Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mart '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

Mevsimlerin en güzeli ilkbahar

 

Bahar geldi. Güzel güneşli bir gün. Ağaçlar çiçek açmış, yeşillenmeye ve renklenmeye başlamış doğa, güneş ısıtıyor sıcacık. Baharda herşey, herkes bir başka güzel görünür gözüme. İçimde umut, mutluluk taşırım ve kocaman bir pozitif enerji. Ne  yaparsam yapayım büyük zevk alır resmen yeniden doğarım ...Ben mayıs doğumlu biri olarak her baharda yaşarım bunları, bedenimdeki ve ruhumdaki bu canlanmayı.
 
Aklıma çocukluğumda yaptığımız hıdırellez şenlikleri geldi. Akşam üzeri ateş yakılır, dilek dilenerek üç kez üstünden atlanırdı. Çoluk çocuk, genç yaşlı herkesin bir dileği vardı ve ateşn üzerinden atlamaya herkes can atardı. Sabah erkenden kalkılır kapılara bahar dalları asılırdı. Sonra çalı çırpı toplanır hayaller resmedilirdi. Kimi koca, kimi ev, kimi araba yapardı çer çöpten.. Baharda bir başka yeşerirdi umutlar..Öğleden sonra mahallecek toplaşılıp pikniğe gidilirdi. Sarmalar sarılır, börekler açılır, çaylar demlenir, hepsi afiyetle yenilip içilip  keyfine varıldıktan sonra da közde türk kahveleri yapılır, üzerine fallar bakılırdı. Hep umut vardı fallarda, hep güzel şeyler anlatılırdı..
 
Salıncaklar kurulur, yakantop, istop, mendil kapmaca oynanır, ip atlanırdı. Ablalar, abiler, amcalar, teyzeler, enişteler, yengeler hep bir arada olunur mahallecek baharın gelişi kutlanırdı. Akşama kadar yemyeşil ormanda kahkahalar kuş seslerine karşır, güzel güneşli bahar gününün  tadına varılırdı. Her kız çocuğunun başında papatya taçları olur, yüzler taze bahar güneşinden pembeleşmiş, üst baş toprakla  çimenle boyanmış, kocaman bir gülümsemeyle tatlı bir yorgunlukla dönülürdü evlere...
 
Bahar demek umut demektir, aşk demektir, sevgi demektir ve güzel olan herşey demektir benim için...Bence herkes için de öyle olmalı. Televizyondaki taşlı sopalı molotoflu nevruz kutlamalarını gördükçe içim sıkıştı. baharla ne ilgisi var dedim bu vahşi insanların..Ama içimi karartmadım ve bahara yakışır baharın güzelliklerini anlatmak amacında olduğum bu satırları oturup yazdım.
 
Bahar size umut, sevgi, aşk, mutluluk ve kalbinizdeki tüm güzel şeyleri getirsin.. Bahar  doğanın yeniden yeniden doğmasıdır.. Umutlarınız hiç bitmesin, her baharda yenilenin...Gülümseyin, hadi gülümseyin :)))
 
Toplam blog
: 2
: 187
Kayıt tarihi
: 08.03.12
 
 

Özel bir Banka'da Kobi Müşteri İlişkileri Yöneticisi olarak çalışıyorum. İşletme mezunuyum. Okuma..