Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '20

 
Kategori
Yemek - Mutfak
 

Lezzetli Kabaklı Falafel

Falafel Nedir?

Falafel’in çıkış noktası Orta Doğu olarak kabul edilmektedir. Bilinen humus, künefe lezzetleri gibi falafel’de bu bölgelerde ortaya çıkmış ve herkes tarafından severek günümüzde de tüketilen lezzetlerden biridir. Özellikle İsrail ve Filistin bu yemeği çok iyi bilmekte ve günümüzde de halen tüketmektedirler. İçerik olarak tamamen bitkisel diyebileceğimiz türden bir yemektir. Ara sıcak olarak kabul edilen bir lezzettir. Yapılışı genelde aynı olsa da çeşidine göre çeşitli püf noktaları olduğunu belirtelim. İçerik olarak temel malzemeler dışında oynamaların yapılmasınında mümkün olabileceğiniz bir tariftir. Benim size sunacağım tarif ise kabaklı falafel tarifi olacaktır.

Tarifimde de göreceğiniz üzere içeriğinde nohut ve kabak ana malzemeleri oluşturmakta. Nohutları haşlama evresi sonrası çok iyi ayıklayın. Özellikle nohut kabuğu falafel tarifi için bir kabustur. Hem lezzetini bozar hemde ağızda kötü bir his bırakır. Bu nedenle bu noktayı kesinlikle es geçmeyin derim. Bununla beraber tarifimizde kullanacağınız kabakların taze ve organik olması lezzete lezzet katacaktır. Elbette organik ürün kullanımı sadece kabaklar için değil tüm malzemeler için geçerlidir. Bu nedenle kullanacağınız yumurtadan tutunda diğer tüm malzemelere kadar organik ürün seçimi yapmak hem sağlık hemde lezzet için bana göre bir zorunluluktur. Fazla uzatmadan hemen bu güzel tarifimize geçelim. Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:

  • yaklaşık bir su bardağı kadar haşlanmış nohut,
  • bir çay kaşığı ucu kadar tuz,
  • kimyon, karabiber,
  • iki taze kabak ve bir bağ kadar dereotu,
  • yaklaşık bir su bardağı galeta unu,
  • organik iki yumurta sarısı.

Yapılışı:

Öncelikle tüm malzemeleri ben tezgahın üzerine hazırlarım. Bu nedenle size önerimde bu yönde olacaktır. Tüm malzemeleri görebileceğiniz bir yere hazırlayın. Daha sonra haşlanmış nohutları güzelce temizleyin. Sonrasında dereotunu da aynı şekilde temizleyin. Kabakları rendeleyin ve iyice suyunu sıkın. Hatta iyi bir süzgeç yoksa tülbent kullanabilirsiniz. Bunlara rağmen hala su kaldığını düşünüyorsanız kabakların üzerine suyunu alsın diye biraz un serpebilirsiniz. Uygun bir kabın içinde nohutları güzelce ezin. Ezdiğiniz nohutların üzerine dereotu, yumurta sarısı ve galeta unu hariç tüm malzemeyi ekleyin ve güzelce karıştırın. Tamamen hamur kıvamını aldığında üzerine dereotunu küçük şekilde doğrayıp ilave edin. Tekrar güzelce karıştırın. Hamur kıvamına getirin. Uygun bir tavaya sıvı yağ koyun. Eliniz ile erik boyutunda yuvarlak yapın, yumurtaya ve galeta ununa bulayıp kızartın. Dilerseniz tabağın altına kağıt havlu serin ki yağını çeksin. Sıcak şekilde servis edebilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun diyelim. Daha farklı ve pratik lezzetler için bloğumu veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz. Sağlıkla kalın...

 
Toplam blog
: 36
: 100
Kayıt tarihi
: 02.12.16
 
 

1977 İstanbul doğumlu. Üniversitede geldiği İstanbul'dan bir daha ayrılamadığı için 20 yıldır İst..