Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '14

 
Kategori
Güncel
 

Müjde! 4.5 milyon kişiye prim affı geliyor !

Müjde! 4.5 milyon kişiye prim affı geliyor !
 

SGK 4.5 milyon kişiyi kapsayacak bir prim affına hazırlanıyor..

2.9 milyon esnafın içinde ; 1.5 milyonunun SGK'ya borcu var. Ve bu borç tam 21.8 MİLYAR LİRA !

Yani her 2 esnaftan 1'inin SGK'ya borcu var.

Bu esnaflardan borcu 6.000'i geçen 1 milyona yakın esnafa ödeme yazısı gönderildi..6183 Sayılı Amme Alacakları Yasası kapsamında borçların ödebileceği hatırlatıldı..

Gelir testi yaptırmayan 3 milyon kişinin borcu ise 4 MİLYAR LİRA !

Hal böyleyken af düzenlemesi torba yasaya girdi.Bu torba kanunda prim affından, 4C'lilere kadroya kadar bir çok konuda düzenleme söz konusu..

Milliyet'in haberine göre ; toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda sigortalılar için sadece 2 düzenlemenin son hazırlanan torba kanun tasarısına girmesi kesinleşti..Toplanan bu kurulda ; ekonomi kurmaylarına enine boyuna anlatılan ve üzerinde anlaşmaya varılan bu borç düzenlemesi ve Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlanmak için gelir testi yaptırması gerektiği halde yaptırmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi konusu torba kanuna girdi..

Bu yasa ile birlikte Bağ-Kur kapsamında prim borcu olanların borçları, 3 aylık ödeme süreci tanındıktan sonra ; ödenmemesi durumunda sigortalılık süreleriyle birlikte silinecek..Yani borçlu oldukları dönem sigortalı olarak değerlendirilmeyecek.Önceliğin 24 ay ve üzeri süre borçlu olanlara verilmesi fikri ; gelen tepkiler sonucu 12 aya indirildi..

Bu tasarıya göre ; prim borçlusu esnaf, hesabından silinen sigortalılık süresini yürürlükte olan 'borçlanma' kuralları çerçevesinde daha sonra borçlandığı taktirde tekrar kazanacak. Yani sigortalılık süresini kaybetmeyecek.

Yeni düzenleme ile ; borçları nedeniyle sağlık yardımlarından yararlanamayan esnafa yeni bir imkan tanınmış olacak.Borcundan kurtulan serbest meslek sahipleri için sağlıktan yararlanmanın önü böylece açılmış olacak.

1 Mart 2011 öncesinde hem SSK, hem de Bağ-Kur kapsamında sigortalı iseniz  bu durumda önceden başlayan sigorta geçerli oluyor ve diğeri emeklilikte geçerli olmuyordu.. Ancak bu yeni düzenleme ile 1 yılı aşan borç nedeniyle 4/b sigorta süreleri silinince ; eğer varsa geçersiz sayılan 4/a sigortası canlanacak. 12 aydan fazla Bağ-Kur(4/b) sigortalarının silinmesi ile son 7 yıl primleri içerisinde SSK primlerinin 3.5 yıldan 1 gün fazla olma durumu ortaya çıkarsa, bu durumda esnaf SSK(4/a) şartlarıyla emekli olma hakkı kazanabilecek.. Bu da daha fazla emekli anlamına geliyor..

Bu kanun tasarısının bu ay sonunda ya da Şubat başı gibi Meclis'e gelmesi bekleniyor..

Kaynak : Milliyet ve Habertürk

Anıl KOLDAŞ

koldasanil@gmail.com

twitter.com/koldasanil

 
Toplam blog
: 670
: 3634
Kayıt tarihi
: 11.02.13
 
 

Balıkesir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunuyum. Koyu Fenerbahçeli, Ankara aşığı olup; anlataca..