Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Gülşen Aydın "gökkuşağım"

http://blog.milliyet.com.tr/gokkusagim

11 Ağustos '07

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
549
 

Mendilci kız

Mendilci kız
 

Bugün akşam yemeğimizi yedikten sonra kızımla parka indik. Kızım parkta oynarken bende çay bahçesinde çayımı içiyordum.

“Abla ekmek parası” diye tiz bir ses duydum. Dönüp baktığımda tahmini 5 yaşlarında bir kız çocuğuydu. Duygularım elimi harekete geçirdi, şortumun cebine çay parasını ödemek için aldığım bozukluklara gitti. Bir şey demeden parayı verdim ve ıslak mendil paketini aldım.

Çocuk diğer masalara giderken arkasından baktım sadece. Bakarken de düşündüm, saat dokuzda 5 yaşında bir kız çocuğu, annesi yakında mıdır?Okula gidiyor mudur? Nasıl yaşıyordur?

Sonra kızdım kendime duygularıma yenik düşüp o mendillerden aldığım için. Kız çocuğuna yanlış yapmıştım.

Ben ve benim gibiler sattıklarını aldığımız sürece onu çalıştırmaya devam edeceklerdi.

Sonra kızıma baktım salıncakta sallanıyordu.

Kız çocuğunun tek suçu, seçimini yapamadığı bir ailede dünyaya gelmesiydi. Onunda koşma, oynama, gülme, yaramazlık yapma hakkı vardı.

O daha çocuktu. Hem de 5 yaşında küçücük bir kız çocuğu…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu konuda kesinlikle taviz vermiyorum. Ve özellikle kadınlar. Dilenen kadınlar. Bakıyorum eline bir çocuk alan sokağa fırlamış dileniyor. Yaşları 18-25 arası. Diyorum ki; eliniz sağlam, kolunuz sağlam. Niye çalışmıyorsunuz? Bir hışımla bana dönerek sen çalışmaya devam et diyorlar. Bu kelime her şeyi anlatıyor sanırım. Sevgiler.

Ayrıntıda gezinmek 
 28.08.2007 1:10
Cevap :
sormayın konu asıl suçlulara gelince ki bu suçlular onların ebeveynleri uslubumun dışına taşıp canlarını okuyasım geliyor:)sevgilerimle  28.08.2007 1:40
 

kordon da oturuyoruz arkadaşlarla.kız çocuğunun biri nazar boncuğu satıyordu.senin gibi hata olduğunu bile bile dayanamadım.çantamı açtım hiç bozuk param olmadığını gördüm.kıza alamam vazgeçtim desem üzülecek.çıkarıp parayı versem çevreye gösteriş yapıyor gibi olacağım.eğildim kulağına fısıldadım.şimdi elini uzat ve sana vereceğim parayı eline al ama burada bakma.tamammı dedim.başını salladı.aldı parayı ileride elini açtı ve görünce zıplamaya başladı bana bakarak ve gülerek.kimse görmedi neyseki diye düşünürken beş on dk sonra tekrar geri döndü bir kutu nazarboncuğuyla.abla bunlar senin dedi.yok canım istemem falan derken sevdiklene verirsin diyerek beni dinlemeden kaçarcasına ayrıldı masadan."çocuk"! tu.

Sema AYDIN 
 23.08.2007 10:34
Cevap :
semaycım, keşke verdiğin paranın tadını doya doya çıkartabilseler.bizde onun hazzını yaşasak.en fazla görebileceğimiz o anki mutlulukları.sonra çalışmaya devam....sevgilerimle  24.08.2007 11:40
 

İlk kez okudum bir yazınızı. Tüm herkes sizin gibi duyarlı düşünebilecek birgün. 3 çocuğunuz da çok şanslı böyle bir anneleri olduğu için. Sevgiler...

Ersin Yalın 
 14.08.2007 0:12
Cevap :
teşekkür ederim.saygılarımla  14.08.2007 14:03
 

"Tek suçu, seçimini yapamadığı bir ailede dünyaya gelmesiydi." İşte bu cümleniz, benim bir çok şeyi, varlığı, Tanrı'yı sorgulamama ve isyan edip, ona inat yaşamama sebep olan düşüncemin yazıya dökülmüş hali. Küçücük bebeğin, kız kardeşimizin, masumun suçu ne, bir sürü hırsız milyonların içinde yüzerken! Ya ilahi adalet diye bir şey yok, ya da aslolan ve sevap olan çalmak, çırpmak, kul hakkı yemek!

turgenyev 
 12.08.2007 19:26
Cevap :
yorumunuza teşekkürler.saygılarımla  13.08.2007 11:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 73
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 999
Kayıt tarihi
: 30.05.07
 
 

Sekiz yıldır anaokulu ve etüt merkezi işletmekteyim, yaptığım işin dünyanın en keyifli işlerinden bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster