Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '20

 
Kategori
Tarih
 

MUSTAFA KOÇ

1928 Yılında doğmuş, Gönen Köy Enstitüsü açılınca ikinci yıl kaydolmuştur.Buradan mezun olunca öğretmenlik yapmaya başlar.1958 yılında Uluborlu’da İsmet Paşa ilk okulunda müdür olarak çalışırken ziyarete gelen Milli Eğitim Müdürü bunun yaptığı işleri görünce,

-Madem sen böyle güzel şeyler yapıyorsun seni merkeze alalım demiş, böylece senden daha fazla faydalanabiliriz.

Isparta Dere mahallesindeki okula müdür olarak atanır, burada Türk Köyü Yayınlarını kurar. Ancak o zamanlarda ulaşım imkanları olmamasına rağmen sabahleyin yürüyerek gider, öğleyin gelip,bir saat kadar çalışır,sonra tekrar okuluna gider,akşam okuldan gelince gece yarılarına kadar yine çalışırdı.Sonra Nazmi Toker ve Cumhuriyet ilkokullarında da çalıştı.

Hem okul müdürlüğü hem yayıncılık bir arada gitmeyince Milli Eğitimdeki görevinden istifa ederek ayrıldı.On dokuz sene öğretmenlik ve müdürlük yapmıştı.Sürekli çalışır,kitaplar yazardı.Isparta’yı tanıtan kitap,öğrenci sözlüğü,törenlerde okunacak şiir kitapları basardı. Keklik Emine isimli bir roman da yazdı,yaşanmış bir olaydı.

Türk köyü yayınları olarak iki yüze yakın ders araç-gereci,bir o kadar kitap ile okullarda kullanılan basılı evrak ve defterleri katalog yaparak yılda bir defa kırk bin köye gönderirdik.O hafta şehir postanesi birkaç gün iş yapamazdı.Köylerden siparişler  gelince paketler  ve posta ile gönderirdik.Ayrıca iki bin civarında bayimiz de vardı.O zamanlar meşhur olan Sipahi sigarasını çok sever,dudak tiryakiliği yapardı.Mustafa KOÇ’ un basılmış kitapları şunlardır:

  1. ROMANLARI: Yörük Kızı, Keklik Emine, Köylük Yeri, Efe Geliyor Efe.
  2. ÇOCUK ÖYKÜ KİTAPLARI: Leyleğin Komşuluğu,

Kaybolan Çakı, Kuş Yuvası, Lâstik, Karnem, Okumak Gerek, Hizmetkâr, Öfkeli Küçük Arı, Çalışkan Karınca, Süslü Kelebek, Ak Tavşan, Mor Menekşe, Yavru Leylek, Yaramaz Fare, Minik Kuşlar, Küçük Kuzu, Güzel Köyümüz, Sevimli Hayvanlar, Ali'nin Köpeği, Ayşe'nin Kedisi

  1. HALK BİLGİSİ KİTAPLARI: Şifalı Otlar, Bitkiler, Ağaçlar, Bir Varmış Bir Yokmuş, Evvel Zaman içinde, Yirmi Türk Çocuk Masalı.
  2. ANTOLOJİLERİ: Çocuk Şiirleri Antolojisi, Monolog ve Rontlar Antolojisi, Türk Yazarlarından Seçilmiş Okul Piyesleri Antolojisi.
  3. SÖZLÜKLERİ: İlk Okul Sözlüğü, Orta Okul ve Lise Sözlüğü, Yeni Yazım Kılavuzu, Yeni Deyimler ve Atasözleri...
  4. BELGESEL KİTAPLAR: Halıcılık albümü (1952), Baris, Hamit, Hamitâbât Tüm Yönleriyle Isparta..

Türk Köyü Yayınları 1993 yılında devam edemez hale gelmiş ve yayın hayatına son vermiştir.Mustafa Koç 2004 yılında vefat eder.Emin Çölaşan Yaşayan Köy Enstitülüler diye haber yapmıştı.Şimdi torunu Mustafa Koç  (3M) adıyla Fatih çarşısında baskı işleriyle çalışmalarına devam etmektedir.

NOT:Bilgiler oğlu Mecdi KOÇ’tan alınmıştır.

 
Toplam blog
: 85
: 54
Kayıt tarihi
: 25.07.20
 
 

herkese iyi günler dilerim,Isparta doğumluyum,  emekli öğretmenim.TDF Dağcılık eğitimi aldım.Doğayı..