Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '20

   
  Kategori
  Ruh Sağlığı
   

  Mevsimsel Depresyon Nedir?

  Depresyonun birçok çeşidi ve bu çeşitlerinde alt çeşidi vardır ancak çoğunun hiçbir zaman neden olduğu, nasıl olduğu tam olarak saptanamamıştır. Bunun anlamı, depresyon konusu her zaman bir muamma içerisindedir. Hal böyle olunca da bir depresyon çeşidinin neden olduğunu anlamak zor oluyor. Bunla bağlı olarak tedavisi de hiçbir zaman netlik kazanmıyor. Mevsimsel depresyon rahatsızlığının neden olduğu konusunda çoğu zaman net bir cevap yoktur. Çünkü mevsimsel depresyon belirtisi gösteren çoğu kişinin depresyon sebebi birbirinden farklıdır ve bu durum çoğu zaman hastanın kendisi tarafından da bilinmez ya da fark edilmez. Ancak şimdi bu konuyu sizler için biraz daha detaylı anlatacağız. Mevsimsel depresyonun şu an en gerçekçi nedenleri bilimsel verilerle açıklanmaktadır ve bu en çok her insanda bulunan ortak hormonlarla ilişkilendirilmektedir. Peki, mevsimsel depresyon nedir ve neden olur?
   
  Mevsimsel Depresyonu Etkileyen Hormonlar
   
  Melatonin hormonu, genellikle karanlık mekanlarda görülen ya da bu tarz mekanlarda normalden daha fazla artan bir hormondur. Beynimizdeki epifiz bezi bu hormonu salgılamaktadır. Bu hormon fiziki hareketleri de oldukça etkileyen bir hormondur. Her insan için doğal bir sakinleştirici özelliği taşımaktadır. Ne kadar çok karanlık ortamlarda bulunulursa o kadar çok melatonin salgılanır ve bu da yorgunluk, halsizlik, bıkkınlık demektir. Doğal olarak mevsimsel depresyonu etkileyen faktörler arasında, kişinin özellikle karanlık ortamlarda sık sık bulunmasıyla melatonin hormonunun artması sayılabilir.
   
  Serotonin hormonunun ise insanda sağladığı doğrudan etken, canlılık ve zindelik hissidir. Bu iki his insanda olmazsa aşırı bir karamsarlığa ve tembelliğe yönelir. Kişiyi sıkılgan ve depresif bir ruh haline büründürür. Ayrıca migrenin de en ana sebeplerindendir. Yani mevsimsel depresyonu etkileyen hormonlar arasında serotonin hormonunun az salgılanması sayılabilir.
   
  Mevsimsel Depresyonu Etkileyen Genel Faktörler
   
  Mevsimsel depresyon biraz bulaşıcı bir hastalıktır. Bir kişi her ne sebepten ötürü olursa olsun mevsimsel depresyona girerse çevresindeki kişilerde bundan etkilenebilir. İnsanlar, çevresinde depresyonda olan bir insan gördükleri zaman genelde aynı duygu yoğunluğuna girmeye başlarlar. Bunun sebebi de psikolojik bunalımların ya da duygusal boşlukların insanlar üzerinde büyük etkiler bırakmasıdır. Kişi ne kadar keyifli olursa olsun, depresyonda olan kişinin ruh halinden büyük ölçüde etkilenecektir.
   
  Mevsimsel depresyon kişilerde farklı sebepler yüzünden ortaya çıkabileceği ve bunun sebebi tam olarak açıklanamadığı için olası bir etkilenme durumunda; depresyonda olan kişiden etkilenen bir diğer kişinin de tedavisi muhtemelen oldukça zorlaşacaktır. Çünkü halihazırda mevsimsel depresyona girmiş olan kişinin rahatsızlık sebebi tam olarak anlaşılamadığından, bundan etkilenen kişilerin de sebebi tam olarak anlaşılamayacak ve bu bir döngü halinde ilerleyecektir. Bu yüzden depresyon belirtisi gösteren ya da ruhsal anlamda kendini iyi hissetmediğini düşünen kişilerin muhakkak en kısa zamanda bir uzmana danışmaları ve teşhisin erken konulması konusunda hızlı bir adım atmaları oldukça önemli bir konudur.
   
   
   
  Kaynak : https://mcemyigit.com.tr/depresyon-nedir-belirtileri-nelerdir/
   
  Toplam blog
  : 1
  : 42
  Kayıt tarihi
  : 17.02.20
   
   

  Lisans eğitimini 2016 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi'nde tamamlayan Uzman Psikolog Mehmet Cem Yiğ..