Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '07

 
Kategori
Güncel
 

Küresel ısınma

Küresel ısınma
 

Bildiğimiz gibi dünyamız alarm veriyor. Tüm dünyada iklim değişimleri, seller, fırtınalar vs. Ve bunların hepsinin sorumlusu biziz ve düzeltme adına da hiçbir şey yapamıyoruz. Çünkü birçok şey sermayenin elinde oyuncak olmuş durumda. Ne kadar daha çok para kazanırız onun hesapları yapılmakta.
Küresel ısınmanın ve çevre kirliliğinin bir çok faktörü var. Bunlardan bir tanesi de çöplerimiz. Evimizde kullandığımız her türlü atığın hepsini maalesef bir poşete koyarak çöpe atıyoruz. Kimisi doğada kayboluyor, kimisi ise yıllarca kaybolmadığı gibi toprağımıza ve suyumuza zehir olarak karışıyor. Buna kişisel olarak çok fazla yapabileceğimiz bir şey yok. Zira evimizde çöplerimizi ayrı ayrı poşetlere koyup çöpe de bıraksak belediyeye ait çöp toplama araçları bunları bir arada alıp hepsini aynı yere boşaltmaktadırlar. Hastanelerden tıbbi atıklar Tıbbi Atık Toplama araçları ile toplanmakta, fakat nasıl imha edildiği ya da ne şekilde muhafaza edildiği bilinmemektedir.

Okuduğumuz gazete bile çöp toplama alanlarına atılmakta, bunların yerine binlerce ağaç kesilmekte bu da doğanın dengesini bozmaktadır. Halbuki bunlar yeniden değerlendirilebilecektir. Toplanıp yeniden hamur haline getirilip kullanılabilme imkanı vardır.
Cam atıklar, madeni atıklar, atık sular. Hepside geri dönüşüm imkanına sahiptirler. Kimisinin maliyeti çok olabilir. Ancak dünyamız giderek yok olmakta ve hiçbir maliyet onu geri getirmeye yetmeyecektir.
Artık yeterince yağmur yağmamakta, kar yağmamaktadır. Çocuklarımız kar nasıl bir şeydir sadece çizgi filmlerden, kitaplardan öğrenebilmekte neredeyse.
Öyleyse yapılması gereken önce merkezi yönetimler sonra yerel yönetimler görevini yapacak. Çünkü balık başdan kokar.
Herkes üzerine düşeni fazlası ile yapmalı.
 
Toplam blog
: 40
: 1056
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Odyometri Bölümünün ilk mezunlarından sayılırım.Daha sonra İktisat Fakültesi,Acil Yardım ve Afet ..