Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '16

 
Kategori
Beslenme / Diyet
 

Milföy güzelliği

Milföy güzelliği
 

Milföy güzelliiği


Hayatın yoğun temposu içerisindeyken her şeyi kolay yoldan halletmek istiyoruz. Bu durum kolay kullanılabilir eşyalardan tutun, tükettiğimiz gıdalara kadar etki ediyor. Piyasadaki ürünlerden bahsetmeye gerek yok sanırım, nerdeyse hepsini biliyorsunuz.  Pratik yani kolayca pişen gıdalardan, paket içerisinde hazır olanlara kadar…

Uzun zamandır satın aldığımız ve kullandığımız bir gıda ürünü var ki, çoğu kişinin acil durumunda hayatını kolaylaştırabiliyor.  Milföy hamurundan bahsediyorum, çünkü ben de mutfakla arası olmayanlardanım.  Okuduğum bölüm gereği kimyasal yapılarını ve işlenişlerini iyi bilsem de , ne yemek yapmasını bilirim, ne börek, ne kurabiye. Yalnız olmadığımı da biliyorum, bir çok kişi günümüzde bazı kaynaklardan yardım alarak yapıyor bunu, itiraf edebilirsiniz. Tabi iyi bilenler de var, onlar da buyursun göstersin afiyetle yiyelim . Milföy hamuru diyordum, sürekli söylüyoruz kullanıyoruz da nedir bu milföy? İçerisinde un , yağ , tuz , su , limon suyu ya da benzeri madde bulunan bir hamur çeşidi. Bilinen hamurun biraz daha ince olanı ve yağlı olanıdır esasında.  Kat kat bir yapıdan hoşlanıyorsak, tam bize göre.  Dersen ki fazla yağ sevmiyorum, bir ara yağsızları da üretilmişti. Uzun zamandır olduğu gibi de marketlerde kurtarıcımız olarak karşımıza çıkıyor. Tabi her şey kararında güzel,  öyle bir gıda güzel veya kurtarıcı diye de yüklenmemek lazım diyetisyenlerimizin sözlerine kulak vermeli . Bahsettiğim gibi yağsız olan, belki tercih sebebi olabilir. Unutulduysa hatırlansın biricik milföy.

Ayrıca isim olarak da “ Milföy de ne demekmiş ? “ diye akıllardan geçti mi bilmiyorum ama Fransızcada “ mille feuille” yani bin yaprak teriminden , dilimize milföy olarak geçmiş. Bu da bir ayrı tebrik sebebi.  O  kulak onu milföy olarak duymuş. Neyse adı neye çevrilirse çevrilsin, hazır yoğurulmuş, kalıplanmış dondurulmuş ve önümüze sunulmuş gıdalar söylediğim gibi her zaman kurtarıcımız oldu.  Tüm bunlara ek olarak ilerleyen zamanlarda daha az yağ içeren ve  milföy türevi ürünler çıkması dileğiyle.                                                                                                                                 

                                                                                                                                                                                                                                                                                 Sağlıkla kalın!

Not : “ Yerken yarısının yere dökülmeyeni üretilse ne güzel olurdu. “

                                                                                      Gıda Mühendisi- Nermin Özge Bilge

 

 

 
Toplam blog
: 385
: 303
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..