Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '14

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
509
 

Minik bir istatistik

Minik bir istatistik
 

Blog sayısı 100'den fazla olan blogerların, ayrı bir kategoride gösterilmesini, daha önceki bloglarımda önermiştim.

Bununla ilgili minik bir istatistiki çalışma yaptım.

100 blogtan fazla blog yazan, bloger toplam sayısının, genel MB toplam blog sayısına oranının, yüzde beş ( % 5 ) civarında olduğunu gördüm.

Mesela blogerların alfabetik sıralamasında (A) HARFİNDEKİ  TOPLAM 43 SAYFADA YAPTIĞIM HESAPLAMADA, 430 yazardan ancak 28 tanesi,100'den  fazla blog yazmış.

( B ) harfinde de durum aynı.

Tüme varım metoduyla yaptığım değerlendirme gerçekten şaşırtıcı.

Demek ki MB'de yüz yazardan doksan beşi blog yazma konusuna ya hiç önem vermiyor ya da çok az önem veriyor.

Oysa toplam blog sayıları beşyüzün üstünde olan bir çok yazarımız var.

Bu arkadaşlarımızı tebrik etmek ve onları başka bir yere koymak gerek.

Mesela geçen gün genç bir arkadaşımızın yazdığı bloglara baktım ve ne kadar büyük emek sarfettiğini gördüm. Sporla ve de özellikle basketbolla ilgili yüzlerce blog yazmış. Hepsi de bilgi dolu ve günlük gazetelerde yayınlanabilecek nitelikte yazılar.

Ama iddiaya girerim ki, bu genç arkadaşımızın ismini çoğunuz bilmiyorsunuzdur.

Zaten, yorum yazdığım bir yazısında, benim yorumumdan başka yorum yoktu.

Hepimiz MB'yi seviyoruz,övgü yazıları yazıyoruz ama , MB için ne yapıyoruz?

Daha tanınmış hale getirmek, daha hareketli olması, aktif özellik kazanması için ne yapıyoruz? 

Bir kaç arkadaşımız hariç, hiçbir şey yapmıyoruz.

Biraz yazarlarımızdan, Baver Ergun' a , Kadri Kanpak'a kulak verelim.

MB'yi daha güçlü hale getirelim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Üstâdım, sanırım Kadri Bey'le sizin bana mailde gönderdiğiniz öneriyi dikkate almak zorundayım. Bakın ikinizde aynı şeyi söylediniz. Yazılara fotoğraf ya da resim eklemezseniz sağlıklı olmaz görüşünde birleştiniz. Bu uyarıyı dikkate alacağım. Ama sizin dışınızda da diğer yazarlarında önerilerini dikkate almak zorundayız. Yani, tıklanma oranları kaldırılsın konusunda diğer yazarların da görüşlerini bildirmesi doğru olur. Ona göre bir değerlendirmeyi, ortak bir akılla yapabiliriz.Sabrın sonu ile

Baver Ergun 
 09.03.2014 13:53
Cevap :
Bunun için kamu oyu yoklaması lazım.Sabrın sonu ile...  09.03.2014 23:30
 

Yazdım tabii bir kenara... İlerki dönemlerde şey ederiz Yılmaz Bey! Not: Siz daha sayfanıza bile sahip çıkamıyorsunuz! Blog işleri size çok uzak, ilişmeyin, derim! Kılavuzunuz "karga" zira!

Ümit Culduz  
 04.03.2014 21:04
Cevap :
Sayın üstadım neden hep kapışmak istiyorsunuz.Blog işlerini ne kadar önemsiyorsunuz.Biraz rahatlayın.Boş verin.Tanımadığınız, bir kere dahi karşılıklı konuşmadığınız kişilere kafayı takmayı. Hayatı hem önemsiyor,hem de boş veriyorsunuz.Hem rahatsınız,hem kuralcısınız.Bir de hayal gücünüz fazla gelişmiş herhalde.Olmadık şeylere hükmediyorsunuz.Ne kılavuz var, ne de karga.Bir şeylerle uğraşıyoruz.Fikir jimnastiği yapıyoruz.Herkes de böyle yapıyor.Gerisi fasarya.Blog nedir ki? Olsa da olur, olmasa da.VAKİT GEÇİRİYORUZ DOSTUM VAKİT.GERİSİ LAFI GÜZAF.  04.03.2014 22:34
 

MAtilla süper yorumlamış. Yazının kalitesine bakmadan sırf ait olma kaynaklı, destek amacıyla bazende hiç okumadan yazının hak etmediği yorumları sıralayanlar ortada.Eleştirince de yapmadığı hakareti bırakmayanların tehdit dolu, alay dolu, kibir dolu vaziyeti de ortada. MB böyle devam edip gidecek nasılsa...Selamlar.

DurmuşGüler 
 04.03.2014 16:43
Cevap :
Sayın DG,yazımın ana fikrini herhalde gözden kaçırdınız.Benim, yazının kalitesi,yorumlar vs hakkında bir önerim yok.Halen mevcut duruma ilaveten 100 BLOGU OLANLARIN AYRI BİR ALFABETİK LİSTESİ VEYA KATEGORİSİ OLSUN VE BU YAZARLARI DAHA ÇABUK TAKİP EDELİM İSTEDİM.Hangi yazı nitelikli, hangi yazı niteliksiz bilemeyiz.Böyle bir ayırım izafidir.Yazıldığı dönemde alay konusu olan bir çok roman, bugün baş yapıt durumundadır.1000'den fazla bloğu olan yazar için kalitelidir demek de anlamsız olur, 3 tane yazısı olan yazar için de az yazı yazdığından dolayı kalitesiz demek de.Ama fazla bloğu olanı okumak ve takip etmeyi ben tercih ederim.1 TANE BLOG YAZANLA 500 BLOG YAZANI AYNI KEFEYE KOYAMAYIZ. Bugün sitemiz 1 veya 2 tane blog yazmış binlerce üyemiz var.Bu durum MB'nin gerçek görüntüsü müdür?Hayatım boyunca bir tek kitap yazdığımı farz edin, şimdi ben yazar mıyım ?Buna karşılık "acaba kaç kitap yazmak lazım " diye bir soru sorulursa ona söylenecek laf,"demagoji yapma"dır.Selamlarımla.   05.03.2014 17:53
 

Merhaba, yazıda sürekliliği ve önerileri olan blogerler ortak bir metin oluşturup MB yönetimine bildiri olarak sunabilir 'belki' ciddiye alınabilir, verdiğiniz emek için teşekkürler, selamlar.

Kadri KANPAK 
 03.03.2014 18:46
Cevap :
Güzel bir fikir.Ama nasıl olacak bilemiyorum.Prosedürü açıklarsanız uygulamaya koyarız.Selamlar.  03.03.2014 23:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 471
Toplam yorum
: 2201
Toplam mesaj
: 121
Ort. okunma sayısı
: 953
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster