bir kamera veya bir mercek arkasından bakmanızı sağlıyor.

Sonuç olarak Müslüman sinemacılara ve sanatçılara yol göstermesi açısından okunması ve üzerine yeni yorumlar getirilmesi gereken bir kitap ortaya çıkmış. Ayrıca kitap Kuran’ın getirdiğini ya da sahnelerini tasvire bir çağrı değil, Televizyon ve sinemada kimliğimizi vurgulayan Allah, kâinat ve insana dair tasavvurlarımızı sağlamlaştıran bir metoda rehberlik etmek amacında olduğunun da hatırlatmasını yapmayı ihmal etmiyor.

Kitaptan alınacak çok şeyler var Kuran ve sanatı birlikte ele alacağınız ve iç dünyanızda yeni ufuklara doğru gezineceğiniz kitaptan küçük hatırlatmalar yaptık daha fazlası Kur’an Kıssalarında Sinematik Özellikler ’de.

Eser Adı: Kur’an Kıssalarında Sinematik Özellikler
Yayınevi: Mana Yayınları
Eser Alt Başlığı: MüslümanSanatçıda Tasavvur Oluşumu
Orijinal Dil: Arapça
Orijinal Adı: Zümrüd
Yazar: Züheyr Mansur El MEZİDİ:

Çeviri: HülyaAFACAN
Basım Tarihi: Ocak 2010 
Sayfa Sayısı: 175
Kitap Boyutları: 11 x 21 cm

Seyithan KARA

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 944
Kayıt tarihi
: 04.09.12
 
 

Sanat sever, Kitap sever, Okur yazar, Bilgelik, maneviyat ve erdem yolunun yolcusu...   İ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster