Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mayıs '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1593
 

Milletvekillerimiz "Sorunlarına çözüm üretmek için söz verdikleri" halktan kopuk mudur?..

Milletvekillerimiz "Sorunlarına çözüm üretmek için söz verdikleri" halktan kopuk mudur?..
 

net 'ten ...


TBMM'de, memleketinden seçilen iktidar partisinin  milletvekilini ziyaret edip bazı sıkıntılarını anlatmak isteyen ve üniversiteden de öğrencim olan kıdemli  bir öğretmen-öğrencimin başına gelenleri bana aktardıklarına pek şaşırmadım.

Olayı özetleyecek olursak :

1- Vatandaş-Öğretmen, TBMM'ye, yöre milletvekiliyle görüşmeye gittiğinde, ana kapıda epey bekletildikten sonra, vekilin sekreteryasına haber verilir. Sekreter Hanım, e-devlet aracılığıyla randevu almadığı için kabul edemeyeceğini söyler.

2-Vatandaş -Öğretmen, yorgunluğuna aldırmaz, Kızılay'da internet cafeye kadar gider. E devlet şifresiyle Türkiye Gow.tr'ye girerek TMBB 'den, aynı gün, 3 saat sonrasına randevusunı alır.

3- Vatandaş- Öğretmen TBMM bürosuna başvurup randevu aldığını ve görüşme talebini yineler. O sırada vekilin sekreteri değişmiş;gelen sekreter ise,

'' -Nerden çıktı bu uygulama?.. Allah.. Allaaah! Neden benim haberim yok!.. (Sekreter internetten randevuyu görür... Şaşırır..) Evet randevuyu görüyorum; ama benim bundan haberim yok!.. Bugün git, yarın gel!..'' diyerek vatandaş-öğretmeni reddederek evine yollarlar.

4-Bu vahim durum karşısında vekiliyle görüşemeyen öğretmenimiz, vekiliyle kendisi arasına duvar örülen sistemi bana anlattığında, bu sistemi icad ettikleri halde sekreterlerini eğitmeyen TBMM Sekreteryasına, derdimizi anlatan bir ileti yazdık... Bir haftadır iletiye cevap bekliyoruz. :)

5-Öğretmenimizi tanıdığım bir vekilin sekreterine yönlendirdiğimde aldığımız yanıt şu oldu: ''Hocam, Pazartesi-Cuma giriş serbest.. Siz beni arayın,yardımcı olacağım!.. ''

. . . . .

Bu ne perhiz... Bu ne lahana turşusu ?..

* * * Yapılan son anketlerde, seçmen vatandaşın, TV'lerde ve seçimden seçime meydanlarda gördüğü 8-10 siyasetçiden başkasını tanımadığını; arka planda olan ve ayda,17 milyar maaş alan en az 450 milletvelkilini tanımadığını ve onların ne iş yaptığını bilmediğini belirtmiş.

. . . . .

Yorumu size bırakıyorum...

Ve...

Milletvekillerinin görevlerini aşağıda sıralıyorum... Umarım işe yarar !... . . . .

'' Milletvekilinin görevleri için anayasaya bakıldığında meclisin yetki ve görevleri diye bir bölüm bulacaksınız. Milletvekili de meclis üyesi olduğu için görevleri doğal olarak meclis göreviyle aynıdır.

Milletvekilleri TBMM'nin üyesi olarak Mecliste görev yaparlar.

TBMM'nin başlıca görev ve yetkileri ise, kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak; Bakanlar Kurulunu ve bakanları denetlemek; Bakanlar Kuruluna belli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermek; bütçe ve kesin hesap kanun tasarılarını görüşmek ve kabul etmek; para basılmasına ve savaş ilânına karar vermek; milletlerarası antlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının beşte üç çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilânına karar vermek ve Anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmektir. Anayasa ve yasalarda belirtilen diğer görevleri yapmaktır.

Diğer yandan Milletvekilleri, seçildikleri bölgeyi veya kendilerini seçenleri değil, bütün Milleti temsil ederler.

Bütün bunlar Anayasamızda milletvekilleri için tanımlanan görevlerdir. Ancak bunun dışında kamu vicdanı ve siyasi etik açılarından vatandaşlar vekillerinde neler beklerler biraz da onlara bakalım.

. . . . . .

* Milletvekili adayı olan kişiler, seçim sürecinde seçmenine çeşitli konularda vaatlerde bulunurlar. Seçmenler verdikleri sözleri seçildikten sonra tutmalarını beklerler.

Bu nedenle milletvekili olmadan önce adayların yerine getirmeyecekleri konularda vaatte bulunmamaları gerekir.

Aksi durum siyasete olan güveni zayıflatır ve neticede sistem zarar görür.

Milletvekilleri görevde bulundukları süre içerisinde her yasama dönemi sonlarında iletişim araçları yoluyla topluma mal beyanında bulunmalıdırlar.

Milletvekillerinin söylemleri, yaşam biçimleri ve davranışları birbirine uyumlu olmalıdır.

Topluma örnek olmalıdırlar.

Milletvekili olan kişi halkın ihtiyaç duyduğu hizmetler ve sorunlar hakkında gerek ulusal ve gerekse yerel düzeyde çözüm getirebilecek en az bir alanda uzmanlaşmış olmalıdır. Yani belli bir alanda bilgi ve beceri sahibi olmalıdır.

Milletvekilleri görev süreleri içerisinde temsil ettikleri kitlerinin çıkarlarına aykırı kişisel çıkar peşinde olanların aleti olmamalıdırlar.

Bu gibi durumlar karşısında kamu yararını önde tutmalıdırlar. Bu konuda çıkar çevrelerinin baskılarına boyun eğmemelidirler.

Milletvekili olan bir kişi eğer kamu kurumlarında görev alacaklar hakkında atama ve benzeri şahısları değerlendirme gibi bir güç kullanacaksa tarafsızlık, liyakat ve kamu yararına önem vermelidir.

Milletvekilleri tüm faaliyetlerinde temsil ettikleri vatandaşlarına karşı açık ve şeffaf olmalıdırlar.

Çalışmaları hakkında sürekli olarak halka ve sivil toplum kuruluşlarına çeşitli iletişim araçları kanalıyla bilgi vermelidirler. Sorulan soruları cevaplamalıdırlar.

Milletvekilleri seçildikten sonra sadece kendilerine oy verenlerin değil vermeyenlerin de vekili olduklarını dikkate alarak temsil görevini yürütmelidirler. Her konuda demokratik kuralarla uygun hareket etmelidirler.

Görevlerini yerine getirmeleri sırasında tarafsız olmalıdırlar.

Milletvekilleri, yapacakları her türlü davranışlarından dolayı kişisel olarak sorumludur. Meclis çatısındaki kürsü dokunulmazlığının dışında kişisel davranışlardan dolayı ortaya çıkacak suç teşkil eden her konuda soruşturmaya ve yargılanmaya daima açık olmalıdırlar.

Milletvekilleri görevleri sırasında kamu hizmetlerinde görev yapan memur ve bürokrat üzerinde siyasi baskıya neden olacak davranışlarda bulunmamalıdırlar.

Milletvekilleri, kamu hizmeti yapmaları nedeniyle kendilerine sağlanan kamusal imkanları amaçları dışında kullanmamalıdırlar.

Milletvekilleri, Genel Kurul veya komisyonlarda yapılacak olan oylamalarda kendilerini seçenlerin çıkarlarını önde tutarak oylarını kullanmalıdırlar. TBMM'de kararlarını verirken hür iradelerini kullanmaya özen göstermelidirler.

Genel Başkanlarının veya parti gruplarının istekleri olsa dahi, yanlış buldukları konulardaki kararlara evet dememelidirler.

Lider Sultasına Karşı Korkmadan Fikirlerini Açıklayabilmeli ve gerektiğinde istifa edebilme cesaretini göstermelidirler.

Milletvekili toplumun bugününe ilişkin sorunlarına çözüm ararken
geleceğine yönelik öngörülere sahip olmalıdır.

Ülkemizin ve Laik Cumhuriyetimizin bölünmez bütünlüğü için her şeyi göze alabilmelidirler.'' (Kaynak :Anayasamız )

* * * * * *

Peki, şimdi kendimize soralım ...

* Siz ,vekillerinizi tanıyor musunuz ?..

* Onlarla görüşmek için hiç TBMM'ye gittiniz mi ?..

* TBMM'nin E-devlet milletvekili RANDEVU uygulamasından haberiniz var mı ?..

* Milletvekillerin sorun çözücü olduklarına inanıyor musunuz ?..

* Halkından kopuk ve yöresinin bile adını bilmediği milletvekilinin boş oturmaktan canı sıkılabilir mi ?..

*  '' Vekillerimiz bizlere yardımcı olmuyor '' diyerek onlara küs durmak bize ne kazandirır ?..

* Çalışmayan vekile küsmek yerine, onu eleştirmek, göreve davet ederek uyarmak daha iyi bir eylem midir ?.

* Seçmeninin kendisine ulaşamamaından vekil mi yoksa sekretaryası mı sorumludur ?..

* TBMM, e-devlet uygulamalarına en başta sadık olması gereken ve bu konuda hiç tereddürt göstermeyeceğimiz bir halk meclisi değil midir ?..

* ''Bunlardan bana ne kardeşim !..'' diyen '' Neme-lâzımcıların '' halka verdiği zararlar var mıdır ?..Yoksa '' Yok mudur ?..''

Görüşlerinizi bildirmeniz, millet menfaatinedir...Saygılarımla... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam;sistemde ben herhangi bir kişiyi milletvekili seçmem gibi demokratik bir hakkı vermiyor. Kaldıkı toplumda çok populer yapıdasınız ve toplumu arkanıza aldınız ve bağımsız seçilerek meclise girdiniz. Mecliste söz hakkınız ne kadar. Demokrasi güçlüklerri oluşturmaksa bu demokrasinin özünden uzaktır. Bu toplum zaten meclis çalışmaları ile ilgili değil. 550 sayısını bilmeyen bir toplumda ne gibi bi olumluluk bekliyoruz ki. Bu toplumda söyledikleriniz bit ütopya. Saygılar...

hssensoz 
 19.05.2012 6:45
Cevap :
ASLINDA TOPLUMUN GENELİ EZELDEN BERİ CAHİLDİ...OKUR YAZAR OLMAYAN MİLYONLARCA ÜNİVERSİTE MEZUNUMUZ OLDU...BATI GÖRÜNÜMLÜ ARAP ZİHNİYYETİ HER ZAMAN SİNSİCE İÇİMİZİ KEMİRDİ.HALKI EĞİTMEKTEN KAÇINAN NEME LAZIMCI SÖZDE AYDINLAR,ATAİST OLMASIYLA ÖVÜNEN TOPLUMA TEPEDEN BAKAN,VATANDAŞTAN UZAK VE SÜREKLİ MİNİK GRUPLARLA SIRÇA SARAYLARINDA SAKLANAN AZINLIKTA KALAN BİR AVUÇ SONRADAN GÖRME SANATÇI (?) HABİRE KÜLTÜREL KİMLİKLERİMİZE KÜFÜR EDİP GEZDİLER.YENİ NESİL DE BU LÜMPENLİKLE İÇİ BOŞALTILMIŞ DURUMA GELDİ...BALKAN YENİLGİSİNDEN SONRA SAMAN ÇÖPÜ GİBİ SAVRULANOSMANLININ SON GÜNLERİNDE SAVAŞ YORGUNU OLAN HALKIN ''MANDA VE HİMAYE '' İSTEDİĞİ GÜNLERE DOĞRU MU GİDİYORUZ ?..ÖYLEYSE BU ÜLKEYE YENİ BİR ATATÜRK DE GELEMEYECEĞİNE GÖRE FELAKET SENARYOLARI YAZMAYA DEVAN EDECEĞİZ.HEP SIZLANAN,YAKINAN BİR SÖZDE AYDINLAR KADAR BİZE ZARAR VEREN OLMAMIŞTIR.BİZ,YİNE BURADA YÜREĞİMİZİ ORTAYA KOYARAK AMATÖR MİLLİ RUHLA YAZIYORUZ.AMA KAÇ KİŞİYİZ BAKIN !..ŞEHİT CENAZESİ VİDEOSUNA REKLAM KOYAN MEDYA ??.SAYGILARIMLA  19.05.2012 13:29
 

sistem hocam, partilere degil kisilere oy verip sectiginizde dinlemek zorunda olur. Yoksa nasil olsa parti kanalaliyla secilebilir tekrar!Bu memleketin bu yondeki hakkini vermek lazim. Tum parlamenterler bolgesel yerel ve federal her bolge icinde kisisel olarak yarisirlar tabiki partiye baglidirlar. Ama kisiye oy atarsin. Secilincede parti karari grup karari diye bir sey olmaz tek tek ulasir secmenine fikrini sorar onemli konularda. Hadi bakalim bir tanesi parmak kaldirsin parti karari alehine!!! Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 16.05.2012 18:31
Cevap :
Walla helal olsun sana...Bizi bizden eyi anlatıveedin gaari...heh hee...Biz de essahtan vekilimiz neyim var sanıyorduk hee ?..Yanılmışık :)) Teşekkürler...Newşeherden selamlar ossun gaari :)))  16.05.2012 23:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1521
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1626
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster