Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '10

 
Kategori
Güncel
 

Naklen yayın ihalesi sonuçlandı. Futbol 4 yıl daha Digiturk'te!

Naklen yayın ihalesi sonuçlandı. Futbol 4 yıl daha Digiturk'te!
 

Ufukta şifresiz yayın görünmüyor...


Türkiye Futbol Federasyonunun Süper Lig ile 1. Lig’in önümüzdeki 4 sezonu kapsayan yayın hakları ihalesini 321 milyon TL bedelle Digital Platform kazandı. İhalenin finalinde Türk Telekom 7. moladan sonra çekildiğini açıkladı.

B Paketi ve C Paketine birer teklif geldi. B Paketini 40 milyon 250 bin dolarla TRT, C Paketini ise 13 milyon 500 bin dolarla Türk Telekom aldı.

Açık artırmada ortaya çıkacak rakamlara yüzde 10’luk TFF payı ve vergiler eklenecek.

İhalede Digiturk, Türk Telekom çekişmesi fiyatın tavan yapmasına neden oldu. Digiturk ihaleyi, muhammen bedelin (214,3 milyon) tam 1,5 katına (321 milyon) almış oldu. İhalyi kazanan Digiturk, yayın hakkı ile birlikte Süper Lig'in isim hakkının da sahibi oldu.

İhale ayrıca haftada 4 canlı maç yayının kapsıyor.

Süper Lig'de transfer fırtınası başladı (Hamit Altıntop, Neill, Gökhan Ünal, Appiah) Okumak için tıklayınız...

Futbolseverleri şifresiz yayın heyecanı sardı (İhale öncesi kaleme alınan blog)

2001 yılından beri Digiturk’ün uhdesinde bulunan Turkcell Süper Lig naklen yayın hakkı yeniden ihale ediliyor. Futbolseverleri şifresiz naklen yayın heyecanı sarmış durumda.

Türkiye Futbol Federasyonu, Turkcell Süper Lig ve Bank Asya 1. Ligi’nin naklen yayın ihalesi öncesi şartname dağıtımını gerçekleştirdi. Digiturk, TRT, Kanal D (D Smart), NTV ve Türk Telekom (TTNet)’in başvuru yaptığı ihalede TRT halkı heyecanlandıran kurum oldu.

Zira TRT daha önce ihaleyi kazanmaları halinde maçları şifresiz yayınlayabileceklerini açıklamıştı. Yayınları şifresiz vermek istediklerini söyleyen TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, "Lig maçlarının ihalesinde şifresiz hükmü varsa biz bu işe talip oluruz. TFF başkanımızın şifresiz yayınlamasıyla ilgili seyirci konusunda endişeleri var. İhale şartnamesine bağlı. Bunu da satın alma konusunda irademiz var'' demişti.

Buna karşılık TFF Başkanı Mahmut Özgener de, "Tüm haklar tek bir kalemde satılmayacak. Farklı kalemler olacak. Canlı maç yayını konusunda, şifreli olması gerektiği kanaatindeyiz. Canlı maç yayınları dünyanın birçok yerinde şifreli. Bizim canlı yayınlarla ilgili kanaatimiz bu yönde'' şeklinde açıklama yapmıştı.

Görünen o ki, TRT’nin ihaleyi alması durumunda bile şifresiz yayın yapması garanti değil. Bunun önünde yasal engeller olmasa dahi Federasyon ve/veya başka birimlerce şifre konusunda dayatmalar olabilir. Futbol Federasyonunun şifreli yayın konusundaki tavrı da, statlara seyirci çekememe endişesinden kaynaklanıyor. Şifreli ya da şifresiz yayınların canlı seyirci sayısına etkileri ayrı bir tartışma ya da araştırma konusudur. Hali hazırda uygulanmakta olan şifreli yayın düzeninin taraftar sayısını ne ölçüde arttırdığı da merak konusudur.

2010-11, 2011-12, 2012-13 ve 2013-14 sezonlarını kapsayacak ihalede yayın hakları federasyonca üçe bölünmüş.

“A Paketi: Muhammen bedeli 214 milyon 300 bin dolar olarak belirlenen bu paket Süper Lig’in isim hakkı ve bu ligden haftada en az 4 maçın şifreli canlı yayınını kapsıyor. Bu paketi alan bütün maçların çekimlerini yapma hakkı kazanacak. Bunun yanı sıra yayınları uluslararası kuruluşlara pazarlayabilecek. Paketin sahibi ayrıca ligin isim hakkını da satışa çıkarabilecek.


B Paketi: Muhammen bedeli 40 milyon 200 bin dolar. 1. Lig’in yayın ve isim hakkını kapsıyor. Bu ligden haftada 3 maç canlı yayın ve Süper Lig’deki 9 maçın geniş özeti de bu paketin içinde yer alıyor. Paket sahibi kuruluş, üç dakikalık haber amaçlı görüntüleri pazarlayacak, kendisi de görüntüleri maç bittikten 45 dakika sonra yayınlayabilecek.

C Paketi: Muhammen bedeli 13 milyon 400 bin dolar. Paket gol görüntülerinin cep telefonlarından izlenmesi gibi mobil yayın haklarını kapsıyor. Görüntüler maç bittikten 45 dakika sonra yayınlanabiliyor.”

İhaleye girecek diğer firmaların şifresiz yayın yapma gibi bir şansı bulunmuyor. Zira toplamda (4 yıl) 1 milyon dolar gibi rakamlara tekabül eden bu meblağı hiçbir firma sırf prestij ve maç aralarına alacağı reklam gelirleri için feda edemez. Bu fedakarlığı yapmaya muktedir tek kanal TRT’dir ki o da bu gücü devletten (!) almaktadır. Bir nevi halka sunulacak bir hizmet gibi düşünülebilir. Bu da doğru bir yaklaşım mıdır? Çok su götürür…

İhale hazırlığı içerisindeki bulunan Türk Telekom da maçları TTNet’le internet üzerinden yayınlayabilme üzerine çalışmalar yürütüyormuş. Bu düşünceye teknolojik imkan sağlanabilmesi için de bir TV kanalı ile işbirliği gerekiyor ki; o da TRT.

TRT ile işbirliği hazırlığında olan diğer bir kanal NTV. B Paketi için ihaleye girmeyi düşünen NTV de yüksek meblağdan dolayı TRT ile bir ortaklık girişimi içerisindeymiş.

İhalenin diğer tanıdık isimleri Digiturk ve D Smart bildik yöntemlerle izleyicileri futbolla buluşturma planları içerisinde. Digiturk’ün ihaleyi kazanması halinde pek bir değişikli beklenmezken, D Smart’ın kazanması durumunda satış fiyatını arttıracağı gibi Digiturk’ün fiyatları da düşüş gösterecektir. Zira Türkiye’de Digiturk’ü evlere sokan en büyük neden Lig TV. Lig TV’siz bir Digiturk’ün de muadili çok.

İhale Perşembe günü yapılacak. En az ihaleye girecek kanallar kadar futbolseverler de merak içinde. Pek inanmasalar da şifresiz yayınh herkesin hayalini süslüyor.

Bekleyip göreceğiz.

Güncel haberler:

UEFA Yılın Onbirinde bir Türk

“Yılın Sporcusu” Unvanı, Dünya Şampiyonuna

 
Toplam blog
: 290
: 2581
Kayıt tarihi
: 15.06.06
 
 

Kimya Yüksek Mühendisi. Sporsever ve edebiyat aşığı. Periyodik tablo, T cetvel..