Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '16

 
Kategori
Tarih
 

"En günahsız olanınız atsaydı ilk taşı..." (Katlinin 5. yılında Kaddafi'nin anısına)

"En günahsız olanınız atsaydı ilk taşı..." (Katlinin 5. yılında Kaddafi'nin anısına)
 

Kaddafi, katillerinin azmettiricileriyle!


İSLAM DÜNYASININ VE ARAP ALEMİNİN DEVRİMCİ VE YİĞİT EVLADI KADDAFİ, EMPERYALİZM VE BAĞNAZLIK KARŞISINDA 42 YIL BOYUNCA DİMDİK DURDU. CEZALANDIRILMASI KAÇINILMAZDI. 5 YIL ÖNCE BUGÜN KATLEDİLDİ.

KADDAFİ KİMDİ VE FİRAVUNLARIN ŞİMŞEKLERİNİ NEDEN ÜZERİNE ÇEKMİŞTİ?

1942 Doğumlu Muammer Kaddafi, Mısır’da Krallık rejimine son veren devrimci, sosyalist ve Arap ulusçusu Abdülnasır’ın 1956 yılında iktidara gelmesiyle birlikte tüm Arap aleminde yükselmeye başlayan sosyalist Arap ulusçuluğundan etkilenerek Siyonizm ve emperyalizm karşıtı eylemlere katılmış, kurduğu ve liderliğini yaptığı Özgür Subaylar Hareketi aracılığıyla Kral İdris’e karşı yaptığı darbeyle 1969 yılında Libya’nın başına geçmiş, ülkesini 42 yıl boyunca yönetmiştir.

Yönetimi döneminde Abdülnasır’ın izinden gitmeye çalışan Kaddafi, yaşamı boyunca emperyalizme karşı onurlu bir dik duruş sergilemiştir.

İktidara geldikten sonraki icraatlarından ilki ABD - İngiliz askeri üslerinin Libya’dan çıkarılması olmuştur.

Bankaları ve petrolü devletleştirerek sosyalist politika uygulamalarına yönelmiştir. Karayolları, liman, konut, sağlık yatırımlarına yönelerek, kültür devrimini başlatarak  Ülkesinin kaynaklarını yurttaşlarının refah, sağlık ve eğitimlerine tahsis etmiştir.

Kapitalist bloğa karşı Sovyetlere yakın durarak ABD – İngiliz emperyalizminden ülkesini ve kendisini korumada başarı sağlamıştır.

ABD – İngiliz emperyalizmine karşı Arap birliğini tesis etme yolunda çabalara girişmiş, 1971 yılında Suriye, Mısır ve Libya’nın katılımıyla Arap Cumhuriyetleri Federasyonunu kurmuştur. Akabinde Tunus’la birleşme denemesinde de bulunmuş fakat başarılı olamamıştır. (Arap Baharı saldırısının hedefi bu coğrafya olmuştur.)

Emperyalizme karşı duruşuyla Dünya Bağlantısızlar Hareketinin en önemli aktörlerinden olmuştur.

Arap ülkelerindeki devrimci hareketleri desteklemiştir.

Kaddafi, mücadelesinde ülkesinin petrol kaynaklarını da (fiyatlandırma yoluyla) etkili bir koz olarak kullanmıştır.

Tüm bu hareketleriyle ABD’nin şimşeklerini üzerine çekmiş, batılı ülkelere terör ihraç etmekle suçlanmış ve Libya’ya ekonomik ambargo uygulanmıştır.

Libya, Dünyanın en zengin petrol rezervlerine sahip ülkelerinden biriydi. Doğal olarak her an emperyalistlerin, özellikle de ABD ve uydularının ülke üzerinde emelleri olacaktı.

Eninde sonunda Emperyalistlerin saldırılarına maruz kalınacağı sır değildi. Bunda, iştah kabartan petrol varlığının yanında on yıllar boyu sürdürülen antiemperyalist politikaların kuyruk acısının da rolü olduğu aşikardır.

1984 yılında 2 darbe girişimini başarısızlığa uğratmıştır.

ABD karşıtlığının tırmandırdığı gerilim üzerine 1986 yılında Akdeniz’de 2 Libya uçağı ABD tarafından düşürülmüş, Trablus ve Bingazi kentleri ve Kaddafi’nin sarayı bombalanmış, saldırılarda Kaddafi’nin 13 yaşındaki kızı da ölmüştür. Saldırılar esnasında 1 ABD uçağı da düşürülmüştür.

1. Körfez Savaşında ABD’ye karşı Irak’ı desteklemiştir.

1992 yılında ABD’nin Lockerbire uçak faciasından sorumlu tuttuğu 2 kişiyi BM’ye teslim etmemesi üzerine Libya bir kez daha ekonomik ambargolara maruz bırakılmıştır.

Muammer Kaddafi, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında ABD’nin Türkiye’ye ambargo uygulaması üzerine var gücüyle Türkiye’ye verdiği destek dolayısıyla Türk Ulusunun gönlünde taht kurmuştur. 1990’lı yıllarda Türkiye-Suriye gerilimi esnasında Suriye yanlısı siyaset izlemesi ve Libya ziyaretinde Başbakan Erbakan’a karşı takındığı tavırla aldığı tepkiler insanlarımızdaki Kaddafi sevgisini gölgeleyememiştir.

Kaddafi, dünya görüşünü, bizzat kaleme aldığı Yeşil Kitap adlı yapıtında tüm açıklığıyla ortaya koymuştur. İlgilenenler için linkini veriyoruz. (http://kutucugum.com/fatihpelle/e-kutuphane-13467/muammer-el-kaddafi-yesil-kitap,92300.pdf )

Türkiye’mizde bürokraside yaygın kullanılan bir özdeyiş vardır.

“Devlete (ve dolayısıyla millete) hizmet cezasız kalmaz.”

Kaddafi’nin bu gerçekle yüzleşmesi de kaçınılmazdı.

Günahları çoktu. 42 yıl boyunca devrimci, onurlu ve dik duruşuyla Ülkesini emperyalizmden koruması yetmezmiş gibi bir de tüm Arap aleminde ve hatta Dünya’da estirdiği antiemperyalist politikalarıyla ABD-İngiliz emperyalizmine adeta kan kusturmuştu.

Bedelini ödemek zorundaydı.

Ömrü boyunca emperyalistlerce yayılan iftiralara ve karalamalara maruz kalmıştı.

Eğitimsiz ve feodal ülke koşullarında sanki çoğulcu demokrasi uygulaması mümkünmüş de, Kaddafi de bunu uygulamamış diye diktatörlükle yaftalanıyordu. (Bugün Libya’daki demokrasi göz yaşartıyor, maşallah…)

Bunlar yeterli değildi.

ABD Büyük Ortadoğu Projesi adı altında Ortadoğu petrol havzasında yer alan tüm ülkeleri parçalama eylemine girişti. Arap Baharı adıyla örgütlediği gerici kalkışmalarla Tunus, Libya, Mısır, Suriye ve Irak’ta bağnaz, anti laik ve vahşi bir terör ortamı yarattı. Bu kapsamda Libya’da da iç savaş çıkarıldı. Kaddafi yönetimi devrildi. Kaddafi, isyancılarca, ömrünü adadığı kendi hain yurttaşlarınca yakalanıp 20 Ekim 2011 tarihinde hunharca katledildi.

Bu katliamın görüntüleri dahi Kaddafi yönetiminin yıkılışının arkasındaki temel niyeti ortaya koymaktadır. (https://www.youtube.com/watch?v=8ICNz-oQhIc ) İzlemeye yüreğinizin elvereceğini sanmıyorum.

Kaddafi’nin katline yol açan ortamın oluşturulmasında ne yazık ki Türkiye’mizin dış politikasının da katkısı olmuştur.

Ölümünün 5. Yılında Arap Ulusunun ve mazlumlar aleminin bu yiğit evladını saygı ve rahmetle anıyorum.

Kenan IŞIK

Kaynakça:

http://www.bilgiustam.com/muammer-el-kaddafi-kimdir/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Muammer_Kaddafi

 
Toplam blog
: 432
: 2964
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Mülkiye mezunuyum. Emekli müfettişim. Ankara'da yaşıyorum. S'oligarşi isimli kitabı yazdım. Kitap..