Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Haziran '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
189
 

Meclis Başkanlığı seçimi

Meclis Başkanlığı seçimi
 

Meclis Başkanlığı Seçimi


Öncelikle Meclis Başkanı nasıl seçilir sorusu ile başlayalım. TBMM seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanır ve Başkan seçimi gizli oyla yapılır. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte ikisi (367) ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu (276) aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır; dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Başkan seçilmiş olur. Başkan seçimi aday gösterme süresinin bitiminden itibaren beş gün içinde tamamlanır.
 
İlk iki tur oylaması 30 Haziranda gerçekleşti. İlk turda AKP Milletvekili İsmet Yılmaz 256, CHP Milletvekili Deniz Baykal 125, MHP Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu 81 ve HDP Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat 81 oy aldı. İlk oylamada 545 oydan 2'si geçersiz sayıldı, Meclis Başkanlığı seçimi 2. tura kaldı. İkinci turda da 545 oy kullanıldı. Yılmaz 256, Baykal 128, İhsanoğlu 80, Fırat 80 oy aldı. TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal, Meclis Başkanlığı üçüncü ve dördüncü tur oylamaları için yarın saat 15.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.
 
3. Tur oylamada İsmet Yılmaz ve Deniz Baykal 4. Tura kalacaklar. Dördüncü tur oylamada ise en çok oyu alan Meclis Başkanı olacak. Burada seçim sonucunu belirleyecek iki parti var MHP ve HDP. Son turda Deniz Baykal'ı desteklerse Meclis Başkanlığı 12 yıl sonra el değiştirmiş olacak. AKP'ye vurulabilecek ilk darbe bu seçimler olacaktır. MHP'nin bugün yaptığı açıklama ise gene çözümsüzlüğe ve AKP'nin önünü açacak nitelikte. HDP, Baykal'ı desteklerse biz çekimser kalırız yani oy vermeyiz diyor. Benim güzel kardeşim sen tabanına show yapacaksın diye AKP'ye seçim kazandıracaksın o iş ne olacak ? Artisliğin kime yani onu anlamış değilim ki aday HDP'nin adayı değil CHP'nin adayı bu tutumunla ne elde etmeye çalışıyorsun?
 
Yarın ki oylama çok önemli bunun bilincinde olduğunuzu düşünmüyorum. Eğer bu tutumunuz devam ederse Meclis Başkanlığını da kaybedersiniz kurulacak hükümette de AKP gene başı çeker. Geçmiş olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 960
Kayıt tarihi
: 17.11.14
 
 

Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster