Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ağustos '07

 
Kategori
Konut Projeleri
Okunma Sayısı
2176
 

Manzara alıp, betona toslamak!

Manzara alıp, betona toslamak!
 

Çok güzel mazarası olan bir evde akşamüstü balkonda oturup keyif yapmak istiyorsunuz ama bir de bakıyorsunuz ki kocaman bir beton yığını bütün keyfinizi kaçırmış...


Son yıllarda konut alma alışkanlıklarımız büyük ölçüde değişirken, yeni yapılan projelerin maketini görerek alınan konutlar da büyük sorunlar yaratabiliyor. Özellikle yatırım amaçlı alımlarda tercih edilen maketten ev alımı Türkiye'de yaşanan bilindik sorunlar nedeniyle bazılarımız için pişmanlık yaratabiliyor. Maketten ev alan bir kişi konut yapıldığı zaman daha yüksek fiyattan satabilirim düşüncesi ile hareket ederken, ancak alınacak evin sadece maketten görülmesi tüm beklentileri karşılamıyor.

Maketten aldığınız evin güzel bir manzarası olduğunu düşünüyorsunuz. Ama konutu teslim aldığınız zaman bir de bakıyorsunuz ki, koskocaman binalar sizin binanızın önünde yükselmiş ve manzaranızı tamamen kapatmış. Siz de manzara yerine o binaları seyretmek zorunda kalıyorsunuz. Çok güzel bir yüzme havuzu ve spor tesisi olacağını düşündüğünüz ve bu düşüncelerle satın aldığınız konutunuzun bulunduğu sitede yüzlerce insanla bu alanları paylaşmak zorunda kalıyorsunuz. Evin maket görüntüsünün yanı sıra, gerçekte nasıl bir kullanım sunacağı önem taşıyor. Kısacası maketten görerek aldığınız bir evin maketteki versiyonu ile alakası olmayabiliyor ya da beklentileriniz karşılıksız kalabiliyor.

Bu nedenlerle konut kredi faizlerinde yaşanan düşüşle yaygınlaşan maketten ev alımında yaşanabilecek sorunlara karşı çok dikkatli olmak gerekiyor. Öncelikle evi satan inşaat firmasına bakmak; kurumsal, güvenilir ve kaliteli firmalara yönelmek gerekiyor. Bu şekilde yaşanabilecek hayal kırıklıkları ortadan kaldırılabilir. Ya da en azından evi teslim aldıktan sonra karşınızda bir muhatap bulursunuz ve sorunun çözümü için girişimleri başlatabilirsiniz. Aksi durumda kurumsal ve güvenilir olmayan firmaların inşaatı yarım bırakması ve aynı evi çok sayıda kişiye satması bile mümkün olabilir. Ayrıca, yapılacak satış sözleşmeleri çok incelenmeli, olası mağduriyet durumunda nasıl bir yöntem izleneceğinin satış sözleşmesinde açıkça belirtilmesine dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra, bir banka tarafından kredilendirilen projelerde bankanın 1 yıl müteahhit firmanın da 5 yıl sorumluluğunun bulunduğu unutulmamalıdır. Olası mağduriyetlerde bu kurumlardan zararınızın karşılığını gidermeleri için yasal olarak talepte bulunabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sadece görünene ve sadece önüne bakıp geleceği göremeyen zihniyet nasıl yanlış hükümet seçiyorsa, yanlış yatırım da yapıyor, yanlış konut da alıyor. Her işin bir bilenine danışılmadığı sürece böyle olacaktır; konut için mimara, hükümet için sosyoloji uzmanına, siyaset bilimciye ve bir çok değerli profesörlerimize...

turgenyev 
 12.08.2007 19:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1117
Kayıt tarihi
: 26.02.07
 
 

30 yaşındayım ve emlak.milliyet.com.tr'de editörlük yapıyorum. Emlak sektöründe ne olup bittiği ile ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster