Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
103
 

Musul satranç tahtasında "b" ve "c" planlarının kıymeti(!)

Musul bir satranç tahtası.

Dünyanın belli başlı ülkelerİ bu oyunda rol kapma yarışında. Kimi şah, kimi vezir, kimileri de diğer taşların görevlerini üstlenmiş.

Hangisi, kimbilir hangi stratejinin, taktiğin amaçları doğrultusunda ne tür harekette bulunacak, bilmek mümkün değil.

Ve biz de bu tahtada rol kapma arzusundayız. Hevesimizi de “bizim de “b” ve “c” planlarımız var” diyerek ortaya koymaya çalışıyoruz.

Satranç bilmeyenler için kaba bir bilgi sunayım.

Daha masanın başına geçildiğinde 8 piyon ve 2 atın 20 değişik şekilde oyuna sokulma olanağı var. Ve beyazların ilk hamlesini müteakip siyah taraf, açılış hamlesinin ardındaki niyetleri sezmeye çalışarak yapacağı karşı açılışta yine 20 değişik hamle yapabilme olanağına sahip.

Açılış yapılıp vezirler, filler, kaleler ve tüm piyonlarla saldırı ve savunma hamleleri yapılmaya devam edildikçe rakibin hamlelerine karşı sonsuz sayıda karşı hamle yapma ihtimali ortaya çıkar ve bu andan itibaren değil “b” ve “c” gibi iki plan, yüzlerce, belki binlerce planınızın olması gerekir.

Yoksa böyle hesaplarınız, geçmiş ola…

İşte aynen o hesap,,,

Musul gibi satranç devlerinin savaştığı bir masada “bizim daha “b” ve “c” planlarımız da var” diyerek rol üstlenmeye talip olduğunuzu ortaya koyarsanız, gerçekten de  rakiplerinizi daha oyunun başında felç etme olanağına sahipsiniz demektir ki, rakipleriniz gülmekten bir türlü oynamaya fırsat bulamayacağı için diskalifiye olabilmeleri yüksek ihtimal…

Az konuşun kardeşim… Çeneniz değil kafanız iş yapacak. Yapacağınız bir şey varsa vakti zamanı geldiğinde yaparak niyetinizi, kararlılığınızı ve gücünüzü ortaya koyacaksınız, yoksa da susacaksınız…

Karşınızdakiler hurafelerle büyümüş cahil cühela değil. Sizin satranç bilmediğinizi de, boş konuştuğunuzu da anlayabilecek kapasitedeler.

 

Kenan IŞIK

Blog görseli http://bilgihanem.com/satranc-nedir-nasil-oynanir/ sayfasından alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 432
Toplam yorum
: 641
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2933
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Mülkiye mezunuyum. Emekli müfettişim. Ankara'da yaşıyorum. S'oligarşi isimli kitabı yazdım. Kitap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster