Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mart '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
780
 

Kuralsız Olmaaaaaz (!)

Kuralsız Olmaaaaaz (!)
 

Bilmece- Bildirmece


Sayfamdaki “Hakkımda” bölümünde kendimi tanıtmaya Sezen Aksu ‘nun bir şarkı sözüyle başlamışım.

“Hem çok zor hem de çok kısa bir macera ömür, bir şiirden, bir sözden, bir melodiden, bir filmden geçirip güzelleştirmeden can dayanmıyor”

İşte o ömür denilen kısa macera içerisinde bizler, düşünsel birikimlerimizi, dünya, ülkemiz, insanlık ve kendimiz için olan duygu ve düşüncelerimizi Milliyet Blog arenasında yazıya döküyoruz. İnsana dair tüm güzellikler, endişe, korku, zaaf, öfke, sevinç, heyecan ve coşkumuzla birlikte.

Ama bazen işte, bir “cansuyu molası” vermek de gerekebiliyor, düşünsel üretimleri daha da ateşleyebilmek için. Gerilimleri azaltıp, gevşeyebilmek için.

Hani bazen çıplak ayakla gezeriz ya çimenlerin, toprağın üzerinde, elektriğimiz gitsin diye. Onun gibi bir şey.

Aklıyla bin yaşasın Alev Meisel Hanım, o “cansuyu molası” dediğim molalardan birisini verdirdi bize,

Milliyet Blog yazar ve okurlarına.

Sabiha Rana hanımın o büyümeyen “Kocaman Çocukları” na.

Aldı bizi kervanına, bilmece- bulmacanın, büyülü, hayal gücümüzü zorlayan, keyifli ve heyecanlı atmosferinde bir yolculuğa çıkardı.

Bu yolculuğun adı “Bilin- Bulun Bakalım”

“Ebe” olanın hazırlayacağı bir bilmece- bulmaca ile bir Milliyet blog yazarı arkadaşımızın bulunması isteniyor.

Aslında hem hazırlamak hem de bulmak pek kolay değil. Biraz beynimize jimnastik yaptıracak cinsten. Ama çok eğlenceli.

Kendimizi, birden bu keyifli oyunun ortasında bulduğumuz için oyunun bir kuralı olması gerektiği sanırım ilk başta kimsenin aklına gelmedi.

Fakat daha sonra başta Alev Hanım olmak üzere, arkadaşlarımın ( Mudo’nun katkısını unutmayayım) da uyarısıyla, kuralsızlığın, bazı sakınca ve kargaşaları beraberinde getirebileceğini düşünüp bunları yazılı hale getirdik. Şöyle ki;

1-Aranan kişi “ebe” olamaz.

2-Doğru cevabı bulanlar sadece yorumlarıyla (mesaj yok) ve aranan kişinin açık olarak ad- soyad veya blogda kullandığı rumuzu ile cevaplarını açıklayacaklar.

3-İki kez “ebe” olunamaz.

4-Oyun en geç bir hafta içinde son bulmalı. Ama tabi bulmacayı hazırlayanın inisiyatifinde. 3 gün de olur, 5 gün de. Azami süre 7 gün.

5-Bulmacayı hazırlayan, oyunun son bulmasına karar verdiğinde, doğru cevapları yayına verir. Saat, dakika ve hatta saniye önceliği ile ilk bilen “ebe” olur.

6-Ebe olmak istemeyen durumunu bildirir, “ebelik” ikinci bilene geçer.

7-Bunun bir oyun olduğu, bizi gerginliklerden, küslük, kızgınlık ve kırgınlıklardan uzaklaştıracağı unutulmadan, yorum-cevaplarda bulunulması. Uygun olmayan, gerginlik yaratacak yorumların yayına verilmemesi.

Ayrıca “ilk bilene” oyun sona ermeden, mesaj yoluyla, durum bildirilirse, bir sonraki bulmaca için o arkadaşın hazırlanmaya zamanı olur diye düşünüyorum. Bu tabi kural değil bir öneri.

Ödül mü? Ödül, cevabı ilk önce bilmenin mutluluğu ve yeni bir bilmece- bulmaca hazırlamanın ayrıcalığı, keyfi. Daha ne olsun?

Nasıl? Hazır mısınız yolculuğa?

Oyunu Alev Hanım başlatmıştı. “Elim sende” deyip Şükrüye’ye devretti. Şükrüye’de bana.

Ben de hazırladığım “Bilin-Bulun Bakalım(3)” ile Mustafa Mumcu arkadaşımızı bilmenizi istemiştim. Umarım sizi çok zorlamamışımdır ve beğenmişsinizdir.

Gerek cevapları ile gerekse sadece ekrandan okuyarak oyunumuza katılan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İsterim ki bundan sonraki oyunlara herkes katılsın ve kendisine bir “cansuyu molası” versin.

“Bilin –Bulun Bakalım (3)”e, yazdığı mesaj ile ilk doğru cevabı, Mustafa Mumcu bey kendisi verdi. İkinci olarak da Ümit Culduz Bey.

O cevabı verdiğinde henüz yazılı kurallarımız yoktu.Ve ben teklifimi yapmıştım. Bu nedenle yukarıdaki kurallardan ilk ve son olarak kendimizi muaf tutuyor ve “elim sende” diyerek “ebe”liği Mustafa Mumcu beye devrediyorum. Harika bir bulmaca hazırlayacağından eminim. Kendisine ve tabi biz bilmece çözerlere başarılar diliyorum.

MUSTAFA MUMCU BEY beni duyuyor musunuz? “ ELİM SENDE!”

Tijen B.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Memnuniyetle,ebe olur muyum bilemem ama günün sazanı olacakmışım gibi bir his var içimde ama :)

shalimar 
 16.03.2008 16:11
Cevap :
Bulmaca hazırlamak çok güzel .Buna ilave olarak yorum cevaplarda kimi zaman bilinçli olarak sazana yatmak da hoş oluyor:)) Ben çok gülüp eğleniyorum:) Ve bu oyunda da çok şeyler öğreneceğimize inanıyorum.Sıra Mudo da, bakalım bize neler hazırlayacak:) Haydi oyuna !  16.03.2008 18:43
 

ben anlamadım,gözüm burda aklım başka yerlerde ondan sanırım :(

shalimar 
 13.03.2008 18:35
Cevap :
Güzel bir şey işte :) Yeni başladı.Siz de katılın. Pişman olmazsınız :)  13.03.2008 20:17
 

Övgü ile kamufle edilmiş, negatif engelleyici yorumun Zadig'ten geldiğine inanamadım doğrusu! Çok önemli detayları gözünden kaçırmak istemiş! Çomakla oynayarak! Ne kadar güzel olursa olsun hergün aynı elbise giyilmez, hergün aynı yemek yenmez! Yetişkin eğitimi hakkında kurs görmüştüm! Orada bize yetişkinlerin Öğrenme yeteneğini bloke eden faktörün -utanmak- olduğunu söylemişlerdi! Oyun oynayarak öğrenmek, kalıcı oluyor, agresiv negatifi davranışı yumuşatıyor! Oyunun olumlu yönlerini görmemesi, şu anda blog ile bağlantısı olmadığını belgeliyor! Sadece ben buradayım demesi bile ilgimizi çekerdi! Negatif, her türlü emeği küçümseyen zihniyet yüzünden oyun oynuyor terapi yapıyoruz zaten! Sevgili Tijhal ben sizin güçlü bir karekter yapısına sahip olduğunuzu hissediyorum! Her esen yel sizi sağa sola savurmaz! Sayın Zadig'ten gelen yorumu bir çok kişi paylaşacak! Değişim hepimiz için! Size yazdığı yorumu okuyunca bunu farkettim! Size ve kendisine selam olsun. Katkınız mutlu etti! Sevgiler

Alev Meisel 
 13.03.2008 11:19
Cevap :
Dileğim, bu oyunun çıkış noktası, amacı ve varmak istediği hedefin doğru anlaşılabilmesi, doğru yorumlanması.Bu nedenle bulmacayı hazırlayıp sayfasını bu oyuna açan ve yorum ve cevaplarıyla katılan her arkadaşıma büyük sorumluluk düşüyor.Bu sorumluluğu kimin, nasıl ve ne şekilde taşıyabileceğini de zaman gösterecek.Teşekkür ediyorum Alev hanım.Güzelliklerde buluşmak üzere :)  13.03.2008 16:13
 

oyun oynayamam ama..bil-bul gibi!!! ancak okuduğum yazı sen değilsin ....gerçi uzun zaman oldu blog okumadım ...senin o aydınlık yazılarını özlemiştim...ne bulu anlamadım ...sen yazmaya devam et , benim özlediğim yazıları sevgiler arkadaşım

Zadig 
 12.03.2008 19:19
Cevap :
Benim ben sevgili Zadig :))) Sen de Türkiye de olsan belki aynı şeyleri tekrar etmekten sıkılırdın:) Şarj ve deşarj olmak iyidir. E ama nerelerdesin bak gittin meydan bizim gibi oyun çocuklarına kaldı işte.Özlettin kendini, dön artık sayfana.Sevgili arkadaşım küçücük bir yorum dahi olsa senden haber almak güzel:)  13.03.2008 9:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 955
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2785
Kayıt tarihi
: 03.04.07
 
 

SÖZ UÇAR, YAZI KALIR. 9 Eylül Ünv. İşletme mezunu, 9 Eylül Ünv.Sosyal Bil. Ens.Sağlık Kurumla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster