Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '11

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
 

Neden MBA? İşletme Eğitimi ne kadar gerekli?

Neden MBA? İşletme Eğitimi ne kadar gerekli?
 

Why MBA, Neden MBA?


Neden MBA? Varolan şirketinizde daha yüksek bir pozisyon için, daha iyi kariyeriçin, bir iş pozisyonundan mesela pazarlamadan stratejik planlama pozisyonuna geçmek için, ya da kendi işinizi kurma vakti geldiğinde MBA eğitimini kaçınılmaz olur. Bir durum daha var tabii. Mühendislik gibi bölümleri bitirdikten sonra yönetici olabilmek için işletme bilgisine ihtiyaç duyacaksınız. MBA olmadan az önce saydıklarım olmaz mı? Elbette olabilir. Açıkta kalan onlarca MBA mezunu gördüğümüz gibi MBA eğitimi almamış çok başarılı işadamı, girişimciler de görüyoruz. Ancak bu kişilerin sayısı ne yazık ki sandığımız kadar fazla değil.

Günümüz iş dünyası artık MBA ve benzeri işletme programlarıyla tanıştı. Ve anladı ki iyi bir üniversitede iyi bir İşletme programı bitirmiş olmak artık bir gereklilik.

Bu konuda çok sevdiğim bir cümle var: For many purposes, an M.B.A. is the fastest road between where we are now and where we want to go in this competitive environment.   

Sebebi ne olursa olsun MBA bugunun rekabet ortamında nerede olduğunuz ve nerede olmak istediğiniz arasındaki en hızlı yoldur.

Peki MBA eğitimi ne kazandırıyor:

  • MBA yetenek kazandırır: Ekonomi , finans, pazarlama, yönetim beceriler elde edersiniz ki buna Hard skills adı veriliyor.Verilimli bir yöneticilik için olmazsa olmaz  yetenekler olan liderlik, takım çalışması, etik ve iletişim becerileri yani SOFT skills kazanırsınız.
  •  MBA network sağlar. MBA öğrenciler, öğretim görevlileri, mezunlar, iş dünyası ve toplum liderleri arasında network sağlar. Neden çok sayıda kongreler, seminerler,  fuarlar, konferanslar var? Ana nedenlerden biri network oluşturmak. Peki ne işe yarıyor bu network? Tabii eğer iyi değerlendirebilirseniz yeni bir iş bulmanızda, varolan işinizde yükselmenize, kendi işinizi kurmanıza imkan verir. İş ortağınız melek yatırımcınız, müşteriniz vb benzeri pek çok kişiyi bu networklerle sağlayabilirsiniz.
  • MBA, yönetimin alt dallarında sizi uzmanlaştırır. Örneğin yatırım bankacılığı sektöründeki kişiler MBA eğitimlerinde finans konusunda uzmanlaşırlar.

 

Sorularınız için isitabag@okulariyoruz.biz

 

Işıl Tabağ

Director

www.okulariyoruz.biz

Top Global Education

 
Toplam blog
: 189
: 6400
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Endüstri Mühendisi olan Işıl Tabağ, Avrupa Okullar Birliği görevinden sonra 1998 yılından bu yana..