Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '08

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
898
 

Mustafa ve Osmanlı Cumhuriyeti

Mustafa ve Osmanlı Cumhuriyeti
 

alıntı


Daha ilk gün gitmek istedim Mustafa filmine olmadı, gidemedim. Yorumlar, gazetelerdeki tenkitler, kızgınlıklar öylesine farklıydı ki erteleyip durdum. O ATATÜRK.. Bir lider, deha ve insan. Sonra düşündüm.
Mustafa benim, bizim çocuğumuz, Mustafa Kemal askerimiz, dostumuz, Atatürk bizim vatanımızın kurtuluşunu, devrimlerini yapan önderimizdi.
O da çocuk oldu.Babasız büyüyen bir çocuğun bütün travmalarını yaşadı. Yoksulluğu, yeniden evlenen bir annenin paylaşımını, koşmayı, düşmeyi kahkahalar atmayı ağlamayı da.
Genç oldu, onun da kanı deli, deli aktı damarlarında. Askeri okulların disiplininde sevinçleri ve ne özlemleri oldu kimbilir. Belki zayıf notta, aldı kopya çekti, aşklar yaşadı her genç gibi ayrılıklar hüzünler, heyecanlar yaşadı.
Savaşlardan yorgun ülkesi ve onun yarınları için kimbilir ne kadar ümitsiz günler geçirdi. Üşüdü, korktu, ağladı, inandı, yoruldu uykusuz kaldı ve acılar çekti. Bir insan olarak yaşamak neyse daha fazlasını yaşadı olağandışı yaşamında. Ve tabii çoğunlukla yalnızdı. Başka nasıl olabilirdi ki..Kendi hayatımızda zaman, zaman kalabalıklarda bile yaşadığımız yalnızlıkları düşününce!
Ne içtiği içkiyle, ne de o zamanlar filtresi bile olmayan ucuz sigarasıyla kendinden başka kimseye zararıda olmadı.
Mustafa çocuktu, gençti insandı. Ama o TÜRKÜN ATATÜRK'ü oldu. Beyniyle, kalbiyle vatan sevgisiyle. Onu unutturmaya çalışanların unutulduğu 85 cumhuriyet yılında o büyüdü, büyüdü, büyüdü..
Vaktiniz olursa Osmanlı Cumhuriyeti filmine gidin lütfen. Ata Demirer oynuyor diye fazla kahkahada beklemeyin. Farklı düşünebilinir ama ben filmi çok beyendim. Gani müjde'nin enfes hayal gücüne kaptırın kendinizi ve lütfen sonuna kadar seyredin. MUSTAFA filminin başında karga kovalayan o çocuğun (yalnız, içki içen diye tanıtıldığı için üzülenler var ) ATATÜRK'ün hiç olmadığı bir Türkiye'yi düşünmek bile istemiyeceksiniz.
Düşünmek istemediğimiz bir çok şeyi onsuz geçirdiğimiz 70 yılda görmüş olsak bile....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sanırım her iki filmde de verilen mesaj önemliydi. Sevgi ve saygılarımla...

Özlem Akaydın 
 27.11.2008 19:51
Cevap :
Aynı fikirdeyim canım.Sevgilerimle. Cansın  28.11.2008 14:34
 

Gönlümün kuytularına sakladım.Çok teşekkür ederim içimi ısıttı soğuk ankara akşamında... Esen kalınız.

papatya altı yüz elli 
 24.11.2008 16:53
 

Bir filmde Atatürk'ün adı bile gecmeden , ATATÜRK ancak bu kadar güzel anlatılabilir. Bence "MUSTAFA" filminden daha Mustafa olmuş, teşekkürler Gani MÜJDE...

esra isin 
 24.11.2008 14:15
 

Mustafa'yı izledim.Ben bu konuda yazdım da.Ben filmi beğendim... Herkes nasıl görmek istiyorsa öyle bakıyor... Ne dersiniz...Esen kalınız.

papatya altı yüz elli 
 23.11.2008 23:48
Cevap :
Birtanem senin gibi bir çok dostumda beyendiğini söyledi.Yaşamda neye nasıl bakarsa öyle görüyor insan.Sen olumlu ve sevgi dolu bir insansın. Kim ne derse desin Atatürk ATATÜRK işte ötesi varmı.Kalbimden sevgilerimi yolluyorum sana.. Cansın  24.11.2008 11:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 757
Toplam mesaj
: 156
Ort. okunma sayısı
: 610
Kayıt tarihi
: 15.01.08
 
 

Öğretmen olan anne ve babam. Ankara'da geçen cocukluk ve gençlik yıllarım. Evimize sık,sık gelen bab..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster