Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '06

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
2099
 

Ne zaman bitecek bu benzin?

Ne zaman bitecek bu benzin?
 

Kafamı kaldırdım, gözlerim yanımda duran reklâm panosuna takıldı. “Bu sefer galiba oldu” dedim. Bu kez sivil toplum olmayı başardık, sonunda “sivil” kelimesinin resmi giyinmeyen olmadığını anladığımızı düşündüm. Sevindim aslında kendi kendime.

Bunca zaman sivil toplumun gereğini yerine getiremeyen bir insan topluluğunda yaşıyordum. İnsanlar tepki koymaktan korkuyorlardı. Çevresindeki onca probleme rağmen sesini bile çıkartamıyorlardı. Bir suskunluk, bir pusmuşluk, bir hayattan bezmişlik, haksızlığı kabulleniş vardı halkımda. Panoda “NE ZAMAN BİTECEK BU BENZİN?” sloganını görünce sonunda Dünya’da her şeyin bir sonu olduğunu anladık dedim. Sonunda olaylara tepkisiz kalan toplumumuz uzmanların dediklerine kulak kabarttı dedim.

Uzmanların açıklamaları vahim ve dikkate alınması gerekli… Açıklamalara göre 15–20 yıl içinde Dünya’nın en büyük rezervlerine sahip Ortadoğu’daki petrol ekonomik olarak tükenmiş olacak. Bu ise ya teknolojisini geliştirmiş ülkeleri farklı enerji kaynaklarına yönelterek gelişmiş - az gelişmiş ülkeler arasındaki mesafeyi daha da açacak ya da petrol tüketimi yüksek olan ülkeleri zor kullanarak petrol bölgelerini ele geçirmeye yöneltecektir.

Her iki durum da insanlık açısından kuşkusuz büyük kayıplara yol açacaktır. Bendeniz bu slogan karşısında gerçekten sevindim ve insanların duyarlı olmasını arzulayan biri olarak halkımla gurur duydum. Taa kiii…

Evet, taaki geçen günkü gazetemi okurken karşılaştığım tabloya kadar! Beni sevindiren fakat az sonra şaşırtacak slogan gazete sayfasının en üstünde: "NE ZAMAN BİTECEK BU BENZİN?" Gazetede bir rally aracı son sürat hareket ediyor.

Altında petrol şirketinin reklâmı: "BU BENZİN BİTMEZ! İşte o anda bütün iştahım kursağımda kalıyor. Tam artık benim de bir sivil toplumum var diyecekken, tam artık halkımın gözü açıldı, artık haksızlığa dur diyeceğiz derken, tam artık dünyaya değer vermeye başlıyoruz kaynaklarımız tükenmeyecek derken hayallerim suya düştü. Reklâma bir daha baktım. Günlerdir beni merak içerisinde bırakan reklâm panoları, haberler ve gazete reklâmları gözümün önünden bir bir geçti. Sadece gülümsedim.

Yine kandırdılar bizi. Bu benzin bitmez diyenler de çok iyi biliyor ki, bu kaynaklar da bir gün tükenecek. Rahat içinde yaşayan sizler acaba vitesinizi yükseltirken sizden sonra gelecek nesli azıcık olsun düşünüyor musunuz? Acaba kaçınız aracınızı 160 km. hızla kullanırken arkadaşlarınıza atacağınız hava dışında ne kadar benzin harcadığınızı ve kaynakların ne zaman tükeneceğini düşünüyorsunuz? Maalesef düşünmüyoruz aracımızı modifiye ettirirken ne kadar daha benzin tüketeceğimizi ve kuyuların dibini ne zaman göreceğimizi. Görmüyoruz geleceği ve sanki bizden sonra kimse yaşamayacakmış gibi hareket ediyoruz.

Gönül isterdi ki o sloganlar sivil toplumun nimeti olsun ve insanlarımızın gözüne soksun petrol kaynaklarının kısıtlı olduğunu. Artık gaza basarken önündeki aracı sollamayı düşünen sürücülerimiz aynı zamanda 30 yıl sonrasının benzini kıt hayatını da düşünsünler. Elimizdekilerin önlemini almazsak bir şey kalmayacak.

İnşallah halkımın duyarlı olduğu günlerde benzer afişlerle karşılaşırım. Umarım bu defa benzin tüketimini "BU BENZİN BİTMEZ!" diyerek teşvik eden bir afiş yerine "KAYNAKLARIMIZ TÜKENİYOR, UYANIN!" benzeri benzin tüketimini kontrol etme amaçlı bir afişle gözüm oyalanır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 21
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1286
Kayıt tarihi
: 10.07.06
 
 

Ben Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde eğitim görmekteyim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster