Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '14

 
Kategori
Kahve
 

Mahallenin yeni kahvecisi: DÖRT Kadıköy

Mahallenin yeni kahvecisi: DÖRT Kadıköy
 

Birkaç hafta önce Moda’da, DÖRT Kadıköy adında yeni bir kahve dükkanı açıldı. Kadıköy Moda civarlarında sık vakit geçiriyorsanız, buralarda son birkaç yılda oluşan değişimi gözlemleme şansınız olmuştur eminim. Starbucks’ların, Nero’ların açılmasıyla boyut değiştiren kahve kültürümüz, güzel mahallelerin butik ve kaliteli kahve üretimi yapan kahvecileriyle bir basamak daha atladı ve 3. dalga kahve demleme yöntemlerini hayatımıza soktu.
 
DÖRT Kadıköy de, İstanbul’da cold brew gibi 3. dalga kahve demleme yöntemlerini, kendilerine has karışımla sunan sayılı kahvecilerden. DÖRT Kadıköy adını kahvesever dört ortağından alıyor. Neylan, Fahri, Ürün ve Emrah, birlikte yaptıkları yurt dışı seyahatlerinde tattıkları lezzetlerden ilham alarak, burada yeni bir kahveci açmaya karar veriyor ve mekanı İstanbul’un yeni hip bölgesi Kadıköy’de açıyorlar.
 
image 
DÖRT Kadıköy’ün iç tasarımı 1954 yılında ortaya atılan Brutalist iç mimariden esinlenerek gerçekleştirilmiş. Mekanda doğallık ön planda. Kendi kendine oluşmuşluk ve hamlık ile malzemelerin gerçek yüzü ortaya konmaya çalışılmış.
 
 
image

 


Menüde özel krema ile servis edilen havuçlu kek, kahve çeşitleri dışında, siyah, beyaz, yeşil ve bitki çayları, kruvasan, kiş gibi tuzlu atıştırmalıklar, soğuk sandviç ve wrap çeşitleri yer alıyor. Dört çekirdekten oluşan kendilerine has kahve karışımı ve soğuk su ile demlenen cold brew kahveleriyle iddialılar.
 

image

Etkinlik arıyorsanız, mekanda her cuma günü 19.30’da “Uzun Masa Konuşmaları’’ gerçekleşiyor. İspanyolca sohbetleri ile başlayan Uzun Masa Konuşmaları’nda yakında farklı konular da işlenecek. 
Mekanın bir diğer özelliği ise, belirli zamanlarda çeşitli sanatçıların enstelasyonlarına yer verecek olması. Kısacası burası şimdiden bir kahve dükkanının ötesine geçmiş durumda.

image

 


DÖRT Kadıköy için Türk kahve kültürünün post modern bir yorumcusu diyebiliriz. Pazar Perşembe arası 10:00 - 22:00, Cuma Cumartesi ise 10:00 - 00:00 saatleri arasında açık olan mekan eski Moda Havuzu’ndan Moda Caddesi’ne bağlanan Ressam Şeref Akdik sokak üzerinde. Yolunuz en kısa zamanda o taraflara düşürün derim!

Bu arada unutmadan, mekan hem hayvan hem de bisiklet dostu. Bisikletle gelenlere kasada yüzde 20 indirim yapıyorlar, hayvan dostlarınızla içeride oturmak ise serbest. :)
 
Toplam blog
: 21
: 269
Kayıt tarihi
: 09.09.14
 
 

Merhaba! Dijital pazarlama, seyahat, güzel yemek, farklı kültürler ve sıradışı keşiflerden oluşan..