Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mart '12

 
Kategori
Müzik
 

Müziğin çılgın kızı; happy birthday Lady Gaga

Müziğin çılgın kızı; happy  birthday Lady Gaga
 

Lady Gaga,

28 Mart 1986 yılında Amerika'da doğdu.

Onun için şu işi yapıyor demek zor.

Çünkü o şarkıcı, söz yazarı, moda tasarımcısı ve piyanist'tir aynı zamanda.

İlk kıvılcımları New York City'de rock müzik yaparak sahneye çıkmaya başlamıştır.

 Kısa bir süre sonra Interscope Records'a bağlı Streamline Records ile anlaşmıştır. "Interscope Records" ilk zamanlarında plak şirketine bağlı sanatçılar için söz yazarlığı yapmıştır. Onun ses yeteneğini farkeden Akon'ın dikkatini çekmiş ve Akon onu kendi plak şirketi "Kon Live Distribution" almıştır.

 

İlk albümü "The Fame" 2008 yazında çıktı. Genel olarak olumlu eleştiri almasına ek olarak, dört ülkede bir numaraya bile ulaştı. ABD'de Billboard En İyi "Elektronik Albümler Listesi" bir numaraya yükseldi. İlk iki single'ı "Just Dance" ve "Pokerface" uluslararası bir numaralı hit parça oldu. Daha sonra bu albüm, "En İyi Elektronik ve Dans Albümü" ve "Yılın En İyi Albümü" ödülleri de dahil olmak üzere 6 tane "Grammy Ödülleri Adaylığı" aldı.

 

2009 yılının başında, Lady Gaga ilk konser turu olan "The Fame Ball Tour" gerçekleştirdi. 2009'un sonunda ikinci stüdyo albümü "The Fame Monster" yeni küresel bir hit haline gelen "Bad Romance single" ile beraber çıkardı.

 

Lady Gaga, ilk olarak Elektronik dans müziği ve avangart tarzı denesede sonraları bu tarzına glam rock müziği dahil ederek karma bir tarz yakalamış ve böylelikle kendine has tarz yakalamıştır.

 

Klasik biyografi olarak verilen bilgilerin dışında şu bir gerçek ki, dünya müzik endüstrisi içinde çılgınlıkları ve yenilikleri  ile daima hatırlanacak bir şarkıcıdır Gaga.

 

Ve bugün doğum günü. Kutlu olsun.

 

 
Toplam blog
: 432
: 6177
Kayıt tarihi
: 08.10.06
 
 

Med cezir içinde kafasına estiği gibi yaşayan bir havva kızı birazcık kağıt kalem aşinalığı olmas..