Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
177
 

Ne 301'ler var şu dünya da

Ne 301'ler var şu dünya da
 

Türk Ceza Yasamızın 301. maddesi , Türklüğü ve Türklük değerlerini aşağılamayı suç sayan bir maddedir. 301. madde Türklük değerlerine hakaret etmenin müeyyidelerini öngörmüş ve bazı sorunları çözmeyi amaçlamıştır.

Avrupa Birliğine üyelik sürecinde AB ülkelerinin Türkiye’den bu maddenin kaldırılmasını talep etmektedir. Her değerlendirme raporunda mutlaka 301. maddeye atıf yapılmakta ve bu maddenin kaldırılması AB müzakerelerinin ön koşulu kabul edilmektedir.

Türkiye’den 301. maddenin kaldırılmasını talep eden AB devletleri yakın zamanda Sözde soykırımın inkarını suç sayan yasaları hazırlamış ve pek çok kereler uygulama yoluna gitmişlerdir. Ayrıca AB ülkeleri de kendi ceza yasalarında kendi ülke ve bağımsızlık değerlerine yönelik hakaretleri suç sayan metinleri yasalarına yerleştirmişlerdir.

Örneğin AB üyesi ülkelerden İtalya ceza kanununda yer alan şu madde ülkemizde 301. maddeye çok benzemektedir. 'Her kim ulusal bayrağı veya devlete ait diğer bir sembolü aşağılarsa bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır' (Madde 292)

Yine Almanya Ceza Yasasının 90. maddesinde 'Her kim bir toplantıda veya yazı dağıtmak suretiyle kötü niyetle Almanya Federal Cumhuriyeti'ne veya eyaletlerinden birine veya anayasal düzenine hakaret eder veya küçük düşürecek olursa veya Almanya Federal Cumhuriyeti'nin veya eyaletlerinden birinin renklerini, bayrağını, armalarını veya ulusal marşlarını tahkir ederse üç yıla kadar hapis veya para cezası ile cezalandırılır' denilerek ülkenin varlık değerlerine saldırılar önlenmeye çalışılmıştır. ,

Bunun gibi Avusturya , Fransa , Danimarka, Polonya gibi daha pek çok AB ülkesinde 301. madde benzeri maddeler vardır.

Tartışmaya açılması gereken şey kanaatimce 301. maddenin kaldırılmasının gerekli olup olmadığı değil bu maddenin kaldırılmasının AB üyesi ülkeler tarafından talep edilip edilemeyeceğidir.

Şimdi sormak gerekiyor. AB’nin isteğiyle kaldırılması dayatılan 301. madde durmalı mı gitmeli mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 70
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 643
Kayıt tarihi
: 28.09.07
 
 

1987 yılında Konya Ereğli'de doğdum İlköğretim ve Lise öğrenimimi Konya'da tamamladıktan sonra 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster