Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '19

 
Kategori
Dünya
 

Kutlayan kutlayana

Kutlayan kutlayana. 3 Aralık dünya engelliler gününü geride bıraktık. Herkes günümüzü kutluyor sanki bayram düğün. Bu günler farkındalığın artırıldığı yaşatılan sorunlara dikkat çekilecek günler. Biz engellilere yaşatılan sorunlardan küçük bir küple sunalım. Birinin çocuğu olacak ne deniyor eli ayağı düzgün olsun. Yani biz engelli birini istemiyoruz.

 

Hâlbuki evrensel tasarım makul uyumlulaştırmalarla engellinin hayatı kolaylaştırıla bilinir arabanız var her yere park etmeyin cezalar caydırıcıda olmayınca kaldırım işgalleri hayatımızı zora sokuyor.

 

 Gözünü kapatma tekerlekli sandalyeye oturma faaliyetleri daha çok acıma hissini artırır. Bu faaliyetler engellilerden kaçarak onlarla ilgili faaliyet yapıyormuş gibi davranma sahtekârlığının başka bir adıdır.

 

 Kaynaştırmada birçok engelli öğrenci gerekli düzenlemeler yapılmadığı için faydalı olamıyor. Toplum engelliyi tanımıyor nasıl davranacağını bilmiyor bilmediği içinde yanlış davranıyor engellilerde bu yanlış davranışlara yanlış tepkiler verince iletişim kopuyor. O zamanda zaten engelliden kaçan vatandaş iyice uzaklaşıyor.

 

 Seksenler dizisine Metin Şentürk dâhil edildi. Bazı mesajlar veriyor âmâ bence daha farklı mesajlar verile bilinir. Farklı dizilere de engelliler konuk olabilir ama bu konuklar doğru modeller olmalıdır çünkü olumsuz yargıları beslersek fayda yerine zarar veririz.

 

Basına demeç vermeye korkuyorum. Basın bültenini hazırlıyoruz resimleride çekip dosyalayıp basına servis ediyoruz. Arkadaş kesiyor biçiyor yine olumsuz yargıları besleyecek hale sokmayı başarıyor. Basının dili değişmeli.

 

Görmeyenlere baston dağıtıyoruz haberi yayınlayan görmeyenlere göz oldular şeklinde veriyor. Biz ne anlatırsak anlatalım yine de ne anlıyor ve anlamak istiyorlarsa onu yazıyorlar.

 

Birlikte yaşama kültürünü arttırıcı etkinlikler olmalı.

Yasalar değişiyor ama zihniyet değişmeyince yine aynı sorunları yaşamaya devam ediyoruz. Bankaya gidince aleyhimize bir hüküm olmamasına karşın şahitle işlem yapma ısrarları devam ediyor.

 

Herkes engelli komşusunu tanısa iş arkadaşıyla iletişim halinde olsa okuldaki engelli öğrencileri yuhalamak yerine anlamaya tanımaya çalışsa her şey çok farklı olabilir.

 

Biz neler yaptık tek yazıda anlatalım. Engelsiz bir dünya için mavi ve beyaz balonlarımız göklere uçtu. İzmir’deki Türkiye beyazay derneklerinin Vapur iskelesindeki harika bir etkinlik oldu. Bu günlerde engelli ve aileleri toplanır. Aynı şeyler konuşulur ve dağılırız. Farklı etkinlikler planlamalıyız. Ve toplumu dâhil ederek mesajlarımızı onlarla paylaşmalıyız.

 

 İzmir Valimizi ziyaret ettik. İzmir’deki engelli dernekleri hazır bulundu. Ben orada şunları ifade ettim. Valilik ve Kaymakamlıklar engelli dernekleriyle birlikte düzenli toplantılar yapsınlar. Valilik ve Kaymakamlık insan hakları kurullarında engellilerde bulunsun. Valilik ve Kaymakamlıklardaki sosyal yardımlaşma Vakıflarında engelli derneklerinden de temsilciler olsun. Birde bizim bir sorunumuzdan bahsettim. EKPSS kursumuz için maalesef yer bulamıyoruz. Kurs iki üç aydır açılamıyor. Belki kurs yeri bulunurda arkadaşlarımız sınava hazırlanır.

 

3 Aralıkta İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Ahmet Uğur Baranı ziyaret ettik. Burada da engelli dernekleri ve Siyasi çalışmalar yürüten arkadaşlarımız vardı. Burada şu konuşmayı yaptım. Sayın mevcut ve vekil belediye başkanlarımızı tebrik ettim. Başkanımız engelli ve şu an meclis üyesi evinde oturmayı tercih etseydi engelli maaşı ve bakım parası alabilirdi. Ama siyasete girdi ve meclis üyesi oldu. Biz olmadan bizim için asla. Bizimle ilgili kararlarda bizlerin söz ve karar sahibi olması gerekiyor. Bir günde olsa engelli bir Büyükşehir belediye başkanımız oldu.

 

Fizikçi Stephen Hawking engelli ve Dünyaya eserler bıraktı. Engelliler gerekli eğemi ve Rehabilitasyon çalışmalarıyla herkes gibi topluma hizmet edebilir yeter ’ki şans verelim engelline değil potansiyeline yapabildiklerine odaklanalım.

 

Dün bir Okulda Seminer verdim bu günde Ak Parti Buca’nın etkinliğinde konuşmacıyım. Bu çabamız toplumsal değişime katkı sunmak. Toplum değişirse engellilerin hayat kaliteleri artar. Çünkü ciddi ön yargılar var erişilebilirlik eğitim istihdam ve farklı sorunların temel kaynağı tanımamak ve nasıl hareket edeceğini bilmemek başta gelir ben çoğu insanımızın iyi niyetli olduğuna inanıyorum. yeterki doğru şekilde anlatılsın doğru iletişimle birlikte yapılacak etkinliklerle tanış olma süreci hızlanacaktır. Salih Arıkan, Tel: 0506 514 96 93

 
Toplam blog
: 1156
: 67
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Karaba..