Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '17

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
 

Milyonlar akmaya başladı. Paralar geliyor

Milyonlar akmaya başladı. Paralar geliyor
 

Bakü Alışveriş Festivali


10 Nisan gününde törenle açılışı yapılan 1. Bakü Alışveriş Festivali artık fayda vermeye başladı. Aradan geçen 2 hafta içinde binlerce müşteri indirimli ve Tax Free alışlardan yararlandı, alışveriş devriyesi milyonlarca Azerbaycan Manatı oldu.

Vergiler Bakanlığının 26 Nisan itibari ile açıkladığı bilgilere dayanılırsa, durum pek de fena değilmiş.

Bakalım ne diyor rakamlar.

Bakanlık açıklamış: 23 Nisan için elde olan bilgilere göre 172 ticaret ve hizmet noktası üzerinden gerçekeşmiş satışlar sonucu 8 bin 358 elektronik fatura kesilmiş, alışveriş hacmi 6 milyon manatı aşmıştır. Yalnız yabancılara 954 elektronik faturaya uygun 1 milyon 211 bin manat KDV geri verilmiştir. Özellikle altını çizelim: rakamlar bir ay sürecek festivalin ilk 12 gününü kapsıyor.

Anlaşılan 1. Bakü Alışveriş Festivali yavaş-yavaş rayına oturmakta, yani beklenen kalabalığa doğru gidilmekte. Hedefler büyüktür tabii. Ama her yerde her zaman olduğu gibi 1. Bakü Alışveriş Festivali de büyük hedeflere doğru şimdilik küçük gözükebilecek adımlarla yürümekte.

Bu arada her geçen gün yeni hizmet ve satış noktalarının Festivale katılması sevindirici haberler arasında. Yani esnafın, tüccarın, hizmet sektörünün dikkatini çekmiş, insanlar faydasına inanmış ki, katılmaya karar veriyorlar. Tabii ki, katılma derken indirimler ve Tax Free satışlar olması lazım.

Bu arada Türk Hava Yolları da çorbada tuzum olsun demiş ve Festivale resmen katılmış.

Nasıl mı?

Türk Hava Yolları uçuşlarını tercih eden yolcular Tax Free faturayı göstermekle 10 kilo fazla kargoyu bedava taşıyabilirler. Yurtdışına gidenler için ek bir kolaylıktır, değil mi?

Şimdilik milyonlar akmaya başladı, paralar geliyor. Bir de turistler geliyor. Şimdilik turist patlaması beklenmiyor, ama bir sonraki Festival`de patlamanın ilk aşaması başlayabilir.

Yazmıştık ya. Dubai ve İstanbul`a rakip geliyor. Evet, 1. Bakü Alışveriş Festivali`nin ilk günleri rakabetin başlandığı anonsunu vermeye yetiyor.

Böyle bir rakabetin olması, aslında, iç açıcı. Savaşla, silahla değil, alışveriş, turizm ve kardeşlikle rakabet dünyayı kurtarır. Diyoruz.

Bu arada, Festival 10 Mayıs günü sona eriyor. Geç kalmayalım.

#bakushopfest #bakushopfest2017 @bakushopfest #bsf #bsf2017 @azerhasret

 
Toplam blog
: 39
: 1723
Kayıt tarihi
: 16.02.13
 
 

Gazeteci yazar. 1968, 3 Ağustos günü Azerbaycan`ın Haçmaz ilçesinin Dedeli köyünde doğdu. 1991`de..