Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '15

 
Kategori
Beslenme / Diyet
 

Light ürünlerin üretimi hakkında bilmek istedikleriniz

Light ürünlerin üretimi hakkında bilmek istedikleriniz
 

Light ürünlerin üretimi hakkında bilmek istedikleriniz


Söz konusu gıda olunca ve “ Light “ kelimesi  ile birleşince hepinize bir hafiflik bir mutluluk geliyor. Oysa ki siz değil , light olan gıdalar hafifletilmiş durumda.  Siz niye hafifliyorsunuz? Tabi ki canınız istiyorsa istediğiniz kadar yeme özgürlüğünüz var ama gelip bana o ürünün nasıl bir üretim aşamasından geçtiğini soruyorsanız şöyle derim,  “ Enerjisi alınmış” gıdalara Light gıda denir. Bu ürünlerin üretiminde yağ ve şeker miktarı azaltılır. Şeker yerine genelde aspartam kullanılır. Bu da diğer ürünlerden farklı olmasının başlıca sebebidir.

Light gıdalar, hayatımızda güzel bir amaca hizmet ediyorlar. Tabi her zaman dediğim gibi her şey  belirli ölçüde güzel, bazı insanların izlediği yol korkunç. Neden böyle kızdığımı ifade etmek istiyorum, o ürün light yapısında diye 3 şişe içmeniz gerekmez , ya da o bisküvi light diye 2 paket yemeniz gerekmez. Tabi ki canınız istiyorsa istediğiniz kadar yeme özgürlüğünüz var. Ama bu aşırı tüketim isteğine diyetisyen arkadaşlarımın pek sıcak bakacağını zannetmiyorum. “ Biz ürünün üretim aşamasına ve içeriğine bakarak “ sizleri bilgilendiriyoruz. Yeme içme konusunda ise  diyetisyen arkadaşların önerilerini dinlemelisiniz. Çünkü her meslek ve toplum birbiri ile bağlantı kurarak ilerleyebilir bildiğiniz gibi.

En çok soru aldığım bu konuda belirtmek isterim ki light ürünlerde hiçbir şekilde besin değerinin kaybolması söz konusu değil. Sadece enerjisi azaltılmış bir ürüden bahsediyoruz, bu ince çizgiye dikkat lütfen.Bu alanda söylenecek pek fazla söz yok açıkçası. Her konuda olduğu gibi light ürün hakkında da herkesin düşüncesi farklı , benim düşüncelerim ise böyle. Sizleri biraz olsun bilinçlendirip , aklınızdaki soru işaretlerini götürebildiysem ne mutlu bana…

Not :  “ Light gıdalar kadar hafiflemeniz dileklerimle … “                                   Sağlıkla kalın!

                                                                                                              Gıda Mühendisi- Nermin Özge BİLGE                                

 
Toplam blog
: 385
: 303
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..