Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mart '13

 
Kategori
Egzersiz
Okunma Sayısı
100412
 

L carnitine yağ yakıyor mu?

L carnitine yağ yakıyor mu?
 

l carnitine


Uzun süredir bende vücut geliştirme sporu yapıyorm. Ancak benim acaip bir kilo sorunum var. Antrenman arkadışımla yaptığımız ölçümlerde aynı şeyleri yiyip aynı antremanı yaptığımızda o kilo alıyor ben veriyorum. Spora ara verdiğimizde ise bunun tam tersi.

Protein tozu l carnitine gibi takviye besinler bu sporun vazgeçilmezidir. Kas için protein gerekir. Ancak protein tozları hakkında son günlerde ilginç dedikodular dolaşıyor. Bence zaten kullanılmamalı zaten. Protein alacaksan en doğal haliyle almalısın. Ancak yağ yakması ile ünlü l carnitine için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. 

Şimdi nedir bu l carnitine ve nasıl kullanılır ona bakalım

L- carnitine vitamin tarzı bir antioksidandır.(oksidasyonu bastırıcı madde)aynı zamanda bedenin enerji üretimine ve beyin fonksiyonlarına büyük ölçüde fayda sağlayan bir oktioksidandır.

L- CARNİTİNENİN FAYDALARI

Zayıflamak amacı ile l carnitine

Carnitinenin çok fazla kullanımının tercih edilmesinin nedenlerinden biri de zayıflamaya destek olmasıdır. L carnitine, vücudun yağ asitlerinde bulunan yağların bölünerek enerjiye çevirmesi sırasında yağ asitlerinde bulunan oksidasyona yardımcı olur.

Öncelikle bu tür ürünleri asla bilmediğiniz yerlerden almamalısınız. Bir çok internet sitesi ne olduğuna bakmadan satabiliyor. Tavsiyem bu tür ürünleri http://www.sportangels.com gibi adreslerde incelemeniz ve karşılaştırmanız.

Carnitine ve kalp sağlığı

Carnitine yağ yapılanmasını önlediğinden dolayı kalbin daha sağlıklı işlevini yerine getirmesine yardımcı olur. İstatistiklere göre carnitine damar sertliği ve anjinine de yararlı olduğu saptanmıştır. Ayrıca kalp yetmezliği ve kalp krizinden sonra rahatsızlığı iyileştirdiği düşünülmektedir.

Carnitine ve Alzheimer

Carnitine Alzheimer gibi beyin ile alakalı hastalıklarda oldukça etkili bir takviyedir. Carnitine yok olmuş beyin fonksiyonlarını canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca felçli hastalar içinde oldukça etkili bir destekleyicidir.

Carnitine sperm artırıcı özelliği de sahiptir…

1995 yılında sperm sayısı ve hareketliliği az olan erkeklerde 3 – 4 aylık bir kullanım ile sperm sayısında ve hareketliliğinde artış olduğu saptanmıştır. Erkeklerde günde 2 gr. carnitine kullanımı ile sperm sayısı ve hareketinde artış sağlanmaktadır.

L- CARNİTİNE HANGİ GIDALARDA BULUNUR?

Özellikle kuzu eti, balık, yağsız süt ve süt ürünlerinde bulunur.

L- CARNİTİNE’ NİN KULLANIM ŞEKLİ NASILDIR?

EğerL- Carnitine takviye amacı ile kullanılacak ise saf L- Carnitine tercih edilmelidir. Carnitinenin kullanım oranı genel sağlık durumuna göre değişkendir. Genel olarak günlük tavsiye edilen miktar 500 – 2000mg civarındadır. Ancak kontrollü bir şekilde doz biraz daha artırılabilinir.

L- CARNİTİNE’ NİN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Normal şartlarda alındığı takdirde bilindik hiçbir yan etkisi mevcut değildir. Ancak aşırı fazla alındığında huzursuzluk, uyku bozukluğu gibi sorunlara neden olabilir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu ilaçla birlikte koşu bandında koşulursa daha fazla etkisi görülür.

Koşu Bandı Uzmanı 
 11.09.2013 11:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 11030
Kayıt tarihi
: 12.05.12
 
 

32 yaşında Nevşehir doğumluyum. Bir dijital pazarlama ajansında web tasarım ve seo uzmanlığı yapm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster