Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
526
 

Namussuzların borçlarını namusluların ödediği ülke

Namussuzların borçlarını namusluların ödediği ülke
 

Bir ülke düşünün. Yıllar önce yaşanan banker faciasından sonra, bankerlerin götürdükleri paraları ödeyen devlet, ödediği paranın kaynağını yurt dışına çıkış yapacak kişilerden 100 er dolar tahsil ederek karşılamaya çalışmıştı.

Kaçak elektrik kullanan kişiler elektriğin elektrik santrallerinden çıkış miktarı ile fatura miktarları arasında farka neden olduklarından, bu kaçak miktarın faturalarını düzenli ödeyen kişilerin hesaplarına yansıtılarak tahsil edildiği geçmiş dönemlerde açıklanmıştı.

Şu sıralarda gündemde olan ise kredi kartı faizlerinin sınırlandırılmasına karşı bankaların verdikleri tepki. Bankalar kredi kartı operasyon masraflarının fazla olduğundan yakınarak bu yüzden kredi kartı faizlerinin, bireysel kredi faizlerinden yüksek olduğunu ve düşürülmemesi gerektiğini söylüyorlar. Fakat işin aslı öyle değildir.

Önüne gelene, kefilsiz kredi kartı veren bankalar, sadece harcamasını bilen, ödemesini bilmeyen. her bankadan kredi kartı alarak limitinin sonuna kadar harcama yapan, ödeme zamanı gelince izini kaybettiren veya izini kaybettirmese bile haczedilecek bir varlığı olmayan namussuz kişilere kredi kartı vermeye devam ettikçe, borçlarını zamanında ödeyen namuslu müşterilerinden yüksek faiz almaya devam edeceklerdir.

Bankalar, kredi kartlarından yüksek faiz almalarına rağmen, bilançolarında kredi kartı kaleminin gelir gider hesapları karşılaştırıldığında tahsil edemedikleri kredi kartı alacaklarından dolayı zarara atılan miktarın yüklü olması bankaların bu kalemden sanıldığı kadar karlı olmadıklarını aksine bazı bankalarda bu hesapların zarar olarak çalıştığı görülmektedir.

Bütün bunlara genel olarak bakıldığında, dolaylı olarak namussuzların borçlarını ödeyen namusluların yaşadığı bu ülkeyi tanıdınız mı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu ülkeyi biyerden tanıyorum sanki..Sevgiler

Esma KAHRAMAN 
 21.06.2008 16:51
Cevap :
Umarım tanıyorsunuzdur. Sevgiler, esen kalın.  26.06.2008 12:53
 

Ne yazık ki 1980 başlarından itibaren ülkeye kontrolsüzce pompalanan liebral politikalrın etkisinden dolayı, insanlarımız yalanı, ezeni-düzeni normal saymaya başladı... Tabi ki yukarıdaki siyasetçiler de herşeyi en pervasız bir biçimde yaparak onlara kötü örnek oldular... Güzel bir yazıydı teşekkürler..

Emin Bülent Erenoğlu 
 06.06.2008 20:54
Cevap :
Kısa vadeli politikalar sonucunda vurguncular fırsatlardan faydalanır, buna karşılık namuslu vatandaşlar ezilmeye devam eder. Katkılarınız için teşekkürler. Selamlar, esen kalın.  09.06.2008 13:11
 

Çok düşündün ama en son aklıma vergisini ödemeyenlere her seçimde af çıktığı ülkeye benziyor gibi geldi sanırım buldum Marsta bir ülke galiba. Lütfen bildiysem ödülümü isterim. katillere af çıkarırsanız sevinirim.

Yapukay 
 06.06.2008 17:10
Cevap :
Haklısınız. Öyle bir ülke olsa olsa Mars'ta olur. Katillere af çıkarmak yetkisi için Rahşan hanıma başvuracaksınız. Selamlar, esen kalın.  09.06.2008 13:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3403
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster