Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mart '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
7101
 

Tango Charlie – Mike Bravo Alpha

Tango Charlie – Mike Bravo Alpha
 

TC - MBA


TC – MBA

Milliyet Bolg’un yeni modası olan, “B U L M A C A” oyununa izin verirseniz, ben de katılmak ve bir bulmaca da ben sormak istiyorum. Sakın yanlış anlaşılmasın. Kimse bana el vermedi. Ne sevgili Alev Meisel’in, ne Şükrüye Kayhan’ın, ne de tijhal’ın bulmacalarını bildim. Onlarda bana; “elim sende, ebesin” demedi. Ben kendiliğimden soyundum bu işe..

Tüm hava araçlarını tanımlayan, şekil, rakam ya da bir gurup harften oluşan işaretler vardır. Uluslar arası kabul görmüş kurallara göre, sivil havacılıkla ilgili olan hava araçlarının kuyruk kısmına yazılan; ikili ve üçlü harf guruplarından oluşan işaretler kullanılır. İlk iki harf o hava aracının ülkesini, diğer üç harf de, bir anlamda hava aracının özel adını belirler. Buna da, çağrı işareti denir.

Çağrı işareti olan harfleri, tek tek söylemek, telsiz haberleşmesinde harflerin ses benzeşmeleri nedeni ile karışacağından, o harf için belirlenmiş sözcükle söylenmesi kural olmuştur.

Türk Sivil Havacılığı için, çağrı işaretindeki harflerin karşılığı olacak sözcükler belirlenmişse de, havacılığın evrensel dili ile uyum sağlamadığından, ülkemizde de, sivil havacılıkla ilgili hava araçlarının çağrı işaretinde bulunan harfler İngilizce sözcüklerle ifade edilir.

Yazımın başlığında sözcüklerle yazdığım, yazı girişinde de harf gurupları halinde verdiğim bulmacayı sanırım şimdi çözmeniz kolaylaştı.

Kısaltmaya bakıp, ilk harf gurubu için Türkiye Cumhuriyeti demek hepimize çok kolay gelmiş olmalı. Asıl bulmaca ikinci guruptaki üç harf içindi. Yani; MBA.

“Amerikan Basketbol Ligi” diyenler kaybettiler.

MBA. Yani, Mike Bravo Alpha.

Bir hava aracı düşlemenizi istiyorum. Ülkemizin ciğerleri, ormanlarımız cayır cayır yanarken, yaşamı orman varlığına bağlı yüz binlerce canlı, çocuklarımızın geleceği yok olmak üzereyken; bir melek gibi geniş kanatlarını ormanlarımız üzerinde açan, yangınlara aman vermeyen, attığı sularla yangınları henüz başlamışken söndüren bir hava aracı. Bu hava aracına bir de çağrı işareti düşünün. Tamam, şimdi buldunuz. MBA.

Milliyet Blog Armağanı.

Çağrı işaretini tam olarak söylemek gerekirse; Türkiye Cumhuriyeti – Milliyet Blog Armağanı. İşte, 7 Mart 2008 Cuma günkü yazımda başlatmayı önerdiğim, Milliyet Blog Yangın Söndürme Uçağının çağrı işareti “ bu olmalı” diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Burnunda kocaman “ Milliyet Blog” yazan. TC – MBA çağrı işaretli bir uçağımızın olması, bu uçağın hem karaya, hem de; deniz, göl, baraj gibi sulara inerek aldığı suyla yangınları söndürmesi bize gurur vermez mi? Bize yakışmaz mı?

Tüm Milliyet Blog Yazarlarının/Okurlarının bu kampanyaya katılacaklarına, çevrelerini de bu kampanyaya katılmaya çağıracaklarına içtenlikle inanıyorum.

Bir yangın uçağının alınmasının bir hayli pahalı olacağını, bizlerin yardımı ile böyle bir uçağın alınmasının olanaklı olamayacağını düşünenleriniz de olacaktır. Unutmamak gerekir ki, denizler ve okyanuslarda su damlalarından oluşmuştur. Az ya da çok yapacağımız yardımların bu ülkenin geleceği olan ormanlar için önemini lütfen unutmayalım.

Türk Hava Kurumu Muhasebe Müdürlüğünce belirlenmiş ve Milliyet Blog aracılığı ile yardımda bulunacakların Türkiye’nin her yerinden, Halk Bankası Anıt Şubesi’nde açılmış olan, 1925 numaralı THK Yangın Uçağı Kampanyası hesabına yardımlarını yatırabileceklerdir. İnternet ortamında bu kampanyaya katılacak olanlar ise; Şube Kodu olarak 411’i girmeleri gerekecektir. THK yangın Uçağı Kampanyası, hesap numarası olarak ta 1600-1925 girilecektir. Yardımlarımızı yatırırken, ya da internetten EFT yaparken isminizi ve isminizin hemen yanında parantez içinde “Milliyet Blog” yazmayı unutmamanızı anımsatırım. (Yardımlarınız için hiç bir havale ücreti alınmayacaktır.)

Bankadan her 15 günde alacağım bağış yapanlar listesini ve yapılan bağış miktarını Milliyet Blog’da sizlere duyuracağım.

Orman Yangınlarının söndürülmesinde, bir damla da olsa suyumuz bulunsun.” Dersiniz, değil mi?

Unutmayın1: THK Yangın Uçağı alım kampanyası için, tüm operatörlerden yangın yazıp, 3919’a gönderin. Bedeli 6 YTL’dir. Ülkemize katkısı, yemyeşil ormanlar.

Unutmayın2: Bir Cumhuriyet Kurumu olan THK’na üye olun. Rejime ve Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkmanın bir yolu da, rejimin ve Cumhuriyetin kurumlarına sahip çıkmaktır.

Mavi Ruh, derinmavi.., Kitarobit ve 1 diğer kişi bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Blogunuzu okumam için gönderdiğiniz mesajı iyi ki açmışım. Projenizi gönülden destekliyorum. Üslubunuz ve yazımınız da gayet başarılı. Özellikle "Unutmayın 2: Cumhuriyete sahip çıkmanın bir diğer yolu da Cumhuriyet kurumlarına sahip çıkmaktır" ifadesi beni çok etkiledi.

Taylan Koru 
 13.04.2008 0:14
Cevap :
Sayın Taylan Koru, çok teşekkür ederim. Söz ettiğiniz mesajı ben göndermedim. Sağolsun MB Yazarlarımızdan İzmir Mavilim bu işe gönül verdi ve tüm MB Yazarlarımıza bu mesajı gönderdi. Sayesinde de bu yazımın okunma sayısı, diğer yazılarımla karşılaştıramayacak kadar arttı... Konunun önemi ortada. Sizin de bu konuya kayıtsız kalmayacağınızı, destekleyici yazılar yazacağınızı ümit ediyorum. Saygılarımla..  13.04.2008 15:31
 

Bir elin nesi var iki elin sesi var,haydi arkadaşlar alkışlarınızı duyalım.

hercaideniz 
 09.04.2008 23:33
Cevap :
Sayın hercaideniz, çok teşekkür ederim. Katkınızın bu yorumunuzla sınırlı kalmamasını, konuya ilişkin yazılarla ve çevrenizdeki dostlarınızı harekete geçirmekle kampanyamızın kısa sürede gelişmesi ve uçağımızın yangın sezonuna yetişmesi konularında da sürmesi dilerim. Saygılarımla..  10.04.2008 17:48
 

Bu düşünceniz cidden çok güzel. Ancak, bu çalışmanın bir kueum üzerinden yapılması gerekli. Bildiğiniz üzere artık insanlar söze inanmıyor. Bu çalışma THK yoluyla yapılabilir. selamlar.

Muzaffer Deligöz 
 04.04.2008 16:16
Cevap :
Sayın Muzaffer Deligöz, bu kampanya yalnızca Milliyet Blog'da sürdürün bir kampanya olmayıp, THK tarafından başlatılan "Yangın Söndürme Uçağı Kampanyası"nın MB Yazar ve Okurları için özel bir bölümüdür. Malumları olduğu üzere, Cumhuriyetin ilk yıllarında yardımsever Türk Halkının yaptığı bağışlarla, Türk Hava Kurumu tarafından 351 uçak alınarak, Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilmiş. Uçak almak için gerekli parayı toplayan il ve ilçelerimizin adı bu uçaklara verilmişti. THK'nun açtığı bu kampanyada bir Yangın Söndürme Uçağının da, MB yazarları ve Okurları tarafından alınması ve uçağımızın adının MBA( Milliyet Blog Armağanı) olmasını istiyoruz. Destek ve yardımlarınızı esirgemeyeceğinizi umuyorum. Saygılarımla..  04.04.2008 23:27
 

TC MBA ne güzel bir uçağımız olacak ormnanımız gibi... Bir Temacı olarak duyarlılığınızı kutlarım ve duyarlıların çoğalması dileğiyle saygı ve svegiler

Meral Yağcıoğlu 
 31.03.2008 13:56
Cevap :
Sayın Meral Yağcıoğlu, ilginiz için çok teşekkür ederim. TEMA'cıları da bu kampanyadan haberdar edeceğinizi, konuyla ilgili yazılar yazacağınızı umuyorum. Oluşturulması için büyük emekler verilen ormanlarımızı, kötü niyetli kişilere, yangınlara kurban vermemek konusunda, Yangın Uçaklarımızla TOKAT gibi bir yanıt vermekte yardımlarınız bekliyorum. Saygılarımla..  31.03.2008 15:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2373
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster